Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska – Cudowna Łódź oddała pokłon Panu Jezusowi

W uroczystość Objawienia Pańskiego tysiące łodzian wzięło udział w Orszaku Trzech Króli pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”. Radosne świętowanie rozpoczęła Msza św. w kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego pod przewodnictwem abp Grzegorza Rysia metropolity łódzkiego. Po uroczystej liturgii łodzianie podążali za Gwiazdą Betlejemską wraz z Trzema Królami do

żłóbka Dzieciątka Jezus, aby oddać Mu pokłon.

Orszak Afrykański Króla Baltazara szedł z okrzykiem „Bóg się rodzi – Moc truchleje”. Orszak Azjatycki Króla Melchiora podążał do Betlejem z okrzykiem „Chrystus się rodzi – nas oswobodzi”, a Orszak Europejski Króla Kacpra „Witaj Dzieciąteczko w żłobie – wyznajemy Boga w Tobie”.

W tym roku Orszak miał charakter ekumeniczny. W postać mędrców wcielili się przedstawiciele kościołów chrześcijańskich: Łukasz Kobeszko – Kacper (Kościół Prawosławny), Dinonath Malick – Melchior (Kościół Ewangelicko – Augsburski), Brat George Odhiambo – Baltazar (Kościół Rzymskokatolicki).

Orszak z Placu Wolności podążał ulicą Piotrkowską na Plac Katedralny wraz ze swoją świtą, damami dworu i rycerzami. W rolę dworzan wcieliły się,  tworząc kolorowy korowód, pięknie przebrane dzieci z katolickich szkół i przedszkoli. Szlak do Betlejem wspólnie przemierzali również przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich, Urzędu Marszałkowskiego, Parlamentu i Rady Miasta. Jak co roku swoją obecność zaznaczyli także Damy i Kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego Męczennika. Na drodze do Betlejem Orszak zatrzymał się w miejscach, gdzie odgrywane były scenki: Powitanie Królów, Chór Anielski, Republika Przyjemności, Dwór Heroda, Walka Dobra ze Złem.

Kiedy Mędrcy znaleźli cel wędrówki, oddali hołd Jezusowi i złożyli dary.
We wspólne kolędowanie z Zespołem Golec Orkiestra włączyli się wszyscy z Orszaku Trzech Króli. Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś zaproszony do wspólnego śpiewania kolędy „Oj Maluśki, Maluśki” tak śpiewał:
                  Łodzi moja, Łodzi moja, Łodzi moja,
                  Mówią żeś jest trudna.
                  Głupstwa plotą, głupstwa plotą, głupstwa plotą,
                  Bo ty jesteś cudna.

Uczestnicząc w tych kolorowych, największych jasełkach na ulicach naszego miasta możemy powtórzyć za naszym Pasterzem, że Łódź jest cudowna. Wszyscy biorący udział w Orszaku Trzech Króli śpiewali i kłaniali się Jezusowi, który stał się człowiekiem.

Bo chociaż zakończył się liturgiczny okres Bożego Narodzenia, Chrystus pozostał z nami w znaku chleba w czasie każdej Mszy świętej.   
  

 


Foto: Marek Kamiński