Publikacje członków OŁ KSD

"Apokryf z betlejemskiej stajenki"

Apokryf – zgodnie z definicją encyklopedyczną – to tekst, utwór literacki o tematyce biblijnej, nie włączony do kanonu Pisma Świętego. Apokryfy w sposób dość swobodny odwołują się do wydarzeń opisanych w Nowym Testamencie, a często mają charakter fantastyczny lub baśniowy.

Historia przedstawiona w jasełkowym spektaklu „Dzisiaj w Betlejem” zrealizowanym przez Koło Teatralne Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. Świętych Dzieci z Fatimy może być z powodzeniem uznana za klasyczny apokryf.

Widowisko  opisuje wydarzenia, dla których narodzenie Jezusa jest „tylko” tłem. Oto w betlejemskiej karczmie „Pod wesołym bakłażanem” zjawia się „po prośbie” czwórka kalek – żebraków, wygłodniałych i poszukujących jakiegokolwiek zajęcia. Odpędzani przez skąpego karczmarza dostają w końcu – od jego litościwej żony – wikt i pracę przy remoncie zrujnowanej stajni. Kiedy kończą robotę, udają się na spis powszechny, zaś w karczmie pojawia się Maryja z Józefem. Karczmarka lokuje ich w świeżo odremontowanej stajni, a kiedy wracają kalecy, nowonarodzone Dzieciątko dokonuje pierwszych cudów, lecząc ich ułomności. W międzyczasie publiczność jest świadkiem pojedynków słownych Anioła z Diabłem, przybycia Trzech Króli i knowań Heroda. Fabuła nawiązuje do typowych widowisk jasełkowych, jednak tekst, napisany regularnym ośmiozgłoskowcem i porządnie zrymowany (autor: Tomasz Bieszczad), zaskakuje nieoczekiwanymi zwrotami akcji, żywym tempem i oryginalnym ujęciem dobrze znanych wątków. W spektaklu są żarty i aluzje, a z drugiej strony religijne wzruszenie.

Do tego wszystkiego trzeba dodać znakomitą grę aktorską młodego zespołu, pomysłową scenografię i starannie dobrane kostiumy. Docenić trzeba wielką pracę włożoną przez wszystkich wykonawców: każda rola dopracowana jest bez zarzutu – zarówno od strony charakteru granej postaci, jak i czysto technicznego wykonania.
Zresztą duma, zgromadzonych na widowni rodziców, z postępów w pracy aktorskiej, jakimi wykazały się ich dzieci, jest – sama w sobie – wartością.

UDZIAŁ WZIĘLI (w kolejności pojawiania się na scenie): Z Koła Teatralnego: Julia Papaj (Karczmarka), Jan Ślusarczyk (Karczmarz), Krzysztof Błaszczyk (Gość I), Ignacy Wiktorowski (Gość II), Martyna Smus (Nieszczęśliwa), Zofia Kalukin (Niewidoma), Patryk Turlakiewicz (Niemowa), Piotr Remiszewski (Jednonogi), Liwia Olczak (Śmierć), Alicja Kołodziejska (Anioł), Maria Wiktorowska (Diabeł), Julia Torczyńska (Maria), Łukasz Wojtania (Józef) i gościnnie dorośli: Jarosław Paczyński (Herod), Marek Woźniak (Król I), Łukasz Pijewski (Król II), Wojciech Klimkiewicz (Król III), Tomasz Bieszczad (Narrator).
Współpraca organizacyjna: Grażyna Bieszczad i Agnieszka Sadowska.

Dyrekcja Szkoły składa gorące podziękowania paniom Marii Maciaszczyk i Krystynie Gondorek ze Stowarzyszenia „Orszak Trzech Króli” za pomoc w wyborze i udostępnienie kostiumów użytych do realizacji widowiska.     

Tomasz Bieszczad