Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Pielgrzymka Zakonu św. Jerzego. Foto-Marek Kamiński

Już po raz dwunasty damy i kawalerowie Zakonu Rycerskiego św. Jerzego Męczennika, wraz z rodzinami, pielgrzymują na Jasną Górę. W Kaplicy Matki Bożej pielgrzymów w imieniu Ojców i Braci Paulinów powitał o. Ryszard Kowalski.

– Witam i serdecznie pozdrawiam uczestników pielgrzymki św. Jerzego. Jako lud pielgrzymujący jesteśmy tutaj, aby odpocząć w Domu Maryi. Tam gdzie jest Matka jest dom. Obecność Matki Najświętszej sprawia, że Jasna Góra staje się rodzinnym domem dla nas, jej dzieci- podkreślił o. Ryszard.

Mszy św. przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej przewodniczył ks. generał  Stanisław Rospondek.

-  Pragnę droga Mateńko wypowiedzieć słowa do Ciebie, żebyś błogosławiła i podpowiadała Swojemu Synowi, aby nas, rycerzy św. Jerzego Syn Twój miał zawsze w opiece. To On pomaga św. Michałowi Archaniołowi. To On pomaga Rzeczpospolitej Polskiej i Kościołowi świętemu. Ta Msza św. to dziękczynienie Panu Bogu za wszystko, czym nas obdarzył przez ręce Maryi – powiedział ks. generał.

W homilii kaznodzieja zaznaczył, że Łódź, skąd przyjechała większość członków zakonu, to ziemia obiecana. Miasto fabryk i pałaców, poetów, muzyków i filmu, ale także miasto dzieci, którym Pierwszej Komunii św. udzielał sam św. Jan Paweł II. Łódź to też miasto ks. bohatera Ignacego Skorupki. 

- Dziś rozmodleni rycerze św. Jerzego proszą Cię Jasnogórska Pani, aby mogli być chlebem dla głodnych, dobrą literaturą dla spragnionych słowa. Mądrością otocz słuchających o Polsce w tym najświętszym miejscu. Matko przed Twoim obliczem powtórzę słowa poety łodzianina Juliusza Tuwima (Modlitwa, Kwiaty Polskie):

...Daj nam uprzątnąć dom ojczysty
Tak z naszych zgliszcz i ruin świętych
Jak z grzechów naszych, win przeklętych.
Niech będzie biedny, ale czysty
Nasz dom z cmentarza podźwignięty…

Po Mszy św. pielgrzymi przeszli pod pomnik Nieznanego Żołnierza. Po odśpiewaniu hymnu państwowego delegacja zakonu złożyła kwiaty.
Zakon Rycerski św. Jerzego został założony 23 kwietnia 1326 r. w Wyszehradzie na Węgrzech.

W XX wieku po obaleniu reżimu komunistycznego nastąpiło odrodzenie zakonu. Obecnie wielkim mistrzem jest Węgier dr Tamas Kutalik. Priorat (oddział zakonu) w Polsce powstał w 2006 r., a funkcję wielkiego priora pełni dr Paweł Michalak. Członkowie zakonu m.in. wspomagają dzieci i osoby starsze znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej. Pielęgnują patriotyczne i historyczne tradycje polskie.
                                                                              

 

Foto: Marek Kamiński