Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska-Łódź: Krajobraz Serca

Zakończył się I Festiwal Sztuki Młodych Niepełnosprawnych „Krajobraz Serca”, zorganizowany przez Fundację Integracja JP II. Festiwal składał się z cyklu konkursów dla osób niepełnosprawnych. Obejmował cztery dziedziny sztuki: wokalną, sztuki piękne, literaturę i teatr.

Prace młodych artystów oceniało jury w składzie: prof. Alicja Barbara Panek – Piętkowska, prof. Jolanta Rudzka – Habisiak, prof. dr hab. Beata Zawadzka – Kłos, dr hab. Marcin Brzozowski oraz red. Dariusz Pawłowski. - Spotkaliśmy tutaj radosnych ludzi, bardzo uzdolnionych artystycznie. Jesteśmy zbudowani ich pasją, determinacją z jaką podchodzą do swojej twórczości. Myślimy, że naszym posłannictwem jest pomagać tym osobom, aby ich drogi twórcze i artystyczne były coraz piękniejsze - mówiła prof. Alicja Barbara Panek – Piętkowska.

W ostatnim spotkaniu konkursowym uczestniczył Andrzej Górczyński Członek Zarządu Województwa Łódzkiego – Jan Paweł II powiedział niegdyś „Człowiek jest wielki nie przez to, kim jest, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Zdanie, które wypowiedział Jan Paweł II towarzyszyło mi podczas drogi do kaplicy parafii św. Anny, w której odbywał się festiwal. To niezwykłe wydarzenie jest przecież dedykowane Janowi Pawłowi II papieżowi, który podkreślał, że miarą człowieczeństwa jest m.in. pomoc niepełnosprawnym oraz wykluczonym. Festiwal w szczególny sposób realizuje papieską ideę pomocy kierując ją do najmłodszych.

 Festiwal „Krajobraz Serca” to nie tylko konkursy, to również warsztaty i wydarzenia kulturalne. - Uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu Grupy Wokalnej „Gloria de Dios” pod kierunkiem Ewy Szkulnik z Piotrkowa Trybunalskiego, a także Orkiestry Kameralnej „Łódzkie Smyczki” pod dyrekcją prof. Ryszarda Osmolińskiego – podkreśliła Izabella Żebrowska dyrektor artystyczny festiwalu.

Spotkaniom towarzyszyły również warsztaty „Malowane wolą”. Uczestnicy tych zajęć mieli okazję poznać unikalne sztuki walki: Jeet Kune Do stworzoną przez samego Bruce'a Lee, Capoeira, która powstała w Brazylii oraz karate tradycyjne, pokazowy trening w wykonaniu adeptów Łódzkiej Akademii Katate Tradycyjnego, szkoły Katarzyny Krzywańskiej – mistrzyni świata, Europy i Polski. Chętnych nie brakowało w zajęciach ruchowo integracyjnych „Z Muzą jest fajnie”, w których brali udział wszyscy uczestnicy spotkań.

Festiwal zakończył się koncertem niewidomej piosenkarki Wiesławy Stolarczyk i Izabelli Żebrowskiej, wszechstronnej skrzypaczki, dyrektora artystycznego i pomysłodawcy festiwalu. Artystkom towarzyszył zespół Manijak Band.

 - Cel festiwalu został osiągnięty, talenty zostały odkryte. Zdajemy sobie sprawę, że tych talentów jest o wiele więcej, więc nie kończymy na pierwszej edycji. Festiwal będziemy kontynuować w następnych latach. Najważniejszy jest uśmiech dziecka, które czuje się zintegrowane, ubogacone tym, że jest zauważone i za ten dar od Pana Boga otrzymało również nagrodę – powiedział ks. dr Piotr Turek prezes Fundacji Integracja JP II.

Festiwal objęty był patronatem honorowym abp Grzegorza Rysia Metropolity Łódzkiego, prof. Piotra Glińskiego Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Mikołaja Pawlaka Rzecznika Praw Dziecka oraz Grzegorza Schreibera Marszałka Województwa Łódzkiego. Patronatem medialnym festiwal objął m.in. Tygodnik Niedziela.


za:lodz.niedziela.pl