Publikacje członków OŁ KSD

Tomasz Bieszczad-Salezjanie od św. Teresy czczą Męczenników totalitaryzmu

Modląc się o ich wstawiennictwo, łącząc ich i swoje cierpienia z ofiarą Chrystusa, doświadczymy miłosierdzia i doznamy nadziei – powiedział ks. Adam Wtulich, proboszcz.
W pierwszą Niedzielę Adwentu w kościele św. Teresy i św. Jana Bosko w Łodzi poświęcono nowy ołtarz boczny, dedykowany męczennikom dwóch totalitaryzmów. Uroczystościom przewodniczył arcybiskup senior Władysław Ziółek.
Żyjemy w niebezpiecznych czasach. Ledwo wydobyliśmy się z paraliżującego uścisku pandemii, gdy wybuchła krwawa wojna.

Rosyjscy Jeźdźcy Apokalipsy kontynuują bestialski rajd po Ziemi. Zdrada stanu stała się zwyczajowym narzędziem polityki. Moralny rozkład społeczeństw zaskakuje ostentacją, z jaką jest narzucany. Rodzi się naglące pytanie: Co mają robić ludzie, którzy odrzucają gwałt i śmierć? Odpowiedź brzmi: Mają się modlić. To obowiązek. I przywilej. Z tych przesłanek zrodził się zamysł, by – przy jednym z filarów kościoła św. Teresy i św. Jana Bosko w Łodzi – umieścić (ósmy już) ołtarz boczny, poświęcony bł.  kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i męczennikom dwóch totalitaryzmów XX wieku.
– W przeszłości ludzie zdołali przetrwać o wiele trudniejsze czasy – przybliża jego ideę ks. Adam Wtulich,
proboszcz: – Ci męczennicy uświadamiają nam powszechność totalitaryzmu. Modląc się o ich wstawiennictwo, łącząc ich i swoje cierpienia z ofiarą Chrystusa, doświadczymy miłosierdzia i doznamy nadziei...
Jako katolicy wierzymy, że „krew męczenników jest zasiewem chrześcijan”. Nowy ołtarz może być dla Łodzi ważnym darem, miejscem próśb o ich orędownictwo w Niebie. Będzie też powodem, by bliżej poznać ich biografie. A są to:
•    bł. ks. Bernard Lichtenberg (1875-43), Niemiec: Wyświęcony we wrocławskiej katedrze w 1899 r., potem proboszcz w katedrze berlińskiej. Od pogromu Żydów w „noc kryształową” codziennie modlił się za nich publicznie. W 1941 r. aresztowany przez gestapo. Zmarł podczas transportu do obozu koncentracyjnego Dachau.
•    bł. Stefan Sandor, koadiutor salezjański (1914-53), Węgier: Ukończył studia metalurgiczne. W 1940 r. złożył profesję zakonną, w 1946 r. śluby wieczyste. Pod fałszywym nazwiskiem, podjął pracę w drukarni. W 1952 r. aresztowany przez SB. Na sfingowanym procesie skazany na śmierć przez powieszenie w 1953 r.
•    bł. ks. Tytus Zeman (1915-69), Słowak: W 1931 r. wstąpił do salezjanów, złożył śluby wieczyste w Rzymie. Po wojnie wrócił na Słowację, organizował tajne wyprawy do Turynu dla kandydatów na Salezjanów, przewiózł 60 osób. Złapany, oskarżony o zdradę i skazany na 25 lat więzienia. Na prośbę Zgromadzenia wyszedł po 12 latach. Zmarł w opinii świętości.
•    Listę upamiętnionych męczenników zamyka bł. ks. Jerzy Popiełuszko, zamordowany przez funkcjonariuszy SB w 1984 r.
W części centralnej ołtarza znajdziemy podobiznę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Projektantem całości
jest ks. Tadeusz Furdyna, salezjanin. W górnej części umieszczony jest wizerunek Jezusa, a w dolnej
słowa z listu biskupów polskich do biskupów niemieckich (z 18 listopada 1965 r.): „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. A także wyobrażenia Matki Boskiej Katyńskiej, drutów kolczastych z Auschwitz i „smoków latających”…

 



Tomasz Bieszczad