Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Jesteście dumą i nadzieją Ojczyzny

W 2017 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zakwalifikowało liceum mundurowe w Ostrowie do eksperymentalnego programu szkolenia wojskowego. Obecnie w Zespole Szkół Mundurowo – Technicznych uczy się ponad 280 uczniów w klasach wojskowej, policyjnej, pożarniczej (strażak – ratownik) oraz w klasie sportowej – siatkówka dziewcząt.

- Dziękuję wam za waszą służbę, za to, że już od najmłodszych lat macie poczucie obowiązku, poczucie służby, chcecie pracować dla Polski, chcecie pracować dla innych ludzi – powiedział Marcin Przydacz szef Biura Polityki Międzynarodowej w kancelarii Prezydenta RP do młodzieży szkolnej. Mszą świętą polową rozpoczęły się uroczystości poświęcenia sztandaru i nadania imienia Armii Krajowej Zespołowi Szkół Mundurowo – Technicznych w Ostrowie. Eucharystii przewodniczył ks. Jacek Grzesiak – proboszcz parafii pw. św. Franciszka w Teodorach, a koncelebrowali ks. por. Józef Łągwa SJ – kapelan Światowego Związku AK Okręg Łódzki, ks. Przemysław Kansy absolwent szkoły oraz  ks. major Marek Bolanowski - proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Rafała Archanioła, który poświęcił sztandar szkoły. - Żołnierz AK składając przysięgę kładł rękę na Krzyżu, znaku największej miłości, wolności, prawdy i pokoju. To jest nie tylko ważna przysięga, ale potem całe nasze życie, zaangażowanie, słowa i czyny – mówił w homilii o. Józef Łągwa. Przypomniał też przesłanie żołnierzy – My w konspiracji walczyliśmy bronią o wolną i niepodległą Polskę, a nasze dzieci, wnuki i prawnuki mają walczyć przez zdobyte wykształcenie, jasną i piękną myślą twórczą.

                                                                       Patron Szkoły

 Ponieważ jest to szkoła mundurowa, a zaczynaliśmy od profilu wojskowego, dlatego postanowiliśmy zaprezentować uczniom sylwetki różnych bohaterów związanych z historią Polski. Przygotowaliśmy się do wyboru profesjonalnie prezentując przez ekspertów każdą sylwetkę – powiedziała dyrektor Beata Pokorska – Galowicz. Kandydatami na patronów byli: marszałek Józef Piłsudski, rotmistrz Witold Pilecki, generał Stefan „Grot” Rowecki oraz 62 Pułk Piechoty. Były to prawdziwe wybory z urną, w których brali udział uczniowie, nauczyciele, wszyscy pracownicy szkoły i rodzice. Wybór padł na Armię Krajową, najbardziej bohaterską armię podziemną. - Armię, która podjęła nierówną walkę z brutalnymi okupantami wbrew logice i sile. Armię, która w tych nieludzkich czasach wojny dodawała otuchy i nadziei swoim rodakom. Armię, której członkowie podjęli walkę na wielu frontach, bo i ...nauki, administracji, pomocy humanitarnej, informacji czy wywiadu – uzasadniał wybór Krzysztof Łomiński nauczyciel historii. Piotr Wołosz starosta Łaski sztandar, ręcznie wyhaftowany przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Westiarek z Częstochowy, przekazał Pani Dyrektor szkoły. Uroczystość odbyła się w obecności żołnierzy Armii Krajowej: porucznik Barbary Mazurkiewicz ps. „Muszka”, porucznika Edmunda Starzyńskiego ps. „Dąb”, pułkownika Tadeusza Michalskiego ps. „Ryś”, Ryszarda Patzera członka prezydium Światowego Związku AK Okręg Łódzki oraz wszystkich zaproszonych gości, a także uczniów i ich rodzin. Na sztandar szkoły, na którym widnieją słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka” ślubowanie złożyli kadeci. - Młodzież garnie się do szkół mundurowych. To jest efekt wychowania patriotycznego do wartości nam wszystkim bliskich, miłości do Ojczyzny, miłości do Pana Boga. To co się dzieje tutaj w Ostrowie napawa nas wielką dumą i nadzieją – podkreślił minister Marcin Przydacz.


                                                                      
Foto: Marek Kamiński