Publikacje członków OŁ KSD

Ksiądz Jerzy – kapłan niezłomny

W siedzibie Przystanku Historia im. ppłk. Wacława Lipińskiego przy al. marszałka Józefa Piłsudskiego 5 w Łodzi, odbył się panel naukowy „Robotnicza Łódź a duszpasterz robotników. Życie i śmierć ks. Jerzego Popiełuszki”.

- Idea spotkania wiąże się z tym, że niedawno obchodziliśmy rocznicę śmierci zamordowanego ks. Jerzego Popiełuszki, a także Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Z tych dwóch powodów chcieliśmy przypomnieć osobę ks. Popiełuszki, który jest symbolem takiego księdza niezłomnego. Swoją postawą, swoim życiem pokazywał nie tylko jak walczyć o ideały, ale także był patriotą, który inspirował do działania, wspomagał i wspierał, dlatego chcieliśmy, aby tę ważną postać w skali ogólnopolskiej przypomnieć również w regionie łódzkim – powiedziała dr Joanna Żelazko z-ca dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

W panelu wziął udział dr Franciszek Dąbrowski (Archiwum IPN w Warszawie), który redagował III tom monografii źródłowej „Aparat represji wobec księdza Jerzego Popiełuszki”. Pozycja ta jest poświęcona dokumentom polskiego wywiadu PRL i Urzędu Bezpieczeństwa. Autorem IV tomu publikacji jest dr Witold Bagieński (Archiwum IPN w Warszawie), w którym znalazły się dokumenty niemieckiego kontrwywiadu Stasi.

- Z racji tego, że jesteśmy w robotniczym mieście Łodzi, która w latach 80-tych miała prężnie działającą „Solidarność” z prof. dr hab. Krzysztofem Lesiakowskim (Uniwersytet Łódzki) rozmawialiśmy o tym, jak społeczeństwo łódzkie odebrało uprowadzenie, a potem wieść o śmierci księdza. Mimo tego, że ks. Jerzy nigdy nie był w Łodzi ani w naszym regionie, to jednak reakcja społeczeństwa była dosyć mocna. Łódź to miasto robotnicze i akademickie, więc chcieliśmy podkreślić jak te głosy w różnych środowiskach zawodowych wybrzmiewały – mówiła dr Ewelina Ślązak z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi.


 Jadwiga Kamińska

 

 


Foto: Marek Kamiński