Publikacje członków OŁ KSD

Pamiątka z odpustu przypomina o modlitwie i miłości

Lawenda św. Walentego to pamiątka z odpustu w Lutomierskiej Farze. Jej zapach każdego dnia przypomina o modlitwie, którą otaczam ukochane osoby – modlitwie pełnej miłości, będącej najpiękniejszym wyrazem uczuć.

14 lutego to dzień, w którym królują czerwone róże, czekoladowe serduszka, a miłość jest najważniejsza! To dzień, na który czekają wszyscy zakochani i otwarcie manifestują swoje uczucia – pięknie, ale czy nie piękniej byłoby pamiętać o okazywaniu sobie miłości każdego dnia? W wyjątkowy sposób świętują i okazują swoją miłość do bliskich parafianie z Lutomierska…

14 lutego w Lutomierskiej Farze unosi się zapach kadzidła i lawendy. To dzień odpustu, bo św. Walenty jest drugim patronem parafii p.w. M. B. Szkaplerznej w Lutomiersku. Tego dnia każdego roku ks. proboszcz Marek Kowalski i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające przy parafii zapraszają na uroczystą Mszę św. obfitującą w doniosłe doznania duchowe. I tego roku we Mszy św. odpustowej uczestniczyli wierni i Księża Proboszczowie z dekanatu konstantynowskiego z ks. dziekanem Marianem Bańbułą na czele, a Mszy św. przewodniczył i porywające Słowo Boże wygłosił ks. Józef Łągwa TJ, który zachęcił do zastanowienia się: dokąd zmierzamy? czy wiernie trwamy w Bogu, jak czynił to św. Walenty?

Poczet sztandarowy lutomierskiej ochotniczej straży pożarnej, uroczysta procesja z darami, obecność i zaangażowanie młodzieży w oprawę liturgiczną Mszy św., liczni wierni zebrani na modlitwie, świadczyły o wielkiej randze tego wydarzenia w tutejszej społeczności. Najpiękniejsze słowa o miłości, które zawarte zostały w I Liście do Koryntian, wybrzmiały tego dnia podczas wieczornej Mszy św. w utworze pt.: „Miłość cierpliwa jest…” (sł. J. Cygan, muz. P. Rubik), będącym parafrazą Hymnu o Miłości św. Pawła. Utwór wykonał duet wokalny z tow. skrzypiec w składzie: D. Rybak (śpiew i recytacja), A. Piontek (śpiew, skrzypce).

Pięknymi upominkami z tej uroczystości, które były także darami ołtarza i cieszyły się dużym zainteresowaniem, były właśnie woreczki z lawendą i wizerunkiem św. Walentego, a także albumowe wydanie „Elementarza Modlitwy Dziecka Bożego” z dedykacją autorek.

Dlaczego lawenda stała się symbolem św. Walentego? Ponoć starożytni Rzymianie uważali, że „tak jak róża jest zapachem serca, tak lawenda jest zapachem duszy”, a przecież ten duchowy wymiar miłości jest najważniejszy. Wspaniałym tego świadectwem są prośby i modlitwy wiernych kierowane do św. Walentego, który jest opiekunem młodzieży i narzeczonych, stróżem szczęścia rodzinnego i obrońcą rodzicielstwa. W lutomierskiej Farze podczas comiesięcznej nowenny młodzi modlą się o właściwy wybór życiowy: o dobrą żonę i dobrego męża, inni o szczęście rodzinne, a także o zdrowie, bo św. Walenty to także patron ludzi chorych na epilepsję i choroby umysłowe.

14 dnia każdego miesiąca przed wieczorną Mszą św. odprawiane jest Nabożeństwo ku czci św. Walentego, podczas którego odczytywane są prośby składane przez wiernych do „koszyczka próśb i podziękowań” umieszczonego na ołtarzu św. Patrona, a które można także przesłać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem: „do św. Walentego”.
W każdej chwili można przyłączyć się do modlitwy. Św. Walenty patronuje i wspiera cały czas!

Pamiętajmy, że modlitwa za ukochaną osobę to prawdziwy dar miłości, a spojrzenie pełne uczucia potrafi rozjaśnić świat. Niech każdego dnia przypomina nam o tym zapach Lawendy św. Walentego, zapach duszy zatopionej w modlitwie pełnej miłości.

z Bożą miłością i z zaproszeniem do modlitwy
Dominika RybakFot.: św. Walenty z Lutomierskiej Fary – autor zdjęcia: Krzysztof Kwaskowski