Polecane

Zapłacił życiem, by żyć mogli inni

Po kilku dniach przebywania w śpiączce zmarł Polak postrzelony w głowę przez islamskiego terrorystę przed tygodniem w Strasburgu. Za swoją bohaterską postawę – próbę powstrzymania napastnika podczas ataku – Bartosz Niedzielski zostanie pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Trzydziestosześcioletni Bartosz Niedzielski jest piątą ofiarą śmiertelną ataku z 11 grudnia br., gdy islamski terrorysta Cherif Chekatt otworzył ogień do przechodniów niedaleko jarmarku bożonarodzeniowego w centrum Strasburga, z okrzykiem „Allahu Akbar”.

W tym miejscu w momencie ataku znaleźli się Bartosz Niedzielski i jego przyjaciel, 28-letni włoski dziennikarz Antonio Megalizzi. Mężczyźni udali się tam po dniu pracy w Parlamencie Europejskim w towarzystwie dwóch studentek z Włoch. Według relacji świadków Polak miał uniemożliwić terroryście wtargnięcie również do klubu muzycznego, przed którym stał ze znajomymi. Bartosz i Antonio zostali postrzeleni przez islamistę w głowę, a ich towarzyszki zdołały uciec. Włoch zmarł w piątek, Polak zaś w niedzielę po przybywaniu przez tydzień w szpitalu w śpiączce.

Bartosz Niedzielski pochodził z Katowic i pracował w siedzibie PE w Strasburgu. Był muzykiem i postacią znaną w świecie kulturalnym tego miasta. Należał m.in. do grona twórców tamtejszego festiwalu komiksu.

Kondolencje rodzinie zmarłego złożył na swoim koncie na Twitterze prezydent Andrzej Duda. „Wczoraj w szpitalu w Strasburgu zmarł Bartosz Niedzielski. Piąta Ofiara śmiertelna zamachu z 11.12. Pracował w PE i znałem Go z widzenia. Jestem wstrząśnięty. Nie zdawałem sobie sprawy, że to właśnie On został śmiertelnie ranny, chroniąc innych ludzi. Cześć Jego Pamięci! R.I.P.” – napisał prezydent.
Wczoraj prezydencki minister Andrzej Dera poinformował, że Andrzej Duda odznaczy pośmiertnie Polaka. „Bohaterska postawa Bartosza Niedzielskiego przyczyniła się do powstrzymania mordercy w Strasburgu. Polak zapłacił życiem, żeby żyć mogli inni. Podjąłem decyzję o przyznaniu specjalnej renty rodzinie Pana Bartosza
/.../

zawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos

Pozostało 51% treści

za: https://gpcodziennie.pl

                                                                                ***


Piękny gest! Premier przyznał rentę rodzinie polskiego bohatera. "Bartosz Niedzielski zapłacił życiem, żeby żyć mogli inni"

autor: PAP/Bartłomiej Zborowski
/.../

Premier polskiego rządu przyznał rentę rodzinie Bartosza Niedzielskiego, który zginął w zamachu w Strasburgu. Polak próbował powstrzymać zamachowca.

/.../

Bohaterska postawa Bartosza Niedzielskiego przyczyniła się do powstrzymania mordercy w Strasbourgu. Polak zapłacił życiem, żeby żyć mogli inni. Podjąłem decyzję o przyznaniu specjalnej renty rodzinie Pana Bartosza. Niech spoczywa w pokoju – czytamy we wpisie premiera na Twitterze.

mly/twitter

za: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/426009-morawiecki-przyznal-rente-rodzinie-bartosza-niedzielskiego