Polecane

Kto sieje nienawiść

W sprawach dotyczących agresji z racji politycznych pokrzywdzonymi są głównie politycy PiS. Groźby, nękanie, obrażanie, niszczenie biur poselskich – tego doświadczają w ostatnich latach politycy, jak się okazuje, głównie partii rządzącej.

W niedawnym wystąpieniu sejmowym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił uwagę, że tzw. mowa nienawiści jest skierowana głównie przeciw politykom Prawa i Sprawiedliwości. „Dokonałem kwerendy spraw z mowy nienawiści, z aktów agresji, gróźb w prokuraturze warszawskiej.

I co wyszło? Że na 400 spraw 300 dotyczy spraw, w których pokrzywdzonymi są politycy Prawa i Sprawiedliwości, a 100 dotyczy spraw, w których pokrzywdzonymi są osoby z Platformy – wskazywał Prokurator Generalny.

– Z przesłanych przez prokuratury regionalne danych wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat było prowadzonych prawie 480 postępowań dotyczących działań na szkodę reprezentujących poszczególne partie posłów i senatorów, a także prezydenta RP – poinformowała ”Nasz Dziennik„ Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

Jak wskazuje Prokuratura Krajowa, spektrum tych działań było szerokie. – Dotyczyły stosowania przemocy, naruszenia nietykalności, gróźb, nękania, znieważenia, zniesławiania oraz niszczenia mienia – wskazuje Ewa Bialik. – Niespełna 10 proc. postępowań przygotowawczych zakończyło się skierowaniem do sądów aktów oskarżenia.

Co czwarte śledztwo jest w toku – dodaje rzecznik Prokuratury Krajowej. Biuro poselskie PiS poinformowało nas, że nie prowadzi ”tego typu statystyk„. Ale na podstawie doniesień medialnych choćby z ostatniego roku można odnotować szereg m.in. ataków na biura poselskie. W 2017 r. i w początkach 2018 r. było łącznie osiem ataków na biura poselskie, w tym aż siedem dotyczyło polityków PiS.

– Wszystko zaczęło się w 2013 r., kiedy w imieniu klubu PiS przedstawiałam stanowisko w Sejmie wobec kilku projektów ustaw o związkach partnerskich. Przedstawiłam problem, nie przestrzegając żadnej poprawności politycznej, wskazując, że te projekty po prostu proponują patologię – mówi ”Naszemu Dziennikowi„ prof. Krystyna Pawłowicz, poseł PiS.

Zenon Baranowski

za:naszdziennik.pl