Polecane

Powiększa się front przeciwko Nagrodzie dla Strajku Kobiet

Kolejne stowarzyszenia włączają się w szeroki front protestu przeciwko przyznaniu Nagrody Wrocławia Ogólnopolskiemu Strajkowi Kobiet. Organizacja ta została wyróżniona przez Radę Miejską Wrocławia i odbierze nagrodę 24 czerwca, we wspomnienie św. Jana Chrzciciela.

Protest skierowany do przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia Bohdana Aniszczyka wystosowało Stowarzyszenie Matek Katolickich. Prezentujemy poniżej cały tekst oświadczenia:

Jako Stowarzyszenia Matek Katolickich zwracamy się z wnioskiem o wycofanie decyzji przyznania Nagrody Wrocławia dla Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Stanowczo protestujemy przeciwko nagradzaniu tej grupy. Działała ona bezprawnie i, co należy podkreślić, nie reprezentowała wszystkich kobiet. Dodatkowo nie walczyła o prawa w sposób cywilizacyjny, a stosując nieeleganckie słowa, wręcz wulgaryzmy, obrażała godność kobiety. Żądając praw dla siebie pomijała prawa do życia dziecka.

Zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej Nagroda ta jest przyznawana za całokształt pracy i zasług na rzecz miasta. Strajkujące kobiety reprezentują jedynie wybraną grupę wrocławian - przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego w Polsce. Przyznanie im Nagrody świadczy o dyskryminacji osób o innych przekonaniach, także tych, które ze względu na swoją religię nie przyjmują postulatów Strajku.

To jest obelgą dla naszego społeczeństwa. Większa części ludzi, w tym kobiet, nie popiera haseł głoszonych przez strajkujących, ani sposobu ich przekazywania. Ponadto nagrodzenie aktywistów, którzy w rzeczywistości, w żaden sposób nie przyczynili się do rozwoju miasta i jego kultury byłoby sprzeczne z sensem nadawania Miejskiej Nagrody.

Z poważaniem,

Maria Andrzejewska

Przyznanie Strajkowi Kobiet Nagrody Wrocławia podzieliło Radę Miejską. Podczas głosowania 22 kwietnia „za” opowiedziało się 19 z 37 głosujących radnych. Przeciw był cały klub Prawa i Sprawiedliwości oraz radni z Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa: Bohdan Aniszczyk, Jarosław Krauze, Mirosław Lach, Michał Piechel, Jerzy Józef Skoczylas i Edyta Skuła.

Oprócz samej decyzji Rady Miejskiej wiele emocji wzbudza fakt, że Nagroda zostanie wręczona 24 czerwca, czyli w dzień urodzin św. Jana Chrzciciela, patrona miasta. Świętego, który poniósł śmierć przez ścięcie za odważne mówienie o Prawdzie, krytyce rozpustnego życia i otwarte potępienie związku Heroda Antypasa z żoną brata.


za:www.niedziela.pl

***

Krępa Kościelna: symbole strajku kobiet na ścianie zabytkowego kościoła

Nieznani sprawcy namalowali na ścianie zabytkowego kościoła w Krępie Kościelnej w diecezji radomskiej symbole Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. To cztery czerwone błyskawice metrowej wielkości. Śledztwo w sprawie uszkodzenia zabytku i obrazy uczuć religijnych prowadzi prokuratura rejonowa w Lipsku.

Sprawę dewastacji zgłosił proboszcz z parafii pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krępie Kościelnej. - To przykre zdarzenie. Szokujące jest to, że takie wydarzenie miało miejsce w małej miejscowości. Protest kobiet miał miejsce w piątek w pobliskim Lipsku, aktu wandalizmu dopuszczono się w nocy z piątku na sobotę - powiedział Radiu Plus Radom ks. Henryk Kowalczyk, proboszcz parafii.

Zdarzenie potwierdziła nadkomisarz Katarzyna Kucharska, rzecznik mazowieckiej policji. - Prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie. Ustalamy sprawców, którzy farbą pomalowani zabytkowy kościół - powiedziała nadkomisarz Kucharska.

Obecny kościół parafialny został zbudowany według projektu architekta Rudolfa Mejera z Radomia, w latach 1911–1930 staraniem księży: Andrzeja Baltyna, Feliksa Horodyskiego i Józefa Drabowicza. Poświęcenie kościoła miało miejsce 29 czerwca 1930, a konsekracji dokonał bp. Piotr Gołębiowski w 1961. Kościół jest budowlą trzynawową, w stylu neogotyku nadwiślańskiego, zbudowaną z cegły czerwonej.

za:www.niedziela.pl