Uczniowie jednej ze szkół wykorzystani do politycznej akcji „Tour de Konstytucja”. Małopolska kurator oświaty zapowiedziała kontrolę w placówce

Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, zapowiedziała dziś kontrolę w szkole dotyczącą „Tour de Konstytucja”.  Jest to reakcja na wykorzystanie dzieci do politycznej akcji.

Portal wPolityce.pl opisał wydarzenie w Dobczycach. Na nagraniach widać przemawiającego sędziego Waldemara Żurka, który mówi nie tylko o konstytucji, ale także o sytuacji Polski w Europie.

Na plac wchodzi grupa przedszkolaków wraz z ich opiekunkami, witana okrzykami. Dzieci otrzymują chorągiewki, a panie z przedszkola – egzemplarze konstytucji.

To absolutny skandal – powiedziała Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty. Kuratorium sprawdzi m.in. czy rodzice zostali poinformowani, w jakim spotkaniu wzięły udział ich dzieci. Jeśli nie, to odpowiedzialne za to osoby poniosą konsekwencje.

Sprawę skomentował także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

    – Skandalem jest to, że ludzie mający pełne usta frazesów o konstytucji, państwie prawa i praworządności nie zauważyli, w momencie gdy to mówili, że indoktrynowali dzieci swoją polityką. Nie zwracali uwagi na przepisy w Konstytucji RP odnośnie prawa oświatowego, które chronią dzieci przed tego rodzaju działaniami. Dzieci są wychowywane zgodnie ze światopoglądem rodziców. W związku z tym jest to skandal ze strony tych panów i pań, którzy do tego dopuścili. Z mojej perspektywy ważniejsze jest zbadanie, na jakiej zasadzie i w oparciu o jakie przesłanki nauczyciele wyprowadzili dzieci ze szkoły na to spotkanie – powiedział prof. Przemysław Czarnek.

Minister oczekuje teraz na wyniki kontroli, jakie przeprowadzi Kuratorium Oświaty. Jeśli nauczyciele, którzy są odpowiedzialni za udział dzieci w takim wydarzeniu, złamali prawo, to niewykluczone, że może dojść nawet do postępowania dyscyplinarnego.

za:www.radiomaryja.pl