Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Makulatura na Misje

MAKULATURA NA MISJE - BUDUJEMY STUDNIE

Uwaga!

OŁ KSD od paru lat nie jest już koordynatorem akcji. Prosimy podejmowanie inicjatyw indywidualnie.

=============================================

UWAGA!

Należy się upewnić, czy zbiórka w konkretnej miejscowości jest kontynuowana.
7.04.2016r.


Ponieważ otrzymujemy telefony z prośbą o wyjaśnienie sytuacji, czujemy się zobowiązani - jako patron medialny akcji - do przekazania (powtórzenia) informacji otrzymanej od dotychczasowego dystrybutora środków zebranych ze zbiórek na budowę studni w Sudanie Południowym:

Fundacja Nauki i Wychowania z dniem 15 listopada 2014r. zamknęła konto.

Z tego co nam wiadomo, czynione są starania o podpisanie umowy z nowym Podmiotem, który zechce podjąć i w sposób uformalniony kontynuować tą szlachetna akcję.

Sugerujemy - za licznymi głosami organizatorów zbiorki w poszczególnych miejscowościach -
aby pozostać przy formule "Makulatura na misje", bez jej ograniczania do budowy studni w Sudanie Południowy.

Wiadomo nam z otrzymywanych telefonów i e-maili, iż zbiórka w wielu miejscach jest nadal czyniona, a zebrane środki przeznaczane na różne szlachetne cele: wspomożenie katolickich misji nie tylko w Afryce, pomoc dzieciom z biednych rodzin w wypoczynku, itp.
To piękna kontynuacja uruchomionej wrażliwości na potrzeby bliźnich.

Na portalu jesteśmy gotowi zamieszczać informacje o zbiórkach w poszczególnych miejscowościach - np. ostatni komunikat Ojców Franciszkanów z Warszawy, z ul. Miodowej. Prosimy o wskazanie konkretnej osoby odpowiedzialnej za zbiórkę wraz z kontaktem (np. e-mail).

7 marca 2016r.

=====================================================

 

 

Płock, dnia 18 sierpnia 2011 r.

Szanowni Państwo !
Drodzy Przyjaciele !

Powstałe w dniu 9 lipca br. nowe państwo - SUDAN POŁUDNIOWY - oczekuje różnorodnego wsparcia. Ponieważ jest to kraj chrześcijański - chrześcijanie winni pośpieszyć z serdeczną pomocą swoim braciom w wierze. 

Przypomina to sytuację nowej rodziny, kiedy to na weselu podczas oczepin goście przekazują młodym różne podarki. Podobnie jest i w tej sytuacji. Takim podarkiem mogą być studnie. Koszt budowy jednej studni  wynosi ok. 45 tys. zł.
Z inicjatywy członków Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy - Oddział Łódzki -/
www.katolickie.media.pl / rozpoczyna się akcja MAKULATURA NA MISJE, z przeznaczeniem pozyskanych środków na budowę studni w Sudanie Południowym.

Pierwsze dwie parafie w Łodzi / bliższe informacje w załączonych ulotkach / podejmują tę akcje już w sierpniu. Podobna akcja trwa w parafii pw. św. Stanisława Kostki  w Płocku od grudnia 2010 r. Każdego miesiąca płocczanie przekazują na pomoc misjom w Mongolii  3 - 4 tony makulatury, co daje ok. 1000 zł. A pożytki z tej akcji - oprócz materialnych - są m.in. takie, jak systematyczna animacja misyjna wielu rodzin, środowisk, instytucji, szkół, itp., wychowanie do mądrego zagospodarowywania odpadów i in.Wzruszające jest angażowanie się najuboższych, którzy pragną w ten sposób mieć także swój udział w wielkich projektach społecznych.

Gdyby udało się zorganizować w Kraju 45 - 50 takich punktów jak w Łodzi, to można byłoby mieć nadzieję na to, iż każdego miesiąca jako Polacy pomoglibyśmy zbudować jedną studnię w Sudanie Południowym. Chętnie pomogę w zapoczątkowaniu tej akcji czy to na terenie parafii, szkoły czy gminy.

Proszę zatem o kontakt e-mailowy
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sudańczycy przeżywają swój czas radości, ciesząc się wolnym państwem. My, którzy doskonale znamy radość wolności i suwerenności, pomóżmy Sudańczykom u początku ich drogi. Pomóżmy misjonarzom katolickim w ich pracy ewangelizacyjnej.
A taka prosta akcja "makulatura na misje" może wyzwolić wiele dobra w lokalnej społeczności. Płockie doświadczenie  to potwierdza.

W nadziei współpracy dla Sudanu Południowego
wraz z darem modlitwy
ks. Kazimierz  Kurek sdb


***

Kto poda kubek świeżej  wody do picia  jednemu z tych najmniejszych,
dlatego, że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody.

/ Mt 10, 42 /
I N F O R M A C J A
dot.  AKCJI
MAKULATURA   NA   MISJE
POMAGAMY BUDOWAĆ STUDNIE W SUDANIE POŁUDNIOWYM


Powstałe w dniu 9 lipca 2011 r. nowe państwo – SUDAN POŁUDNIOWY – oczekuje różnorodnego wsparcia. A ponieważ jest to kraj chrześcijański – to w pierwszej kolejności ze wsparciem winni pośpieszyć chrześcijanie, niosąc serdeczną pomoc swoim braciom w wierze. Przypomina to sytuację nowej rodziny, kiedy to na weselu / podczas oczepin / państwo młodzi otrzymują od gości weselnych podarki na pierwsze zagospodarowanie się

Z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Oddział Łódzki /www.katolickie.media.pl/ rozpoczęto akcję MAKULATURA NA MISJE, z przeznaczeniem pozyskiwanych środków na pomoc w budowie studni w Sudanie Południowym. Jest ona wzorowana na podobnej akcji, która od grudnia ubr. jest prowadzona w par. pw. Św. Stanisława Kostki w Płocku. Do podstawianego na dwa dni w miesiącu /z reguły piątek – sobota/ kontenera parafianie i mieszkańcy Płocka znoszą makulaturę. W ten sposób daje się pozyskać do kilku ton makulatury, co przynosi od kilkuset do jednego-dwóch tysięcy złotych pożyt-ku. Inicjatywę zbiórki makulatury na studnie w Sudanie Południowym podjęły już parafie w Łodzi /patrz: załączone materiały informacyjne/. Gdyby udało zorganizować się w Kraju 45 – 50 punktów takiej akcji, to istnieje szansa na to, że jako Polacy pomoglibyśmy zbudować co miesiąc jedną studnię w Sudanie Południowym. Koszt budowy jednej studni wynosi ok. 45 tys. zł.

A jakie są inne pożytki z udziału w takiej akcji? Można do nich zaliczyć:
  • systematyczną animację misyjną wielu środowisk: rodzin, szkół, instytucji, zakładów karnych, itp.; Są rodziny, które z tej akcji uczyniły jeden z ważniejszych elementów wychowania swoich dzieci; Każda torebka po cukrze, po soli, każde opakowanie, stara gazeta, itp. jest odkładana „na misje”. Rodzice mówią wiele razy o tym, jak ich dzieci chętniej modlą się za misje, jak z zainteresowaniem odwiedzają strony internetowe poświęcone misjom;
  • wiele osób – dzięki tej akcji - może uczestniczyć w wielkich projektach społecznych, co daje, zwłaszcza najuboższym, poczucie udziału w czymś wielkim;
  • nieraz w dniach zbiórki przy kontenerze oczekują na przynoszących makulaturę członkowie grup parafialnych, organizacji czy stowarzyszeń, aby wraz z prostym „dziękuję – Bóg zapłać”, przekazać jakiś obrazek misyjny, wykaz internetowych adresów stron misyjnych czy informacje o mediach katolickich.
Jak przystąpić do akcji, jak ją rozpocząć ? Najkorzystniej jest ją prowadzić na terenie danej parafii, gdzie przy kościele, na placu parafialnym można ustawić kontener przeznaczony do zbiórki makulatury. Należy zatem w swojej miejscowości nawiązać kontakt z firmą kupującą makulaturę. W Płocku i w Łodzi współpracujemy z firmą STORA  ENSO / www.storaenso.pl/recykling/zakłady  /, która posiada swoje oddziały w kilkunastu miastach Polski.  Należy także wynegocjować najkorzystniejszą stawkę za 1 kg makulatury. Warto także rozprowadzić w swoim środowisku ulotki informujące o akcji – na wzór załączonych, a które chętnie pomogę ew. wydrukować. Podobnie korzystne jest zawieszenie baneru z informacją:
MAKULATURA  na MISJE: zbiórka …. i podanie terminu. No i koniecznie poprosić lokalne media, aby włączyły się do tej akcji. Wiem także z doświadczenia, że kierownictwo poszczególnych zakładów STORA ENSO jest gotowe do podstawienia kontenera w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od swej siedziby.

KSD OŁ nawiązało współpracę z Fundacją Nauki i Wychowania / www.fundacja.bosko.pl /, która utworzyła konto STUDNIE w SUDANIE i prowadzi obsługę finansową konta.
Numer konta może przekazać p. Tomasz Bieszczad, skarbnik KSD OŁ /e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript./
Wielką radością będzie pomoc w sfinalizowaniu budowy pierwszej studni, co szybko zostanie podane za pośrednictwem między innymi TYGODNIKA NIEDZIELA, który objął patronat nad tą akcją.

Szanowni Państwo!

Sudańczycy przeżywają swój czas radości, ciesząc się wolnym państwem. My, którzy doskonale znamy radość wolności i suwerenności, pomóżmy Sudańczykom u początku ich drogi. Pomóżmy misjonarzom katolickim w ich pracy ewangelizacyjnej. A taka akcja „makulatura na misje” może stanowić „kubek świeżej wody” i może wyzwolić wiele dobra w naszych „małych ojczyznach”. Doświadczenia z Płocka i Łodzi to potwierdzają. Chętnie zatem pomogę w zorganizowaniu tej akcji, w jej początkach. I zapraszam do Płocka, gdzie 80 lat temu /22 lutego 1931 r./ Zmartwychwstały Pan objawił Swe Oblicze s. Faustynie, prosząc ją o wymalowanie Obrazu ze słynnym podpisem JEZU, UFAM TOBIE !

Z wyrazami szacunku i darem modlitwy

Ks. Kazimierz Kurek sdb
Al. S. Jachowicza 4
09-402 Płock
tel. 605 231 064605 231 064
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Płock, dnia 22 października 2011 r.


***
Red. Dorota Kania rozmawia z x Kazimierzem Kurkiem SDB, KSD OŁ
http://vod.gazetapolska.pl/4527-kto-poda-kubek-wody-jednemu-z-tych-najmniejszych

***
Z listu misjonarki s. Teresy Roszkowskiej, salezjanki do ks. Kazimierza Kurka sdb

 

Księże Kazimierzu,

/…/ Dzisiaj bardzo dziękuję za tak miłą wiadomość, że tak wielu ludzi w Polsce „nosi” Sudan  i jego ciągłe problemy w sercu…

Ja pracuję jeszcze – tu na północy kraju. Na razie mamy jeszcze dość dużo chrześcijan, którzy wciąż czekająca na powrót do ziemi rodzinnej. Ich życie tu na pustyni jest bardzo trudne. Trzyma ich ta nadzieja, że pewnego dnia dotrą tam, gdzie ich serca są już od dawna. Tu, w piachach pustyni rodzą się i odchodzą do wieczności.    

/…./ cieszę się, że pamiętacie o Sudanie. Południowy Sudan jest bardzo zniszczony ciągłą wojną.
Ludziom brakuje wszystkiego – a najbardziej  czystej pitnej wody. Dlatego Wasza  OFIARA  jest  niesamowicie cenna. Jesteśmy bardzo wdzięczni. Tam, na Południu mamy trzy wspólnoty – nas Sióstr Salezjanek. W Jaba, Tonj i Wau. W każdym miejscu mamy szkoły. W Wau dwie szkoły: od przedszkola do kl. VIII. Zwłaszcza w jednej z nich  - w szkole św. Józefa –jest ok. 1800 dzieci. Mamy ogromny problem z wodą. Studnia byłaby wielką pomocą dla tych dzieci.  /… /
Czy bylibyście w stanie pomóc nam  w tym wszystkim ?

Finansowo zmagamy się naprawdę. Dzieci, które są u nas – są naprawdę biedne, spragnione i głodne. Przez parę lat WFP zaopatrywał nas w żywność; śniadanie dla wszystkich naszych dzieci / obu naszych szkół /.  Teraz z powrotem masy ludzi z Północy – wszystko zostało zatrzymane, a potrzeby tych ludzi są ogromne. Dzieci trochę płacą za naukę, ale to nie wystarcza na pensje dla nauczycieli. / … /

Niech Wam Dobry Bóg hojnie błogosławi !    

Z modlitwą i wdzięcznością
s. Teresa Roszkowska  FMA

Khartoum / Sudan /, dnia 6 grudnia 2011 r.


***

W przeddzień  pierwszej rocznicy uzyskania przez Sudan Południowy niepodległości,
w sobotę dnia 23 czerwca 2012 r. w franciszkańskim klasztorze przy kościele Matki Bożej Anielskiej w Warszawie – na zaproszenie Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Oddział Łódzki – obradował zespół animatorów zaangażowanych w akcję

MAKULATURA na MISJE –
POMAGAMY BUDOWAĆ STUDNIE w SUDANIE POŁUDNIOWYM.
Mszy św. i pracom zespołu przewodniczył ks. Kazimierz Kurek SDB

1.    Uczestnicy spotkania podzielili się spostrzeżeniami z dotychczasowego przebiegu akcji, zwracając uwagę na to, że staje się ona jedną z większych form animacji misyjnej, zwłaszcza wśród rodzin, szkół i instytucji.

2.    Uczestnicy spotkania zwracają się z prośbą do wszystkich dziennikarzy, aby z odwagą ukazywali los mieszkańców Sudanu Południowego, ich nadzieje, potrzeby oraz praktyczne możliwości spieszenia z pomocą, zwłaszcza w zakresie pomocy w budowaniu studni.

3.    Dotychczasowe wyniki akcji MAKULATURA na MISJE – POMAGAMY BUDOWAĆ STUDNIE w SUDANIE POŁUDNIOWYM stanowią zachętę do włączenia się w tę formę pomocy misjom dla kolejnych parafii, szkół, instytucji. Pomocą w zainicjowaniu tej akcji służy środowisko dziennikarzy KSD OŁ. / patrz: www.katolickie.media.pl   i zakładka: makulatura na misje /.

4.    Akcja ta ma zarazem wymiar pro-ekologiczny, co stanowi pomoc w programach na rzecz wychowania do dbałości o sensowne wykorzystywanie surowców wtórnych.

5.    Zebrani zwrócili uwagę na konieczność popularyzowania hasła:

PODARUJ AFRYCE 75 LITRÓW WODY !
1 KILOGRAM MAKULATURY TO 75 LITRÓW WODY DLA AFRYKI !
Tomasz Bieszczad                                            Krzysztof  Nagrodzki


Łódź, dnia 28 czerwca 2012r.

***

Płock, dnia 15 grudnia 2012 r

SZANOWNI – DRODZY – KOCHANI

A wszyscy wrażliwi na potrzeby misji w Sudanie Południowym i budowę studni !


W ramach naszej akcji MAKULATURA na MISJE – POMAGAMY BUDOWAĆ STUDNIE  w  SUDANIE POŁUDNIOWYM – zebraliśmy już ponad 200 tys. zł.   W tych dniach realizowane są procedury przekazywania pieniędzy na pierwsze trzy studnie w  miejscowościach,  o których więcej informacji znajduje się w załączniku „misje – studnie”.  W następnym liście podam konkretne sumy  przeznaczone na w/w studnie. Oczekujemy  na kolejne wnioski z Sudanu Południowego. Przeciętny koszt  studni – jak już informowałem  wynosi 13- 14 tys. dolarów.
Z radością będziemy publikować  sprawozdania i fotografie z budowy  pierwszych studni,
o co prosimy przy przekazywaniu pieniędzy osobom odpowiedzialnym za budowę studni.

Red. Krzysztof Nagrodzki – sekretarz Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Oddział Łódzki na bieżąco uzupełnia wszelkie informacje na stronie www.katolickie.media.pl  związane z prowadzoną zbiórką makulatury. Do niego należy i warto kierować informacje o podejmowanych inicjatywach, wielkości zbiórki, itp.

Prowadzona akcja MAKULATURA na MISJE  - POMAGAMY BUDOWAĆ STUDNIE   w SUDANIE POŁUDNIOWYM – stanowi  aktywną formę animacji misyjnej naszych parafii, szkół, instytucji, środowisk. Niezwykle cenne i inspirujące są te miejsca, gdzie przedstawiciele różnych grup, stowarzyszeń czy organizacji katolickich pełnią dyżury w dniach prowadzenia akcji, wręczając wraz z tradycyjnym „Bóg zapłać” jakąś ulotkę misyjną, ulotkę o szkołach katolickich, wydawnictwach, rozgłośniach czy prasie katolickiej. Czyli – co miesiąc niejako w „drugą stronę” – można przekazać dziesiątki / a może setki / różnych krótkich informacji.  Redakcja
TYGODNIKA NIEDZIELA  jest gotowa przesłać  archiwalne numery swego pisma, aby mogły
trafić „pod strzechy”, a wiele razy jest tam sporo materiału – także z życia Kościoła na misjach – który jest wciąż aktualny. Zachęcam zatem do nawiązania kontaktu z różnymi centralami dzieł misyjnych, prosząc o dosłanie materiałów misyjnych. Do tej akcji „asystowania przy zbiórce makulatury”  angażujmy młodzież, która w ten sposób skutecznie będzie poznawać potrzeby swych rówieśników na terenach misyjnych.

Zachęcam, aby z racji kończącego się roku podsumować  dokonania  i wyniki: ilość zebranej makulatury, uzyskaną kwotęi podać , poprzez ambonę i  lokalne media. I z tego powodu możemy być bardzo dumni, iż z „drobiazgów” możemy pomóc znacząco swoim bliźnim w Afryce. Gdyby tylko 40 -45 parafii zbierało systematycznie makulaturę, to co miesiąc można  byłoby wybudować  jedną studnię w Afryce, a parafii w Polsce jest ponad 10 200. A jeszcze inne instytucje ?  Wielkie możliwości przed nami i w Roku Wary i w następnych latach !

A  do Żłóbka – pójdźmy  „z kubkiem świeżej wody „  - por. Mat. 10, 42 /, prosząc o błogosławieństwo Boże Dziecię dla naszych wysiłków i dla budowy studni w  Afryce !

Łamiąc opłatek wraz z darem modlitwy

ks. Kazimierz sdb

Zob. też: Red. Dorota Kania rozmawia z x Kazimierzem Kurkiem SDB, KSD OŁ

 

LOKALIZACJE PIERWSZYCH STUDNI W SUDANIE POŁUDNIOWYM
W RAMACH AKCJI MAKULATURA NA MISJE


AGANG. Salezjanie rozpoczęli swoją misję w Tonj, mieście oddalonym 500 km od stolicy
Juby w stanie Warrab. Parafia Najśw. Serca Jezusowego, gdzie duszpasterstwo prowadzą Salezjanie,ma 64 delegatury, a jedną z nich jest Agnag.  Agnag jest oddalone od Tonj 40 km. Mieszka tam ok. 200 rodzin należących do plemienia Dinka. Od 30 lat obszar ten jest obszarem :”rozwijającym się”, ale liczba osób wykształconych jest nadal  bardzo mała. Sytuacja ta jest spowodowana m.in.  nieustannymi walkami pomiędzy właścicielami stad bydła. W czasie pory deszczowej okolica ta jest niedostępna z powodu wylewu rzek i powodzi. Lato tutaj jest bardzo gorące i ciężkie, a ludzie są uzależnieni
od otwartych studni, które pozwalają im przetrwać. Obecnie jest jedna otwarta studnia, która wysycha w lecie, a jest od niej uzależniona lokalna społeczność.  Jest tam także „szkoła pod drzewem”, prowadzona przez miejscowego katechistę Wiliama Morwela.  10 km od Agnag jest misja protestancka, w której jest najbliższa dla mieszkańców Agnag  studnia.

RASTIGI. Jest to placówka misji salezjańskich, znajdująca się w Maridi / 300 km od Juby, w zachodnim stanie Equitoria. Maridi była pierwszą misją salezjańską w Sudanie / 1980 r. / , którą misjo-narze musieli opuścić w czasie wojny. Misja została ponownie otwarta w 2010 r. Ta misja ma 3 stacje misyjne. Rastigi jest oddalone 5 km od Maridi.  W tej stacji misyjnej aktualnie trwa budowa szkoły podstawowej. W czasie pory suchej ok. 150 rodzin musi nosić wodę z odległości ok. 4 km.
Budowa studni w Rastigi znacznie poprawi sytuację nowej szkoły, stacji misyjnej i licznych rodzin tam zamieszkałych.

TALI. Misja, na której pracują OO Kombonianie,  a należy do diecezji Dżuba.  O. Markus
Koerber pisze: „Potrzeba studni w wielu miejscach Sudanu Południowego jest oczywista. My pracuje-my pomiędzy ludźmi Mundari, którzy są plemieniem pasterskim  pół-koczowniczym na północny -zachód  od Dżuby, stolicy kraju. W tym momencie jesteśmy odcięci od świata poprzez ulewne deszcze i złe drogi. Połączenie poprzez telefony komórkowe jest niemożliwe. Tylko poprzez połączenie  satelitarne jest możliwa szybka komunikacja. Koszt jednej studni: to ok. 13 000 – 14 000 USD
Cena jest wysoka w porównaniu z innymi regionami, ponieważ jest to teren odległy i brak dróg. Możemy robić odwierty tylko w porze suchej, od stycznia do marca. Więcej na:


www.combonisouthsudan.org


APEL

Gorąco prosimy o możliwie rychłe przekazywanie informacji związanych z miejscami, terminami i efektami zbiórek, aby wpisy na portalu mogły być uaktualniane i uzupełniane na bieżąco.
***

 

Informacje dotyczące inicjatyw w poszczególnych miejscowościach można znaleźć, otwierając folderu z nazwami tych miast. Zgłaszane komunikaty publikujemy również w folderze "Komunikaty i informacje" na stronie startowej.

TUREK


UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

BOCHNIA


UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

ŁÓDŹ

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

CZĘSTOCHOWA

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

GLIWICE

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

BYTOM

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

WARSZAWA

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

ŁOMIANKI

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

SOLEC KUJAWSKI

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

SZCZECIN

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

PŁOCK

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

BEŁŻYCE

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

PABIANICE

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

KOLBUSZOWA

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

MIELEC

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

PRZEWORSK

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

SOCHACZEW

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

SOPOT

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

TARNOBRZEG

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

BYDGOSZCZ

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

CIECHANÓW

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

CZEMIERNIKI


UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

GIŻYCKO

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

LEGIONOWO


UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

ŁOMŻA


UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

OSTRÓDA-WAŁDOWO


UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

PRUSZKÓW


UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

SANOK

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

Copyright © 2017. All Rights Reserved.