Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Za teksty tutaj zamieszczane odpowiadają wyłącznie ich autorzy!

Jadwiga Kamińska-Łódź: Krajobraz Serca

Zakończył się I Festiwal Sztuki Młodych Niepełnosprawnych „Krajobraz Serca”, zorganizowany przez Fundację Integracja JP II. Festiwal składał się z cyklu konkursów dla osób niepełnosprawnych. Obejmował cztery dziedziny sztuki: wokalną, sztuki piękne, literaturę i teatr.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Róże i lasy

Nadzwyczajne sytuacje wymagają użycia nadzwyczajnych środków. Kiedy rolnikowi płonie stodoła, nie lata wokół niej z pistolecikiem na wodę, tylko wzywa sąsiadów i razem biegną z pełnymi wiadrami gasić ogień, wezwawszy wcześniej Straż Pożarną.

Pytanie: Czy sytuacje, w jakich się obecnie obracamy, są już nadzwyczajne, czy jeszcze nie?

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Nawłoć vel mimoza

Bylina wieloletnia, tylko z pozoru pospolita. Mimo powszechności występowania ma w sobie coś arystokratycznego. Przykładowo: perz, jaskier, bylica czy rdest – w przeciwieństwie do nawłoci – nigdy nie staną się bukietem, ani nie doczekają upamiętnienia w wierszu. A nawłoć vel mimoza – jak najbardziej.Nawłociami jesień się zaczyna…

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Łódź: Jubileusz Karmelu

Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus zostało założone 31 grudnia 1921 r. w Sosnowcu przez ojca Anzelma Macieja Gądka, karmelitę bosego oraz matkę Teresę Janinę Kierocińską. Zostało zaliczone do zgromadzeń na prawie papieskim 26 maja 1954 r.

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki-Polityk zmienny jest

…tzn- postępowy polityk.
Ponieważ wiadomo, iż „polityka to roztropne działanie dla dobra wspólnego”- to zdefiniowanie owego dobra staje się podstawą działania.
W dodatku skutecznego.
A przynajmniej dynamicznego…
Instalacja w …instalowaniu…

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Niezwykłe życie Świętego

Święty Maksymilian Maria Kolbe - to tytuł wystawy na Placu Katedralnym im. Jana Pawła II. Biograficzna wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi w okazji 80. rocznicy męczeńskiej śmierci, 50. rocznicy beatyfikacji oraz 39. rocznicy kanonizacji św. M. M. Kolbego.

Czytaj więcej...

Jan Gać-Wiktoria chocimska: 10 października 1621 roku

24 września 1621 roku, dwudziesty drugi dzień walk wojsk koalicji polsko-kozackiej z Turkami pod Chocimiem,  był dniem krytycznym. Umierał w obozie Jan Karol Chodkiewicz. W ostatniej chwili zdążył skinął w kierunku stojącego  u wezgłowia Stanisława Lubomirskiego i słabnącą ręką wręczył rycerzowi buławę hetmańską, znak przekazania dowodzenia. Nastąpiła konsternacja,

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki-Muzyka duszy

Mówi się, iż muzyka może być modlitwą duszy.
- Każda, czy dobra muzyka?...
- Cóż - owe, niespokojne, rwiste tarmoszenie dźwiękami, zwane również muzyką też mogą być wyznacznikiem - być może tylko chwilowego-stanu w jakim się znajdujemy, w jakim przychodzi tworzyć... czy pozwalać się ogarniać, wchłaniać… szarpać i dążyć ku…

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Imieniny Patronki Łodzi

W kościele pw. św. s. Faustyny Kowalskiej już po raz dwudziesty piąty przeżywano uroczystość odpustową. Licznie przybyłych kapłanów, siostry zakonne, parafian, gości, poczty sztandarowe i dzieci, które rok temu przyjęły Pierwszą Komunię świętą, powitał ks. prał. Wiesław Potakowski proboszcz parafii.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Zło dobrem

Trzecia niedziela września, Jasna Góra, plac przed szczytem. Kulminacja XXXIX-tej Pielgrzymki Świata Pracy (pierwszą poprowadził do Częstochowy ks. Jerzy Popiełuszko w 1982 roku).

Czterdziesto-osobowa delegacja łódzkiej „Solidarności” (wszyscy w jaskrawo-żółtych skafandrach) wyróżnia się z tłumu pielgrzymów przed uroczystą Mszą świętą w intencji ludzi pracy. Chusteczkami wycieramy mokre po nocy krzesła. Jest chłodno, ale nastrój ciepły i podniosły. Na wałach ustawiają się poczty sztandarowe. Tu jest Kościół. Tu jest Polska.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Miejsce kultu Matki Bożej

83 lata temu 2 października 1938 r. bp Włodzimierz Jasiński konsekrował nową świątynię. Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej jest jednym z wybranych Kościołów Stacyjnych Roku Jubileuszowego. Na zaproszenie abp Grzegorza Rysia Mszy świętej rozpoczynającej uroczyste obchody 100-lecia powstania diecezji łódzkiej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz metropolita warszawski.

Czytaj więcej...

Prelekcja kolegi Jana Gacia w Klubie Nauczyciela 13 października 2021 o 16:00

Serdecznie zapraszam Koleżanki i Kolegów z OŁ KSD w środę dnia 13 października 2021 roku o godz. 16:00 na godzinną prelekcję naszego wspólnego  kolegi Jana Gacia, która nosi tytuł:
"Ameryka. Ziemia kolorowych pustyń". Zakres prelekcji: zabytki archeologiczne i krajobraz pustynny na zachodzie Stanów Zjednoczonych. Prelekcja będzie ilustrowana pięknymi fotogramami wykonanymi przez Autora.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Polska kontra reszta świata

Sporo jeżdżę po mieście i dopiero niedawno uprzytomniłem sobie pewną rzecz, pozornie błahą, ale tak naprawdę ważną.
Otóż przez ostatnie dziesięć miesięcy tylko cztery razy (słownie: cztery) udało mi się wypatrzeć na tyle auta, jadącego przede mną, naklejkę z (ciągle jeszcze) popularnym hasłem. Z pewnością wiecie Państwo, o jakie hasło chodzi. O to z gwiazdkami.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Medal Niepodległości dla o. Józefa Łągwy SJ

Wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra odznaczył Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi, a także Medalami Stulecia Odzyskania Niepodległości przyznanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, najbardziej zasłużonych społeczników  w województwie łódzkim.
Medalem 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przyznanym przez Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów został odznaczony o. ppor. Józef Stanisław Łągwa, jezuita z Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad: …para bellum

Ciepły poranek. Jeszcze trwa lato. Promienie słońca prześwietlają miasto z czułością, jakby chciały nas uspokoić, że całe to gadanie o anomaliach klimatycznych to strachy na Lachy. Ale strachy są pomysłowe i przybierają zaskakujące pozy.
„Pogłoski wojenne” dobiegają już od naszych granic.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Jaki znak twój...?

Stałem na Piotrkowskiej niedaleko skrzyżowania z Radwańską. Ulicą płynęła niepowstrzymana rzeka młodych – w większości – obywateli Rzeczypospolitej (wielu ze szkół średnich, choć trafiali się i młodsi).
Był jeden z ostatnich dni października 2020 roku; w Polsce szalał orkan wrogości rozkręcony po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Obok mnie przystanęła kobieta z dwójką dzieci w wieku wczesno-szkolnym. Do dzisiaj nie mogę zapomnieć wyrazu jej twarzy. Lekko speszona skandowała wraz z innymi: „Wol-ny wy-bór! Wol-ny wy-bór!” Jedno z jej dzieci trzymało w dłoniach tekturę z „kultowym” hasłem: * * * * * * * * i z czerwoną błyskawicą.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Przyjaciel prawdy

Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki, wręczył Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości nadany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę dziennikarzowi, samorządowcowi, politykowi Marianowi Papisowi.
- Pan redaktor należy do przyjaciół prawdy. Swoim słowem, czynem, inicjatywami zawsze był Pan w naszym województwie i w mieście Łodzi obrońcą prawdy.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Kwestia przebaczenia

Nieuchronnie zbliża się nowy rok szkolny. We wrześniu panie od polskiego tradycyjnie zobligują dzieci do napisania rozprawki: „Moje najciekawsze przeżycie wakacyjne”. A dlaczego nie mieliby o tym napisać dorośli? Służę przykładem:

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Łódź: 20-lecie proboszczowania

Przed 20 laty abp Władysław Ziółek powierzył troskę duszpasterską i administracyjną o katedrę i wspólnotę wiernych ją stanowiącą ks. kan. Ireneuszowi Kuleszy.
Uroczystą Mszę św. za lata proboszczowania w parafii pw. św. Stanisława Kostki sprawował i kazanie wygłosił sam Ksiądz Prałat. W liturgii wzięli udział kapłani, siostry zakonne, parafianie i liczne grono przyjaciół. - Kiedy

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Pocztówka z Sodomy

Koniec sezonu urlopowego przywraca człowiekowi naturalny rytm życia, do jakiego przyzwyczaiła go cywilizacja „felietonowa” (że posłużę się proroczym określeniem Hermanna Hessego z powieści „Gra szklanych paciorków”).
Nic tak nie zakłóca tego rytmu jak nawet krótki wyjazd na wakacje. Dany człowiek wybywa z Łodzi na tydzień, czy dwa (ale wystarczy tydzień), do jakiejś wioski, gdzie – o ludzie! – nie ma „Biedronki”, komórka

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Łódź: Świętowali Dzień Wieżowca

- Jeśli świętować Międzynarodowy Dzień Wieżowca to gdzie, jak nie na Manhattanie – mówił Mirosław Michalski członek Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Śródmieście”.
- Ludzie są zmęczeni pandemią, pozamykali się w mieszkaniach. Pomyśleliśmy, że warto ich wyciągnąć z domów, żeby sąsiedzi zaczęli poznawać się na nowo, żeby się zabawili i do siebie uśmiechali.

Czytaj więcej...

Copyright © 2017. All Rights Reserved.