Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Za teksty tutaj zamieszczane odpowiadają wyłącznie ich autorzy!

Krzysztof Nagrodzki - Mroczności umysłu czy duszy …? Zbiorówka ze sklerozą w tle

- Mroczności umysłu czy duszy?
- A może tylko młodzieżowe przywary starości?...
Te pytania Szanowny Kolego, nasuwają się coraz częściej, kiedy stykam się z natężeniami  - bardziej lub mniej publicznymi  - niektórych ludzi, braci w człowieczeństwie, które nie mogą nie wywoływać owego zastanowienia: Czy to problem tylko zbyt pośpiechowatego umysłu czy już, pogłębiony, również duszy?...

Czytaj więcej...

Strzępy wspomnień świadka historii - ciąg dalszy. Władysław Korowajczyk - Operetka przyjechała

Wujaszek Władek Kuczyński wpadł do mieszkania tarzając się ze śmiechu. Wreszcie wydusił z siebie "operetka przyjechała do Wilna ". Wujek przypadkowo znalazł się na jednej z wileńskich ulic. Zobaczył scenę świadczącą, że coś się szykuje. Grupka facetów, rozmawiając z sobą w jakimś obcym języku, ustawiła drewniane taborety i  drabinę  , prężąc się stanęła na tej "trybunie ". Raptem popłoch .

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki: Schematy niedorostków - defekty umysłu, czy „spiskowa teoria” ?...

„Nienawiść daje siłę, ale odbiera rozum” (Monika Jaruzelska w Sieci48/2018) - To prawda. Jeno swoisty zysk owej „siły” jest zazwyczaj krótkotrwały, a defekty mogą sięgać wieczności. Nie mówiąc już o „tutejszych” dolegliwościach.
Ale czy to może dotrzeć do zagonionych mentalnie w bieżączkę samouwielbiania się biedaków różnych profesji i stanu?…

Czytaj więcej...

Jan Gać - Na szlaku do Santiago de Compostela NÁJERA (część IX)

Droga z Navarrety do Nájera  podbija serce swą urodą - siedemnaście kilometrów polami wśród winnic, w otoczeniu lekkich pagórków, z widokiem wysokich gór na północnym horyzoncie. Gdzieś tędy przechodził Inigo, późniejszy Ignacy Loyola. W swym skrypcie biograficznym poświęcił nieco miejsca zdarzeniu, do jakiego doszło w drodze z Navarrety do odległego stąd Montserratu w Katalonii. Historia zabawna, ale i

Czytaj więcej...

Prof.Tadeusz Gerstenkorn - Wizyta

Słowo wizyta jest stale obecne w potocznym użyciu, ale zapewne nie każdy zdaje sobie sprawę, że znalazło się ono w naszym języku zapewne z języka francuskiego, do którego dostało się bezpośrednio  z języka Rzymian (teren obecnej Francji zwany dawniej Galią był przez wiele lat we władaniu Rzymian), w którym visito (-are; 1. dekl.) znaczy odwiedzać.

Czytaj więcej...

Jan Gać - Na szlaku do Santiago de Compostela CLAVIJO (cześć VIII)

Cudowne miejsce. Prawdziwe ustronie, cisza, skupienie. Dotknięcie zamierzchłości. Ale i pamięć historyczna. Przez całe wieki tożsamość Hiszpanów budowana była na pamięci o zwycięstwie chrześcijan nad muzułmanami pod Clavijo. Bitwa była rzeczywistym przełomem w procesie odbierania ziem zagarniętych chrześcijanom przed stu trzydziestu laty przez mahometan.

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki: Naćpani

Nie, Kolego, nie będzie o tych biedakach szukających w prostych alkoholowych czy narkotykowych zakamarkach furt do raju – jakiegoś chwilowego raju, czy choćby raiku… jakiegoś ersatzu piękna, dobra, spokoju duszy.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Kolędowanie u Jezuitów

Rodzina  Pospieszalskich zakończyła cykl koncertów „Kolędy u Jezuitów”, które odbywały się pod patronatem abp Grzegorza Rysia – Metropolity Łódzkiego i Grzegorza Schreibera – Marszałka Województwa Łódzkiego. W świątyni pw. Najświętszego Serca Jezusowego wystąpił m.in. Chór Cantus Cordis z Białorusi, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska – Bp Adam Lepa w Harmonii

Biskup Adam Lepa uczestniczył w spotkaniu opłatkowym członków i przyjaciół chóru Harmonia. Przybyłych gości powitała Małgorzata Ircha Prezes Stowarzyszenia Śpiewaczego „Harmonia”. Pani Prezes życzyła – zdrowia, opieki Chrystusa i Matki Bożej na każdy dzień tego roku i aby nasze serca otworzyły się na miłość dla wszystkich.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Niezwykły koncert

W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego łodzianie wysłuchali przepięknego wykonania Litanii Ostrobramskiej trzeciej przez Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. Miejsce koncertu nie było przypadkowe.

Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Słowo i Muzyka u Jezuitów, a patronat objęli ks. abp Grzegorz Ryś – Metropolita Łódzki oraz Grzegorz Schreiber – Marszałek Województwa Łódzkiego, natomiast głównym sponsorem było Województwo Łódzkie – promuje łódzkie. (zob. też foto - niżej -kn)

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Kolędnicy z Białorusi

Z programem „Hej, kolęda, kolęda!”  przybyli do Łodzi kolędnicy z Mińska.
Wielobarwne widowisko z Maryją, bocianem, niedźwiedziem, kozą, śmiercią przypomniało nam o pięknym czasie kolędowania. Przedstawienie ubogaciły kolędami w języku polskim i białoruskim chór Cantus Cordis i zespół dziecięcy Śpiewające Serduszka.

Czytaj więcej...

Jan Gać - Na szlaku do Santiago de Compostela. (część VII)

Na jedenastokilometrowy odcinek do Los Arcos Mariola wyszła o świcie. Za nią podążyły zaraz trzy Dunki, które w nocy, rzucając się niespokojnie na swych posłaniach i coś mamrocząc, nie pozwalały mi się wyspać. Na miejscu pozostałem do wschodu słońca, by przy niskim świetle i z odpowiedniej perspektywy zrobić zdjęcie wzgórza z zamkiem na szczycie. Udało się!

Przepiękny widok, raz przy pełnym świetle dnia z dywanem winnicy tkanej na zielono na pierwszym planie, a teraz, przy wschodzącym słońcu z rżyskiem o barwach lejącego się złota.

Czytaj więcej...

Władysław Trzaska - Korowajczyk: Strzępki wspomnień świadka historii /2/ Bolszewickie braterstwo broni

Te dwa pierwsze tygodnie wojny w Wilnie specjalnie się nie odczuwało. Raz i drugi Niemcy dokonali nalotów, ale  bomby spadły gdzieś daleko od naszego domu. Na ulicach pojawiali się polscy żołnierze , ale nie było ich zbyt wiele. Radosna wiadomość wywołała euforię, kiedy Francja i Anglia wypowiedziały wojnę Niemcom. Tylko radio dudniło

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki - Wierzący nie wierzący

Prymitywny ateizm stał się jakby mniej modny. Lansowane są natomiast inne propozycje: od młodzieżowo luźnego wdzianka – „wierzta, w co chceta”, na co dzień, po wyszukane, indywidualnie dopasowywane kreacje – „bądźcie jako bogowie” na rauty Nowej Ery. Na szybkie wyjścia akceptuje się luźny płaszcz agnostycyzmu.

Czytaj więcej...

BOŻE NARODZENIE A PRZEBÓSTWIENIE CZŁOWIEKA

Żył w XIV wieku w Konstantynopolu jeden z najwybitniejszych myślicieli końcowego Bizancjum, Grzegorz Palamas (1296-1359), polityk, filozof, teolog, wreszcie mnich na Świętej Gorze Athos. Spośród wielu intrygujących go zagadnień jednemu poświęcił głębszą refleksję - przebóstwieniu człowieka. Intrygowało go zdanie Boga Ojca wypowiedziane w liczbie mnogiej u samych początków aktu stwórczego: „Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego nam” (Rdz 1,26). Co znaczy obraz? A co podobieństwo? Jaka różnica zachodzi między tymi dwoma pojęciami? 

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki - Przypadłości w drodze do…

Właśnie – dokąd? W jakim celu?...
- Tym „strategicznym” - nieuwikłanym w chwilówki pakcików, meandrów, czy nawet paktów z podpisem ostatecznym?  
- Czy tym „taktycznym” - doraźnym, ze zmianami priorytetów? Zmianami, które wbrew założeniom wżerają się głębiej, niżby się przypuszczało.

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki - Akwizytorzy postępu

Dźwigający poważne tytuły – naukowe, redaktorskie, a i (tzw.) „polityczne” – tak są nimi obciążeni, że tracą – bywa - ogląd prawdy. Ogląd rzeczywistości w jej fundamentalnych podstawach, założeniach, przyczynach i skutkach. I skutkach!
Zwiedzeni, czy przekupieni diabelskimi błyskotkami?...

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki – Antycywilizacja w akcji

Tak, to bardziej uniwersalny tytuł niż np. „Antycywilizatorzy demolują” czy „Akcjonariusze firmy demontażu”, chociaż tak czy inaczej wszystkie tropy wiodą – jakżeby inaczej – do Zamawiającego: Kłamcy i ojca wszelkiego kłamstwa. Tego strategicznego i  zaćmionych wykonawców jego taktycznych kombinacji.

Czytaj więcej...

Copyright © 2017. All Rights Reserved.