Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane książki naszych autorów

Łódzka Strefa Polihymnii

Zdzisław Kłapciński - Zapiski bywalca

Bywalców mamy wielu. Bardzo nieliczni z nich potrafią coś o swoich przeżyciach, doznaniach, wzruszeniach - napisać. A osobliwością jest wytrwanie latami w jednym i drugim. J a n u s z  J a n y s t  jest tym fenomenem, który do tego posiadł wiedzę i umiejętności, aby imprezy interesujące bywalców sal i salonów muzycznych poprowadzić. (Któż z bywalców koncertowych w Łodzi i okolicach nie zna Janysta prelegenta!)

Właśnie ukazała się książka tego niestrudzonego popularyzatora muzyki poważnej Łódzka strefa Polihymnii. "Z zapisków bywalca"
Rzecz to osobliwa, bowiem daje obraz tego, co w minionym dziesięcioleciu melomani mogli w Łodzi usłyszeć i zobaczyć, ale i robi wycieczki, ot tak powiedzmy z grubsza, w ostatnie ćwierćwiecze. Książka Z zapisków bywalca jest interesująca, jeżeli chodzi o treść, a napisana z temperamentem recenzenta patrzącego na rzeczywistość ostro i dociekliwie. Trochę jest tu i ploteczek i humoru.

Warto przeczytać tę książkę, aby swoją wiedzę przy jej pomocy uporządkować, a niekiedy własne spostrzeżenia skonfrontować z ocenami profesjonalisty, teoretyka muzyki. Janusz Janyst jako dziennikarz eseista, felietonista, recenzent lubi zapuszczać się na poletka literatury, plastyki, teatru, tańca, obyczaju, filozofii (i, co ciekawe, tonów patriotycznych, również regionalnych, w tej twórczości nie brakuje). Na łamach najnowszej książki też możemy zaobserwować te estetyczne peregrynacje. Potoczysty (nieunikający wszakże retorycznych ozdób) język jest wystarczająco giętki, aby oddać subtelności myśli Autora i nie zniechęcić jednak do poważnego tonu rozważań i wspomnień.


•Janusz Janyst, Łódzka strefa Polihymnii. Z zapisków bywalca. Wydawnictwo Astra,
Łódź 2012

Copyright © 2017. All Rights Reserved.