Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Wyrok, który będzie precedensem? Pozew syna „Ognia” - za zbrodnie komunistów

Dziś przed Sądem Okręgowym w Nowym Sączu rozpoczyna się proces, w którym syn Żołnierza Wyklętego, legendarnego przywódcy ruchu oporu i podziemia antykomunistycznego na Podhalu, mjr. Józefa Kurasia „Ognia” pozywa państwo polskie

za krzywdy wyrządzone jego rodzinie przez system totalitarny. Zbigniew Kuraś domaga się miliona złotych zadośćuczynienia.

Józef Kuraś, ps. „Orzeł”, „Ogień” urodził się 23 października 1915 w Waksmundzie koło Nowego Targu. Był żołnierzem Wojska Polskiego i Armii Krajowej, porucznikiem Batalionów Chłopskich, partyzantem na Podhalu w czasie II wojny światowej, jednym z dowódców oddziałów podziemia antykomunistycznego.

Podczas kampanii wrześniowej 1939 r. walczył jako podoficer Wojska Polskiego przeciw jednostkom niemieckim jak i słowackim. Później został żołnierzem w Organizacji Orła Białego i w ZWZ. W 1941 r. związał się z regionalną organizacją o nazwie Konfederacja Tatrzańska. Był żołnierzem oddziału partyzanckiego Armii Krajowej, później m.in. dowódcą Oddziału Ludowej Straży Bezpieczeństwa.

W czerwcu 1943 r. Niemcy zamordowali żonę Kurasia, 2,5-letniego syna i ojca, a następnie podpalili zabudowania, nie pozwalając ich gasić. Kuraś przyjął wówczas pseudonim "Ogień".

Po wojnie Kuraś walczył z komunistycznymi władzami. Najpierw dowodził oddziałem partyzanckim, który dokonywał akcji na Podhalu.

"Ogień" zginął w lutym 1947 r. Według relacji świadków, osaczony przez funkcjonariuszy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Ostrowsku usiłował popełnić samobójstwo. Zmarł w szpitalu w Nowym Targu. Miejsce jego pochówku dotychczas nie zostało odnalezione.

Syn Józefa Kurasia - Zbigniew Kuraś domaga się zadośćuczynienia za krzywdy, jakie spotkały jego ojca i rodzinę ze strony komunistycznych władz.

Dziś o godzinie 9:00 w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu dziś rozpoczyna się proces w tej sprawie.
Pozew został złożony na mocy tzw. ustawy lutowej, mówiącej o uznaniu za nieważne orzeczenia wydane wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.

    Syn Józefa Kurasia domaga się jednego miliona zł zadośćuczynienia za krzywdy wyrządzone prze polskie organy ścigania na skutek represjonowania, w związku z podejmowaniem przez niego działalności na rzecz niepodległości Polski
– tłumaczył rzecznik Sądu Okręgowego w Nowym Sączu sędzia Bogdan Kijak.

Zdaniem radcy prawnego Anny Bufnal reprezentującej pozywającego, domaganie się zadośćuczynienia w tym przypadku jest zdecydowanie uzasadnione, a sprawa nie uległa przedawnieniu.

 Bez wahania roszczenia należą się panu Zbigniewowi Kurasiowi. Wierzymy również, że jego sprawa spotka się z właściwym orzeczeniem wymiaru sprawiedliwości  – dodała Bufnal.

Wniosek dotyczy dwóch roszczeń. Kuraś domaga się miliona złotych odszkodowania za represje, które dotknęły jego ojca ze strony polskich organów ścigania w związku z podejmowaniem przez niego działalności na rzecz niepodległego państwa polskiego. Ponadto chce zasądzenia kwoty 50 tysięcy złotych na upamiętnienie Żołnierza Wyklętego.

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.