Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

14. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. "Nie lękajcie się!" Idziemy z życia do Życia.

Dziś przypada 14. rocznica śmierci św. Jana Pawła II, wielkiego Polaka, wielkiego Papieża.
41 lat temu, dokładnie 16 października 1978 r., księża kardynałowie zgromadzeni na konklawe wybrali nowego papieża. Ta wiadomość na zawsze zmieniła bieg historii – zarówno Polski, jak i świata.

Ogromne znaczenie dla Polaków miały słowa Ojca Świętego wypowiedziane podczas jego pierwszej wizyty w Ojczyźnie 2 czerwca 1979 roku.

    – Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! – podkreślił Ojciec Święty Jan Paweł II.

Papież pielgrzym. Tak nazywano Ojca Świętego Jana Pawła II, który podczas swego 26-letniego pontyfikatu odbył łącznie 104 podróże zagraniczne oraz około 145 podróży na terenie Włoch. Jego pokora i otwartość od samego początku spotkały się z ogromną sympatią ludzi na całym świecie. Spotkania z nim były wyjątkowe. Szczególnie trudno było mu opuszczać Ojczyznę.

    – A na koniec, cóż powiedzieć, żal odjeżdżać – zaznaczył św. Jan Paweł II.

Św. Jan Paweł II Zmarł 2 kwietnia 2005 roku, mając 84 lata. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 8 kwietnia na Placu św. Piotra. Został pochowany w Grotach Watykańskich. 1 maja 2011 r. beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II dokonał papież Benedykt XVI. Po niej grób Papieża przeniesiono do kaplicy św. Sebastiana w bazylice św. Piotra. 27 kwietnia 2014 r. Papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II świętym.

za:www.radiomaryja.pl

***

 Święty Jan Paweł II. Obecny w naszym życiu

W czternastą rocznicę odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II ks. kard. Stanisław Dziwisz odprawił Mszę św. w sanktuarium Świętego na Białych Morzach w Krakowie. Msza św. sprawowana była w kaplicy Kapłańskiej, gdzie znajdują się relikwie św. Jana Pawła II oraz płyta nagrobna z Watykanu.

Na początku Eucharystii ks. kard. Dziwisz powiedział, że są dni w naszym kalendarzu, które na zawsze związały się z pewnymi ważnymi wydarzeniami, do których powracamy, bo wpisały się wyraźnie w naszą osobistą i zbiorową historię.

– Do takich dni należy 2 kwietnia. W tym dniu, czternaście lat temu, późną wieczorną porą, o 21.37, w wigilię święta Miłosierdzia Bożego odszedł do Domu Ojca Papież Jan Paweł II. Skończył się jego długi pontyfikat, ale nie skończyła się jego obecność w wierze i świadomości Kościoła – mówił. W homilii sekretarz św. Jana Pawła II podkreślał, że w naszych czasach Bóg dał Kościołowi i światu szczególnego świadka Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii. – Był nim i jest św. Jan Paweł II – powiedział i z całą mocą dodał, że my dziś należymy do pokolenia ludzi, którzy bezpośrednio mogli czerpać z jego nauczania i świadectwa wiary.

Ksiądz kard. Dziwisz przypomniał dzień śmierci Papieża, ale jednocześnie zaznaczył, że jego śmierć nie przerwała jego służby Kościołowi i światu. – Mijają kolejne lata od jego odejścia, a on nadal jest bardzo obecny w naszym życiu wiary, nadziei i miłości. On nadal inspiruje i będzie inspirował kolejne pokolenia uczniów Nauczyciela z Nazaretu – wskazał. Jak mówił kaznodzieja, dziś, po czternastu latach nowej, duchowej obecności świętego Papieża w naszym życiu, ogarnia nas uczucie wdzięczności za to wszystko, kim był on dla nas i kim nadal jest.

– Wdzięczność to pamięć serca, które doświadczyło dobra, a myśmy tego dobra, któremu na imię Jan Paweł II, tak bardzo doświadczyli i w dalszym ciągu doświadczamy.
To on przez dwadzieścia siedem lat kierował nawą Kościoła i wprowadził go w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa.
To on przeprowadził nas przez Morze Czerwone zniewalającego komunizmu.
To on zostawił nam przykład świętości, która wyraża się w umiłowaniu Boga i człowieka, w służbie Bogu i człowiekowi – przypominał.

Hierarcha podkreślał, że w tym kontekście mogą niepokoić podejmowane ostatnio próby podważania moralnego autorytetu Jana Pawła II, wysuwanie podejrzeń, że nie reagował w odpowiednim stopniu na zło w Kościele. – Jan Paweł II nie lekceważył zła, a tym bardziej nigdy go nie ukrywał. Kierował Kościołem, reagował, podejmował decyzje, kierując się sumieniem i absolutną wiernością wobec Ewangelii. Najgłębsze postawy Papieża prześwietlił jego proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny, dlatego został ogłoszony błogosławionym i świętym. Komu zależy i w imię czego, aby podważyć świętość Jana Pawła II? Bez niego nie bylibyśmy dzisiaj tym, kim jesteśmy. Również bez niego byłaby inna Polska, inna Europa, inny świat – zaznaczył ks. kard. Dziwisz.

Małgorzata Pabis, Kraków-Białe Morza NaszDziennik.pl


Artykuł opublikowany na stronie: https://naszdziennik.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.