Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Papież zatwierdził dekret beatyfikacyjny prymasa Wyszyńskiego

Papież Franciszek zatwierdził dekret, który otwiera drogę do rychłej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zaaprobowany dekret dotyczy cudu uzdrowienia przypisywanego wstawiennictwu Prymasa Tysiąclecia - poinformował w czwartek Watykan.

Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało o decyzji po środowej audiencji, na której Franciszek przyjął prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Angelo Becciu.

Postępowanie w sprawie cudu uzdrowienia było drugim, ostatnim etapem procesu beatyfikacyjnego kardynała Wyszyńskiego w Watykanie.

Wkrótce ma zostać ogłoszona data i miejsce mszy beatyfikacyjnej.

Wcześniej informowano, że niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie dotyczy 19-latki ze Szczecina, która w 1988 r. zachorowała na nowotwór tarczycy i nie dawano jej szans na przeżycie.

Wtedy grupa sióstr zakonnych i innych osób rozpoczęła modlitwy o uzdrowienie za wstawiennictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego. Uzdrowienie nastąpiło nagle i zostało uznane za trwałe.

za:telewizjarepublika.pl

***

Abp Gądecki dziękuje papieżowi ws. kard. Stefana Wyszyńskiego. "Wielka radość dla Kościoła w Polsce"

Jesteśmy wdzięczni papieżowi za zatwierdzenie cudu za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego – napisał na Twitterze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Dziś biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało o zatwierdzeniu przez papieża Franciszki dekretu otwierającego drogę do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

"Wielka radość dla Kościoła w Polsce! Jesteśmy wdzięczni papieżowi za zatwierdzenie cudu za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego. Cieszymy się, że wkrótce będzie beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia" – napisał w czwartek na Twitterze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do rychłej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Watykan poinformował w czwartek, że zaaprobowany dekret dotyczy cudu uzdrowienia przypisywanego wstawiennictwu Prymasa Tysiąclecia.

O decyzji tej poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej po środowej audiencji, na której Franciszek przyjął prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Angelo Becciu. Przedłożył on papieżowi do aprobaty dokumentację procesów zakończonych w kongregacji.

Postępowanie ws. zatwierdzenia cudu uzdrowienia było drugim i ostatnim etapem procesu beatyfikacyjnego kardynała Wyszyńskiego w Watykanie. Wkrótce ogłoszona zostanie data i miejsce mszy beatyfikacyjnej.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia trwał 30 lat. Rozpoczął się w 1989 r., tj. osiem lat po jego śmierci.

W styczniu br. komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu. Następnie dekret zaakceptowała komisja teologów. Ostatnim etapem była niedawna aprobata komisji kardynałów i biskupów.

Media informowały wcześniej, że niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie dotyczy 19-latki ze Szczecina, która w 1988 r. zachorowała na nowotwór tarczycy i nie dawano jej szans na przeżycie. Wtedy grupa sióstr zakonnych i innych osób rozpoczęła modlitwy o uzdrowienie za wstawiennictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego. Uzdrowienie nastąpiło nagle i zostało uznane za trwałe.

W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych toczyło się też osobne postępowanie kanoniczne zakończone w grudniu 2017 r. wydaniem podpisanego przez papieża dekretu o heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia.

za:niezalezna.pl

***
Beatyfikacja Prymasa Wyszyńskiego pod koniec maja 2020 r.?

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz powiedział w czwartek, że chciałby, aby beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się w Warszawie na placu Piłsudskiego w dniach rocznicy jego śmierci i pogrzebu, czyli pod koniec maja przyszłego roku.

Zapytany przez PAP, czy można już ogłosić datę beatyfikacji, kardynał Nycz odparł, że czeka na jej zatwierdzenie w Watykanie, gdzie przeprowadził już rozmowy.

Jak wyjaśnił, chciałby, aby data beatyfikacji zbiegała się z datą śmierci Prymasa Tysiąclecia, czyli 28 maja, i jego pogrzebu – 31 maja 1981 roku.

W czwartek Watykan ogłosił, że Papież Franciszek zatwierdził cud uzdrowienia za wstawiennictwem kardynała Wyszyńskiego, co oznacza zakończenie jego procesu beatyfikacyjnego.

za:naszdziennik.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.