Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Ks.prof.Paweł Bortkiewicz TChr - Otoczyć Synod modlitwą

Ostatnie tygodnie i dni przyciągają moją uwagę w stronę z jednej strony schizmatyckiej drogi synodalnej w Niemczech, a z drugiej  strony - zainspirowanego przez papieża Franciszka synodu o synodalności. Synod toczy się na poziomie parafii i diecezji i wywołuje szereg dyskusji.

Dosłownie w ostatnich dniach wyczytałem oświadczenie biskupów czuwających nad przebiegiem synodu, oświadczenie pełne uznania i radości, bowiem „Kościół jest w ruchu”.

Przyznam się, że ta nomenklatura bycia „w ruchu” nie bardzo mnie przekonuje. Bycie w ruchu wybrzmiewa mi bardziej ponowoczesnością, która oznacza pewną dynamikę, choć niekoniecznie dążenie do celu. Wolałbym, by mój Kościół był tradycyjnie ludem Bożym w drodze. To też oznacza ruch, ale ukierunkowany, pod przewodnictwem, z jasno określonym celem.
Jak rozumiem, w centrum wydarzeń obecnego synodu jest przede wszystkim dialog i spotkanie. I to właśnie w tym miejscu nasuwa mi się pewne porównanie czy raczej konfrontacja z wydarzeniami Soboru Watykańskiego II. Same obrady soborowe były oczywiście spotkaniem i dialogiem, ale w naszych polskich realiach za sprawą bł. kardynała Wyszyńskiego, prymasa Polski, Sobór był otoczony modlitwą przez wiernych Kościoła.

W Polsce z inicjatywy Prymasa Episkopat Polski na swojej konferencji 15 marca 1962 roku podjął decyzję o przeprowadzeniu we wszystkich diecezjach polskich modlitwy za Sobór powszechny pod nazwą „czuwania soborowe z Maryją jasnogórską“.
Czuwania stały się czymś więcej niż jednorazowym aktem modlitewnym, a okazały się być stanem zatroskania o Sobór i  Kościół.

Modlitwy były zorganizowane w ten sposób, że każda parafia urządzała dzień czuwania. Inaugurowała go msza święta w nocy o godzinie 12. Czas przed i po północy wypełniały modlitwa różańcowa, adoracje dla poszczególnych stanów, akt oddania się Matce Bożej. Ponadto program czuwania przewidywał trzy nauki w trakcie nabożeństw oraz tak zwany „czyn soborowy”, który polegał na akcie powszechnego przebaczenia win i urazów, pojednania się ze wszystkimi w ramach rodziny, sąsiedztwa i parafii.

Na samej Jasnej Górze czuwanie w czasie całego trwania Soboru trwało nieprzerwanie w dzień jak i w nocy. Na Jasną Górę przybywało dziennie od 30 do 100 delegacji parafialnych. W akcji „czuwanie soborowe” brały także udział poszczególne rodziny.
Dzięki tym czuwaniom Kościół w Polsce przeżył swoistą odnowę i aktualizację ducha, a zarazem bardziej zjednoczył się ze sobą i zespolił, odnawiając wymiar eklezjalnej communio personarum. Widząc owoce czuwania w czasie pierwszej sesji soborowej Episkopat Polski podjął przedłużenie tej akcji w okresie drugiej sesji Soboru zachowując dotychczasową formę i ubogacając jej treść przez poszerzenie zakresu działania. Postanowiono wspierać Sobór „nie tylko modlitwą i czuwaniem, ale ‘soborowym czynem dobroci ‘, miłości bratniej przebaczenia. Jest to dojrzała i trudniejsza forma wspierania Kościoła (…) wymaga wielkiej ofiary i przezwyciężenia siebie” (S. Wyszyński).

To dzięki tym wydarzeniom towarzyszyła nam świadomość, że wszelkie próby odnowy Kościoła dokonują się mocą Boga, który zdolny jest przemienić nasze sumienia.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.