Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Resort Adama Bodnara w awangardzie „tęczowej” rewolucji

Po legalizację homo-związku do notariusza.

Prezes Krajowej Rady Notarialnej Lech Borzemski w piśmie do Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara sugeruje, że w przypadku fiaska projektu ustawy o związkach partnerskich, takowe można byłoby zatwierdzać na podstawie umowy notarialnej.


Prezes Borzemski w liście do Adama Bodnara z 12 stycznia wymienia „uzgodnienia”, jakie zawarł z ministrem wobec propozycji odciążenia sądów w zakresie spraw niespornych, które mogłyby być załatwiane przez organ ochrony prawnej, jakim jest notariusz.

Spośród szeregu spraw prezes Krajowej Rady Notarialnej wymienia rejestry publiczne (dotyczące np. spadków), księgi wieczyste, sprawy majątkowe, ale też… związki partnerskie par homoseksualnych.

„Obecnie toczy się szeroka dyskusja społeczna na temat regulacji w Polsce związków partnerskich, zarówno związków heteroseksualnych, jak i układów jednopłciowych. Niewątpliwie część środowisk opowiadających się za taką regulacją dążyć będzie do regulacji, na podstawie których związki takie będą rejestrowane (zawierane) w urzędach stanu cywilnego” – zauważa Borzemski cytowany przez wpolityce.pl.

Prezes KRN obawia się jednak, że „to rozwiązanie może jednak z różnych względów być trudne do przeprowadzenia, ze względów społecznych i politycznych”. W związku z tym Borzemski wychodzi z propozycją wprowadzenia „możliwości zawierania związków partnerskich w drodze odpowiedniej umowy notarialnej, która, zgodnie z postanowieniami ustawowymi, regulowałaby sytuację prawną partnerów”.

„W takiej sytuacji związki te mogłyby być rejestrowane w odrębnym rejestrze” – sugeruje prezes KRN.

Choć za wprowadzeniem tzw. związków partnerskich, czyli pierwszego kroku na drodze legalizacji pseudo-małżeństw homoseksualnych opowiada się zarówno KO, Lewica jak i Polska 2050, inicjatywę w tej sprawie mogą storpedować głosy posłów PSL. Jak przypominał lider ludowców Marek Sawicki przy okazji propozycji legalizacji aborcji do 12. tygodnia, „w sprawach światopoglądowych każdy głosuje, jak chc

za:pch24.pl

***

Legalizacja homozwiązków w Polsce „bez nieuzasadnionej zwłoki”. RPO nie pozostawia wątpliwości

Orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka stanie się w Polsce podstawą do forsowania legalizacji związków partnerskich. Jak mówi Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek w rozmowie z DGP, na tej kanwie, państwo powinno stworzyć koncepcję rejestrowanego związku osób tej samej płci. A wszystko to bez nieuzasadnionej zwłoki.

RPO w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przyznał, że z orzeczenia ETPC wynika jasno, że trzeba wprowadzić związki partnerskie. Chodzi o grudniowe orzeczenie ETPC (Przybyszewska i inni przeciwko Polsce, skarga nr 11454/17). W ocenie Wiącka, w świetle tego wyroku „państwo powinno stworzyć koncepcję rejestrowanego związku osób tej samej płci”.

Jak dodał, konwencja „nie wymaga wprowadzenia równości małżeńskiej, mówi o instytucjonalizacji związków osób tej samej płci odnoszącej się do takich obszarów, jak np. prawo podatkowe, spadkowe, dostęp do informacji o stanie zdrowia”.

Na pytanie o termin wprowadzenia takich rozwiązań w polskim prawie, RPO uznał, że „orzeczenia ETPC należy wykonywać bez nieuzasadnionej zwłoki”.

Wiącek wskazał również, że należy pamiętać, że „ratyfikowana umowa międzynarodowa – europejska konwencja praw człowieka – ma pierwszeństwo przed ustawą krajową. Innymi słowy: jeżeli konwencja wymaga od polskiego parlamentu stworzenia jakiejś regulacji, to powinno to nastąpić. Jest to jedno z fundamentalnych założeń członkostwa Polski w Radzie Europy”.

za:pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.