Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Po 397. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

Kwestia nauczania religii w szkole, Fundusz Kościelny oraz wybory nowego Przewodniczącego i Zastępcy KEP były głównymi tematami 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które zakończyło się wczoraj w Warszawie. Abp Tadeusz Wojda, abp Józef Kupny, bp Wiesław Śmigiel, bp Wojciech Osial i bp Andrzej Czaja spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej.

"Będziemy prowadzili Kościół w Polsce..."

Abp Tadeusz Wojda pozdrowił obecnych dziennikarzy. Wyraził radość z dużego zainteresowania mediów oraz nadzieję, że “twórcza i budująca” współpraca będzie się dobrze układać. - Będziemy się starać współpracować rzeczowo i przekazywać informacje - zapewnił.

Komentując swój wybór na przewodniczącego KEP wyznał, że mimo medialnych przewidywań było to dla niego zaskoczenie, gdyż ma krótki, 7-letni staż biskupi. “Przyjmuję wolę biskupów jako kredyt zaufania” - powiedział. - Będziemy prowadzili Kościół w Polsce drogami, które chcemy odkrywać. Kościół zawsze szuka nowych dróg przepowiadania - wskazał hierarcha, wskazując na wagę nowego języka, języka zrozumiałego, wnoszącego nowość, konstruktywnego.

Wyraził nadzieję, że biskupi będą dalej pracowali kolegialnie, wspólnie omawiając istotne kwestie i podejmując decyzje, by głos Konferencji Episkopatu Polski był jeden. “Zawsze starałem się słuchać, budować mosty porozumienia, żeby decyzje nie były jednostronne a wypracowywane wspólnie” - podkreślił.

Dziękując biskupom za wybór zapewnił, że zrobi wszystko, by nie zawieść pokładanych w nim nadziei.

Pytania dziennikarzy

Odpowiadając na pytania dziennikarzy podkreślił wyzwanie, jakie stanowi proces laicyzacji polskiego społeczeństwa. Wskazał na konieczność autentyczności w przepowiadaniu oraz skupienia się na głoszeniu Ewangelii. Autentyczność wymaga także spójności słowa z czynem. Zapewnił, że wraz z gremiami episkopatu te wyzwania będą podejmowane.

Abp Wojda podkreślił także, że Kościół “stara się mierzyć z wyzwaniem sytuacji kryzysowych typu pedofilia”. Podkreślił, że biskupi zapoznali się z wymogami, jakie stawia |"ustawa Kamilka" i będą one realizowane tak w parafiach jak instytucjach. Wskazał na istniejący już system i działalność Fundacji Św. Józefa. Podkreślił także rolę prymasa Wojciecha Polaka jako delegata KEP i jego bardzo dobre wywiązywanie się z obowiązków. Zapewnił, że wszystkie sytuacje wykorzystywania seksualnego muszą być wyjaśniane, wskazał na rolę specjalnych komisji. Zauważył także, że taki proces wymaga czasu oraz troski o to, by osoby pokrzywdzone nie przeżywały powtórnie swojego dramatu.

Zapytany o przywoływane przez media wypowiedzi z czasów białostockiego Marszu Równości abp Wojda podkreślił, że nie negował prawa osób do manifestowania poglądów, a jedynie bronił ważnych dla chrześcijan symboli i wyrażał sprzeciw wobec profanacji. “Każdy ma prawo do manifestowania, ale jak w grę wchodzi profanacja krzyża czy znaków religijnych, to nie ma na to zgody” - mówił, podkreślając, że ma prawo bronić symboli, które są dla chrześcijan ważne, budujące i uświęcające.

"Będziemy mieć do czynienia z ciągłością i zmianą"

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny, wybrany na zastępcę przewodniczącego KEP podkreślił, że choć nie jest osobą z pierwszych stron gazet, bez wątpienia rola zastępcy przewodniczącego KEP jest dla niego ważną rolą. - Zrobię wszystko, by wspomagać przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Oczywiście mam też pewną wizję – zaakcentował. - Mogę państwa zapewnić, że będziemy mieć do czynienia z ciągłością i zmianą, nie zaczniemy od zera, jest pewna ciągłość, którą zachowamy, ale i zmiana, która wiąże się z przemianami, jakie dokonują się w życiu społecznym, politycznym, gospodarczym – dodał.

Duchowny zaznaczył, że w dzisiejszych czasach ludziom żyje się coraz lepiej, a zmiany społeczne zachodzą coraz szybciej. - Człowiek oczekuje od nas bardziej adekwatnego przekazywania Ewangelii, to nie jest proste, na pewno trzeba się nad tym pochylić, wsłuchujemy się w głos wiernych, rozumiemy wszystkie zachodzące zmiany i chcemy szybko reagować na te zmiany. O to będę się starał we współpracy z przewodniczącym KEP – zapewnił abp Kupny.

Zapytany o pochówek abp. seniora Mariana Gołębiewskiego, abp Józef Kupny podkreślił, że ceremonia pogrzebowa ma charakter pokutny. - Mamy świadomość zaniedbań w tym temacie, forma pochówku nie narusza decyzji Stolicy Apostolskiej, które zostały upublicznione w komunikacje nuncjatury – podkreślił.

Lekcje religii

O kwestiach dotyczących lekcji religii w szkołach opowiedział bp Wojciech Osial. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP podkreślił, że episkopat wyraża zaniepokojenie zapowiedziami i dzianiami Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie lekcji religii. Wśród nich biskup wymieni: zapowiedzi redukcji godzin religii, umieszczania zajęć na pierwszej czy ostatniej godzinie lekcyjnej, usunięcie jej ze świadectwa, niewliczanie do średniej ocen. - Zostaliśmy zaproszeni do konsultacji w tej ostatniej sprawie i powiedzieliśmy, że nie zgadzamy się na tę zmianę. Mam nadzieję, że nasz głos będzie usłyszany – zaakcentował duchowny. Jednocześnie podkreślił, że biskupi pozostają otwarci na dialog i merytoryczną dyskusję, by wspólnie zastanowić się nad tym problemem. W tym celu został powołany z zespół roboczy ds. kontaktów z rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole, w którym znaleźli się biskupi, a także dwie świeckie ekspertki.

- Lekcja religii w szkole nie ma znaczenia wyłącznie religijnego. Chcę podkreślić wartość wychowawczą lekcji religii w szkole. Ewangelia to są wartości, na których budujemy człowieczeństwo, nasze życie. Religia pomaga w pracy nad sobą, budowaniu życia na pewnych wartościach, w rozwiązywaniem wielu problemów – zaakcentował duchowny. - Ma także wartość kulturową, historyczną, nasza kultura ma przecież korzenie chrześcijańskie – dodał bp Osial. Podkreślił również, że wielu uczniów po czasie pandemicznych obostrzeń boryka się z problemem kryzysu psychicznego, uznał, że także na tym polu religia może pomóc.

Rodzina i ochrona życia

Podejmowane podczas Zebrania Plenarnego kwestie związane z rodziną i ochroną życia omówił bp Wiesław Śmigiel. Podkreślił, że to jedne z najważniejszych tematów. W kontekście trwającej dyskusji społecznej biskupi przypomnieli, że prawo do życia jest podstawowym prawem człowieka. “Troska Kościoła o życie, małżeństwo, rodzinę, wypływa nie tylko z nauczania Kościoła, ale i prawa naturalnego” - mówił, przytaczając także artykuł 18 Konstytucji RP, gdzie stwierdzono, iż małżeństwo jest pod opieką Rzeczypospolitej. Wyraził wsparcie dla wszystkich organizacji i ruchów pro life, które bronią życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny powiedział, że biskupi zachęcają, by w ramach duszpasterstw wspierać rodziny, zwłaszcza wielodzietne, oraz przede wszystkim pokazywać pozytywne przykłady rodzin, by wskazywać na dzieci jako ogromny skarb i radość dla małżeństw i rodzin. Podkreślił, że biskupi apelują nie tylko do wierzących, ale do wszystkich ludzi dobrej woli. Zapewniając o świadomości problemów i trudności, z jakimi spotykają się dziś rodziny, wskazał na potrzebę wsparcia i mocnego ukazywania, że rodzina to piękna droga prowadząca do szczęścia.

Hierarcha zapowiedział także uwzględniający wytyczne Stolicy Apostolskiej pilotażowy program duszpasterski, realizowany na razie w kilku diecezjach, mający na celu nacisk na pogłębienie wiary u pragnących sakramentu małżeństwa.

Duszpasterstwo

Bp Andrzej Czaja, omawiając programy duszpasterskie, zapowiedział intensywniejsze przygotowania do roku jubileuszowego 2025. Wyraził radość z wielu oddolnych inicjatyw duszpasterskich i modlitewnych. Wskazał także na przygotowania do roku 2-33 - 2 tys. lat od dzieła odkupienia. Omówił inicjatywę 9-letniej nowenny, która realizowana będzie już od najbliższego Triduum paschalnego, które przeżywane ma być w szczególnej wdzięczności za dzieło odkupienia, a czas między Wniebowstąpieniem a Zesłaniem Ducha Świętego ma być okazją do głoszenia kerygmatu.

Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP zapowiedział też, że parafie i wspólnoty będą zachęcone do celebrowania wigilii uroczystości Zesłania Ducha Świętego, co przewiduje liturgia, jednak jest jeszcze w Polsce rzadkością. Ostatnim elementem ma być odnowienie oddania Chrystusowi w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

Hierarcha omówił także inicjatywę papieża Franciszka Światowych Dni Dzieci 25-26 maja. Biskupi zdecydowali, że pierwszego dnia będą obchodu diecezjalne, a w niedzielę w parafiach. Wskazał na potrzebę rozwijania duszpasterstwa dzieci.

Kolejny rok duszpasterski, przypadający w roku jubileuszowym, przezywany będzie w jedności z papieżem pod hasłem “Pielgrzymi nadziei”.

za:www.tysol.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.