Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Leszek Żebrowski dla Frondy: Wentyl bezpieczeństwa komuny puszcza oko

Luiza Dołęgowska, Fronda.pl: Czy zdziwił Pana ,,spektakl", jaki zaserwował swoim widzom TVN24  w świąteczny poniedziałek - rozmowę z udziałem Jacka Fedorowicza, Mariana Opani i Krystyny Kofty o ,,kraju staczającym  się w przepaść'' i  o tym, że PiS i Jarosław Kaczyński ,,dla Putina wyprowadzi Polskę z NATO i UE''? Jak traktować takie rozmowy - śmiać się czy smucić ?

Leszek Żebrowski, historyk, publicysta: Mnie już nic nie dziwi. Podziały w Polsce - nie tylko na tym tle - były i będą. Jeśli przebiegają w pewnych cywilizowanych granicach, są nawet potrzebne. Ale mamy do czynienia z seansami idiotycznej nienawiści i argumentami spoza rozumu. Warto zwrócić uwagę, jakie środowiska są na to najbardziej podatne. Gwiazdy i gwiazdeczki peerelowskiej "kultury", ludzie, którzy w żaden sposób nie mogli się uskarżać na poprzedni ustrój i reżim, bo żyli jak pączki w maśle, kabareciarze i dość tandetni wodewiliści, będący dla komuny wentylem bezpieczeństwa, bo tu i tam "puścili oko" a gawiedzi wydawało się, że oni nasi są... Nie są i nie byli. O ich poziomie - pozaartystycznym - świadczą argumenty, jakich się imają - płaskie, puste, płytkie, nastawione na brutalne obrażanie, drwiny z cech fizycznych, wyglądu itp.,  choć sami nie są pozbawieni tego typu przypadłości. Obecna opozycja (obiecując im "powrót do przeszłości", gdy opływali w dostatki serwowane z naszych podatków), wykorzystuje ich względną popularność.

Fedorowicz, Opania, Kofta, Janda, Olbrychski - od kilkudziesięciu lat "robili" w peerelowskiej kulturze i sztuce. Pamiętajmy, że nie były to czasy wolności i demokracji, jeśli ci ludzie dawali swe twarze i talenty, to było coś za coś. Dostawali sowite datki a w zamian mieli przekonywać masy pracujące miast i wsi, że "byczo jest". I im faktycznie było. Jeśli dziś piszczą, że dostają za małe dotacje na swą tfu-rczość, to świadczy, jak bardzo zostali zdemoralizowani, uważają, że im się po prostu należy. Poprzednia władza im obiecuje i gwarantuje, że poprzednie przywileje zostaną im przywrócone. No więc chcą na nie zasłużyć i robią to tak, jak potrafią - nie jakoś subtelnie, ale topornie i z wrzaskiem.

Do kogo tak naprawdę adresowane jest przesłanie, które płynie z rozmowy M. Opani, K. Kofty i J. Fedorowicza?

To są "strachy na Lachy".  Gra na emocjach i fałszywych przesłankach. Jak umarł Stalin, to niektórzy z nich (lub ich nauczyciele) straszyli sloganem: "kto teraz będzie dzieci kochać?". No faktycznie, kto... nie wiedzieli następcy tego samego formatu. Ale nie myśleli, czy to w ogóle była prawda, że on kochał dzieci, czy kogokolwiek. Ta metoda jest niestety dość skuteczna i prymitywne umysły są na to podatne, przy czym prymitywizm myślenia nie wynika z braku wykształcenia. Wśród ludzi formalnie wykształconych jest nie mniejszy procent idiotów, jak wśród oczywistych idiotów i mamy wokół mocne przykłady tego zjawiska.

Czy instrukcja Jacka Fedorowicza ,,jak przekonywać lud pisowski''  bardziej służy uwłaczaniu tym Polakom, którzy poparli dobrą zmianę czy w mniemaniu autora faktycznie miał to być instruktaż, jakkolwiek śmiesznie by to brzmiało?

Zacznijmy od tego, że nie ma czegoś takiego, jak "lud pisowski".  Są po prostu wyborcy a olbrzymia większość z nich jest naprawdę indyferentna politycznie. Poszczególne partie polityczne i ugrupowania usiłują omamić wyborców obietnicami, przy czym część z nich jest prawdziwa i konkretna, inne należą do sfery mgielnej, ale są nośne propagandowo. PiS wybory wygrał, bo zaczął głosić popularne hasła i obiecywać to, na co czekały rzesze ludzi. Ukrócenie korupcji, nepotyzmu, rozliczenia itp.  Można bardzo różne rzeczy zarzucić Jarosławowi Kaczyńskiemu, czy Zbigniewowi Ziobrze, ale ich obietnice w tej sferze były wiarygodne i część z nich jest realizowana.

Wyobraźmy sobie takie same obietnice, składane przez Komorowskiego, Tuska, Schetynę. Nawet ich zagorzałych zwolenników ogarnąłby pusty śmiech!

Dziś opozycja szuka klucza do "zamknięcia" propagandy PiS-u pod kluczem i wyprowadzenia na ulicę własnych haseł. Temu mają służyć różne instrukcje, które częściowo w innych okolicznościach i innych krajach nawet się sprawdzały.

Ale liderzy tejże opozycji: Schetyna, Petru, Kijowski (i ich laleczki, grające rolę "aniołków")  zrobili wszystko, aby wiarygodności już nigdy nie odzyskać, a w przypadku "nowych" twarzy, takich jak Kijowskiego, Mazguły itp. - nigdy nie uzyskać.

Tak długo, jak obecna opozycja będzie mieć takie oblicze i będzie posługiwać się zużytymi do cna "autorytetami" bardzo wątpliwej jakości - tak długo obecna władza może spać spokojnie. Choć nie powinna spać, bo może przespać moment decydujących uderzeń, przeprowadzonych dużo sprawniej niż 16 grudnia ub. roku. Warto pewne wydarzenia wyprzedzać.

Dziękuję za rozmowę.


za:www.fronda.pl/a/l-zebrowski-wentyl-bezpieczenstwa-komuny-puszcza-oko,91360.html

***

Świąteczny seans nienawiści w TVN, czyli jak artyści chcą obalić rząd

W świątecznym wydaniu "Faktów po faktach" TVN24 zaserwował nam prawdziwy seans nienawiści i pogardy. Zaproszeni goście, oczywiście na tle wielkiego zdjęcia pisanek, dyskutowali o tym, "co czeka polską politykę".

Anita Werner zaprosiła do programu przedstawicieli, a jakże, elit, ludzi kultury i sztuki: Jacka Fedorowicza, Krystynę Koftę oraz Mariana Opanię.

"Kraj stacza się w przepaść i żadne święta nie mogą mi pozwolić o tym zapomnieć! Mamy wyjść z Unii Europejskiej po to, by UE nie przeszkadzała prezesowi w rządzeniu."- grzmiał Fedorowicz. Następnie polski satyryk zaczął insynuować, że prezes PiS, Jarosław Kaczyński, działa na korzyść Władimira Putina i liczy na protekcję rosyjskiego przywódcy, a "na straży władzy prezesa będzie stała Armia Czerwona".

Pisarka Krystyna Kofta wieściła z kolei, że za cztery lata wyborów nie będzie, ponieważ "zmiecie ich wcześniej". Aktor Marian Opania, z wielkim wzruszeniem wyznał, że były prezes Trybunału Konstytucyjnego, prof. Andrzej Rzepliński jest jego bohaterem, bo "inni niestety pomarli", a Jacek Fedorowicz podał propozycję, jak ewangelizować, jak to określił, "lud pisowski", zapewne po to, aby zszedł na właściwą ścieżkę i zaczął popierać PO. Należy to robić "przy pomocy pytań, które mogą posiać wątpliwość", może w ten sposób uda się "pobudzić ich do myślenia".

A może obrońcy demokracji powinni pozwolić "ludowi pisowskiemu" głosować na kogo chce i przestać nim gardzić za odmienne poglądy? Może to właśnie była ta zła droga? Straszenie PiS'em (wówczas przy użyciu prowokatora, "Andrzejka spod krzyża", w spocie Platformy przedstawionego jako typowy wyborca PiS) zadziałał jeszcze w wyborach w 2011 roku, później Polacy przestali się na to nabierać.

Nasuwa się pytanie, co to właściwie miało być? Świąteczny program komediowy? Może Jacek Fedorowicz na chwilę wrócił do swojej działalności? Aktorzy i pisarka, niestety, wyglądali jednak, jakby mówili śmiertelnie poważnie. Szkoda jedynie ludzi, którzy tego słuchają i w to wierzą.

za:www.fronda.pl/a/swiateczny-seans-nienawisci-w-tvn-czyli-jak-artysci-chca-obalic-rzad,91329.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.