Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

„Rzeczpospolita Europejska”, rezygnacja z państw narodowych. Takiej Polski chce poseł PO-KO

Krzysztof Mieszkowski, poseł Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej uważa, że musimy zrzec się państw narodowych na rzecz europejskiego superpaństwa. Dodatkowo, były dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu sprzeciwiając się obecności nazistowskich symboli w przestrzeni publicznej, nie widzi problemu z noszeniem symboli sierpa i młota.

- Jestem zwolennikiem Rzeczypospolitej Europejskiej, czyli odejścia od państw narodowych. Taki kierunek musimy przyjąć – oznajmił w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” poseł PO-KO.

Zapytany, czy jego pomysły nie równają się likwidacji państwa polskiego Mieszkowski odparł, że „Jesteśmy dziś częścią UE i bylibyśmy w przyszłości częścią Rzeczypospolitej Europejskiej, tak jak województwo śląskie jest częścią Polski. Ślązacy, dopominający się o uznanie swego języka nie rezygnują z kultury polskiej (…) to nie oznacza likwidacji naszej podmiotowości”. Zaraz potem dodaje, że europejskie państwo miałoby wspólne wojsko, walutę, politykę zagraniczną i konstytucję.

Krzysztof Mieszkowski jest także oburzony sytuacjami kiedy wiara przejawia się w przestrzeni publicznej. Jego zdaniem nieodpowiednie jest…święcenie dróg przez kapłanów. - To niezgodne z elementarnym poczuciem przyzwoitości. Po tych drogach będą jeździć ludzie różnych wyznań. Dodał, że święcenie dróg przez biskupów jest niezgodne z konstytucją – przyznał.

Poseł PO-KO nie widzi jednak żadnego problemu  prezentowaniem w przestrzeni publicznej symboli totalitarnego reżimu odpowiedzialnego za śmierć milionów ludzi na całym świecie. - Dla wielu ludzi sierp i młot był symbolem ruchów robotniczych - oznajmił. Zdaniem posła, gdyby ktoś przyszedł do niego w koszulce z sierpem i młotem to „powiedziałbym, że to pańska sprawa”. Z drugiej strony poseł Mieszkowski sprzeciwia się ukazywaniu publicznie wszelkich symboli nazistowskich, ze swastyką na czele. "Gdyby przyszedł pan z emblematami hitlerowskimi, to nie rozmawiałbym z panem, bo nie będę tego akceptował" - oznajmił.

za :www.pch24.pl

***
Mieszkowski: Musimy ewolucyjnie zlikwidować Państwo polskie!

– Jestem zwolennikiem Rzeczypospolitej Europejskiej, czyli odejścia od państw narodowych. Taki kierunek musimy przyjąć – stwierdził poseł klubu Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska Krzysztof Mieszkowski.

Polityk w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" mówił o idei utworzenia „Rzeczypospolitej Europejskiej”. Według niego, "ta Republika Europejska miałaby nie tylko wspólną walutę, ale też wspólna armię, jednolitą politykę zagraniczną, prowadzoną przez ministra spraw zagranicznych, w ogóle wspólny rząd oraz prezydenta”.  

Jak dodawał, „naturalnie takie państwo miałoby mieć przede wszystkim wspólną konstytucję”.

Dziennikarz zwrócił uwagę, że tym sposobem rysuje się "perspektywę likwidacji państwa polskiego".

- Jesteśmy dziś częścią UE i bylibyśmy w przyszłości częścią Rzeczypospolitej Europejskiej, tak jak województwo śląskie jest częścią Polski. Ślązacy, dopominający się o uznanie swego języka nie rezygnują z kultury polskiej - stwierdził Mieszkowski

Jego zdaniem, taki projekt nie jest „rewolucją”, tylko „ewolucją na którą jesteśmy skazani”.

– W tę stronę zmierza Europa, i nie widzę powodów, byśmy się z tego wycofali. To nie eliminuje podmiotowości każdego z nas – mówił

Krzysztof Mieszkowski dodał również, że przeszkadza mu krzyż w Sejmie.

– Polska jest krajem światopoglądowo neutralnym, co jest zapisane w konstytucji. Czuję się źle, bo nikt nie chroni uczuć świeckich. Dziś tylko wszyscy zastanawiają się nad ochroną uczuć religijnych – zaznaczył

Według niego, „przestrzeń świecka jest karykaturyzowana przez biskupów i mamy do czynienia z groteską, gdy ktoś odstawia modły na asfalcie, jakimś kawałku autostrady”.

– To niezgodne z elementarnym poczuciem przyzwoitości. Po tych drogach będą jeździć ludzie różnych wyznań. Dodał, że święcenie dróg przez biskupów jest niezgodne z konstytucją – stwierdził

– Dla wielu ludzi sierp i młot był symbolem ruchów robotniczych – dodawał.  

za:www.fronda.pl

***

Mieszkowski: Musimy odejść od państw narodowych. Jestem zwolennikiem Rzeczypospolitej Europejskiej

– Jestem zwolennikiem Rzeczypospolitej Europejskiej, czyli odejścia od państw narodowych. Taki kierunek musimy przyjąć – przyznał poseł klubu Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska Krzysztof Mieszkowski w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

 Poseł w rozmowie z "DGP" mówił m.in. o idei utworzenia „Rzeczypospolitej Europejskiej”. Według Mieszkowskiego "Republika Europejska miałaby nie tylko wspólną walutę, ale też wspólna armię, jednolitą politykę zagraniczną, prowadzoną przez ministra spraw zagranicznych, w ogóle wspólny rząd oraz prezydenta”.

Dziennikarz zauważył jednak, że Mieszkowski "rysuje perspektywę likwidacji państwa polskiego". Poseł kontynuował jednak niezrażony: "Jesteśmy dziś częścią UE i bylibyśmy w przyszłości częścią Rzeczypospolitej Europejskiej, tak jak województwo śląskie jest częścią Polski. Ślązacy, dopominający się o uznanie swego języka nie rezygnują z kultury polskiej”. – W tę stronę zmierza Europa, i nie widzę powodów, byśmy się z tego wycofali. To nie eliminuje podmiotowości każdego z nas – ocenił.

Co ciekawe, Mieszkowski stwierdził też, że sierp i młot nie może być traktowany równorzędnie ze swastyką. – Dla wielu ludzi sierp i młot był symbolem ruchów robotniczych – powiedział. Jak dodał, gdyby ktoś przyszedł do niego w koszulce z sierpem i młotem to powiedziałby, że "to pańska sprawa”. – Nie powiem, żeby zszedł pan mi z oczu. Jednak gdyby przyszedł pan z emblematami hitlerowskimi, to nie rozmawiałbym z panem, bo nie będę tego akceptował – podsumował.

za:dorzeczy.pl

***

Jest zamówienie, jest realizacja. Nihil novi sub sole.

kn

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.