Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Szef FBI pisze do ambasadora RP. Żałuje, ale nie przeprasza

Dyrektor FBI James Comey zwrócił się w liście do ambasadora RP w związku ze swoją wypowiedzią na temat udziału Polski w Holocauście. "Żałuję, że powiązałem Polskę z Niemcami. Państwo polskie nie ponosi odpowiedzialności za okrucieństwa, których dopuszczali się naziści" – pisze Comey.

Poniżej prezentujemy pełną treść listu:

Szanowny Panie Ambasadorze,

Dziękuję za nasze dzisiejsze spotkanie. Cenię naszą przyjaźń z Polską. Jak już mówiłem, żałuję, że powiązałem w mojej wypowiedzi Polskę z Niemcami, gdyż Polska została zaatakowana i była okupowana przez Niemcy. Państwo Polskie nie ponosi odpowiedzialności za okrucieństwa, których dopuszczali się Naziści. Żałuję, że użyłem nazw konkretnych krajów, ponieważ moja argumentacja miała charakter uniwersalny i dotyczyła ludzkiej natury.

Łączę pozdrowienia,  

/ James B. Comey/


za:telewizjarepublika.pl/szef-fbi-pisze-do-ambasadora-rp-zaluje-ale-nie-przeprasza,19486.html


***

Przeprosiny szefa FBI zablokowane przez Biały Dom?

Jak informuje "Gazeta Wyborcza" jeden z departamentów rządu USA przygotował przeprosiny z intencją, by wygłosił je szef FBI James Comey w związku z jego słowami o Polsce jako wspólniku w zgotowaniu narodowi żydowskiemu Holocaustu. Przeprosiny te miały być jednak zablokowane Biały Dom.

James Comey, pytany przez lokalną telewizję, czy zamierza przeprosić za słowa o Polsce, odpowiedział zdecydowanie, że nie. – Nie powiedziałem, że Polska była odpowiedzialna za Holokaust. Żałuję bardzo, że w ogóle wymieniałem jakiekolwiek kraje, bo to odwróciło uwagę od tego, co było najważniejsze w mojej wypowiedzi – powiedział Comey w Knoxville, podczas wizyty w lokalnej placówce FBI.

Jak jednak ustaliła "Wyborcza" pismo z przeprosinami powstało. Przygotował je jeden z departamentów rządu USA i miał je wygłosić szef FBI.

Upamiętniając 6 milionów żydowskich ofiar Holocaustu, źle się wyraziłem, opisując kontekst tamtych wydarzeń. W pełni zdaję sobie sprawę, że winowajcą nie jest Polska, która została zniszczona, była okupowana, zniewolona i sterroryzowana – czytamy w piśmie do którego dotarł korespondent "GW" w Waszyngtonie.

W cytowanym liście podkreślono, że powszechnie wiadomo, że Polacy chwycili za broń jako pierwsi i to oni byli bezwzględnie wykorzystywani i eksterminowani przez totalitaryzmy Hitlera i Stalina. Jak dodano, ich cierpienia przybladły dopiero z nadejściem Holocaustu. Wskazano także na zasługi Polaków w walce z nazizmem.

Praktycznie nie było polskich kolaborantów. Powstanie warszawskie z 1944 r. najlepiej świadczy o skali polskiego oporu przeciw nazistowskim okupantom – zauważono.

Nie można zaprzeczyć, że Niemcom zdarzało się rekrutować paru kolaborantów spośród tych właśnie zniewolonych Polaków, po to, żeby pomogli im zniszczyć żydowską społeczność. Tak samo jak zmusili garstkę żydowskich kolaborantów do pomocy w zagładzie ich własnego narodu – czytamy w piśmie.

Według ustaleń gazety, list z przeprosinami nie ujrzał światła dziennego, ponieważ nie spodobał się Białemu Domowi i uznano, że nie należy go publikować.

Biały Dom miał odmówić komentarza w tej sprawie, zaś rzecznik FBI poinformował, że nie zna pochodzenia cytowanego pisma, ale na pewno nie powstało ono w FBI.

Powodem takiej reakcji może być fakt, że administracja Baracka Obamy uchodzi za nieprzyjazną Izraelowi i w ten sposób działa zapobiegawczo, aby nie stworzyć wrażenia że jest wroga wobec Żydów.

za:telewizjarepublika.pl/przeprosiny-szefa-fbi-zablokowane-przez-bialy-dom,19485.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.