Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Abp Jędraszewski o katolewicy: apostolstwo nie może prowadzić do ustępstw w zasadach moralnych

Dużo zależy od tego, jak odnajdą oni swoje miejsce w Kościele – powiedział arcybiskup Marek Jędraszewski o środowiskach „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”. – Natomiast problemem jest autentyczny dialog. Dialog jest możliwy tylko wtedy, kiedy jasno zostaje określona tożsamość partnerów. Jest spotkaniem, którego celem jest dojście do obiektywnej prawdy

– dodał metropolita krakowski.

 
Następca kardynała Stanisława Dziwisza na tronie pasterza Archidiecezji Krakowskiej, w wywiadzie udzielonym Katolickiej Agencji Informacyjnej odniósł się do pytania o „szanse poważniejszego włączenia w misję Kościoła” związanego z obydwoma wymienionymi tytułami katolewicowego środowiska. Jak podkreślili pytający, „od myślenia wspólnie z Kościołem jest [ono] znacznie dalej” niż za czasów kardynała Karola Wojtyły.


– Już spotkałem się z redakcjami i „Tygodnika Powszechnego”, i „Znaku”. Myślę, że było to dobre spotkanie. Zobaczymy, jak ono zaowocuje, gdyż dużo zależy od tego, jak odnajdą oni swoje miejsce w Kościele. Jeśli odnajdą, byłoby to błogosławione dla wszystkich – odpowiedział arcybiskup.

– Natomiast problemem jest autentyczny dialog. Dialog jest możliwy tylko wtedy, kiedy jasno zostaje określona tożsamość partnerów. Jest spotkaniem, którego celem jest dojście do obiektywnej prawdy – dodał.

– Ale by stać się świadkiem prawdy, muszę do niej dojrzewać i w pokorze jej poszukiwać. Myślę, że dla wielu środowisk pojęcie pokory jest czymś dalekim. Środowiska te stoją przed pokusą, by poczuć się elitą i mieć świadomość, że ma się wyłączność na prawdę. Biada więc temu, kto ośmieliłby się myśleć inaczej. Jednakże przy takim nastawieniu nie ma już miejsca na dialog. Można tylko słuchać samego siebie – kontynuował metropolita krakowski. Przytoczył też słowa Pawła VI z encykliki „Ecclesiam suam”.


– Mówił [papież], że „troska o to, by dotrzeć do braci, żadną miarą nie powinna nas doprowadzać do tego, byśmy osłabiali prawdę lub coś z niej ujmowali” (n. 88). A dialog „nie może w żadnym wypadku godzić się z zaniedbaniem obowiązku zachowania naszej wiary, a działalność apostolska absolutnie nie może prowadzić do kompromisu i ustępstw, gdy chodzi o zasady moralne” – podsumował arcybiskup Jędraszewski.

za:www.pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.