Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Głos dla życia: Czy rodziny wielodzietne muszą odejść?

CZY RODZINY WIELODZIETNE MUSZA ODEJŚĆ?

W świadomości wielu współczesnych ludzi rodzina wielodzietna nie kojarzy się ze szczególnym błogosławieństwem Bożym, lecz z... patologią. Rodzice, którzy decydują się na większą liczbę dzieci, nie są postrzegani jako współpracownicy w dziele Bożego stwarzania. Zniknęła gdzieś ojcowska i matczyna duma związana z posiadaniem gromadki dzieci. Najnowszy numer "Głosu dla Życia" walczy z negatywnym stereotypem, który dotyka rodziny wielodzietne.

Dr Paweł Wosicki zauważa, że rozwiązania społeczne i fiskalne przyjmowane w Polsce w ogóle nie biorą pod uwagę istnienia rodzin wychowujących większą liczbę dzieci. Co więcej, przytacza jedną z ekspertyz wykonaną dla rządu, w której sugeruje się, że nie należy zachęcać małżonków do posiadania dużej liczby dzieci. Dr Wosicki stawia pytanie, czy współcześnie nie dokonuje się świadomy proces niszczenia rodzin wielodzietnych, np. za pośrednictwem systemu podatkowego, powodując pogorszenie się ich sytuacji materialnej.

Raul Sanchez, sekretarz generalny Europejskiej Federacji Rodzin Wielodzietnych, w wywiadzie udzielony redakcji "Głosu dla Życia" wprost twierdzi, że nasz kontynent potrzebuje rewolucji na rzecz rodziny. Sanchez podzielił się ciekawym pomysłem istniejącym w Hiszpanii, z której pochodzi. Jego organizacja ma pozawierane umowy z różnymi podmiotami gospodarczymi, funkcjonującymi w rzeczywistości rynkowej, które obniżają rodzinom wielodzietnym ceny, dając rabaty na wiele produktów czy usług. Jest to element strategii przełamywania negatywnego obrazu rodziny wielodzietnej w społeczeństwie i mediach. Federacja - tak jak polskie organizacje - była ostatnio zaangażowana w kampanię na rzecz obniżenia przez UE podatku VAT na pieluszki i wszystkie produkty dziecięce.

Suzanne Venker przypomina rodzicom, jak ważna jest ich obecność w procesie dojrzewania i wychowania dzieci. Zlekceważenie tej zależności skutkuje w przyszłości przykrymi, a nierzadko dramatycznymi konsekwencjami. Venker przytacza np. badania, z których wynika, że dzieci (w wieku przedszkolnym) przebywające przez cały dzień poza domem trzykrotnie częściej sprawiały później problemy wychowawcze niż te, które spędzały czas z mamą.

Maciej Tabor w tekście "Program duchowości małżeńskiej" zachęca małżonków do wzajemnego doskonalenia się. Autor w pięknych słowach zaznacza, że żona i mąż mają "w trudach codziennego życia stawać się coraz bardziej jedną duszą i jednym ciałem, okazywać sobie nawzajem wielkoduszność w dzieleniu się wszystkim bez wyjątku, nie tylko oczekiwać miłości, lecz obdarowywać sobą współmałżonka, dochować wierności i wyłączności, tak jak pragnęliśmy tego w dniu ślubu. Takie przeżywanie miłości sprawi, że zapragniemy, by znalazła ona swoje rozwinięcie i przedłużenie w naszych dzieciach - miłość małżeńska ze swojej natury jest płodna".

W "Głosie dla Życia", jak w każdym numerze, wiele innych tekstów znakomitych autorów, m.in. ks. Marka Dziewieckiego, Jacka Pulikowskiego, Joanny Krupskiej. Poza tym bardzo dużo informacji z Polski i zagranicy związanych z budową Cywilizacji Życia i Miłości.

Dariusz Hybel

"Głos dla Życia" dostępny w prenumeracie ( roczna - 30 zł, półroczna - 15 zł). Zamówienia można składać drogą pocztową lub elektroniczną: Fundacja "Głos dla Życia", ul. Forteczna 3, 61 - 362 Poznań, tel. (61) 653 03 91, fax (61) 653 03 94, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. www.prolife.com.pl Wpłat można dokonywać na blankietach pocztowych lub bezpośrednio na konto: nr 22 1090 1359 0000 0000 3501 8621.

 


Copyright © 2017. All Rights Reserved.