Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wydarzenia

Niezwykłe wydarzenie eucharystyczne

Białostocka komisja kościelna potwierdza nadprzyrodzony charakter zjawiska. Akta sprawy przekazane do Nuncjatury.


Specjalnie powołana przez Kurię Archidiecezji Białostockiej komisja badająca niezwykłe zdarzenie przemiany fragmentu Hostii w mięsień ludzkiego serca, które nastąpiło w kościele św. Antoniego w Sokółce, nie wykryła żadnej mistyfikacji, potwierdzając tym nadprzyrodzony charakter zjawiska. Akta sprawy zostały już przekazane Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie.

Komisja w specjalnym komunikacie podkreśliła, że Komunikant, z którego została pobrana próbka do ekspertyzy, jest tym samym, który został przeniesiony z zakrystii do tabernakulum w kaplicy na plebanii. Nie stwierdzono ingerencji osób postronnych. W komunikacie potwierdzone zostały też wszystkie fakty dotyczące tego niezwykłego zjawiska, które nastąpiło w październiku 2008 roku i do niedawna było zachowywane w ścisłej tajemnicy.
Znamy je z opisu przedstawionego nam przez ks. Andrzeja Dębskiego, rzecznika prasowego białostockiej kurii. Podczas udzielania Komunii Świętej w kościele pw. św. Antoniego w Sokółce jeden z księży upuścił konsekrowaną Hostię. Umieszczono ją w naczyniu liturgicznym zwanym vasculum, wypełnionym wodą. - Zrobiono to, żeby Komunikant rozpuścił się w wodzie, gdyż wierzymy, że jeżeli to nastąpi, rozpuszczony Chleb Eucharystyczny nie jest już Ciałem Chrystusa - tłumaczy ks. Andrzej Dębski. Po kilku dniach ktoś zajrzał do vasculum i zobaczył, że woda w nim jest czerwona, a Komunikant całkowicie się nie rozpuścił i w jego centrum znajduje się czerwona plamka. To zastanowiło księży, którzy zachowany fragment Komunikantu wyłożyli na kawałek płótna zwanego korporałem, aby wysechł. Czerwony fragment Hostii po wyschnięciu nie zniknął, co skłoniło księży do tego, by Komunikant poddać badaniom. - Przeprowadzili je dwaj niezależni lekarze. Obaj stwierdzili, że substancja z centrum Hostii jest fragmentem mięśnia ludzkiego serca. To pierwszy taki przypadek w archidiecezji białostockiej.
"Wydarzenie z Sokółki nie sprzeciwia się wierze Kościoła, a raczej ją potwierdza. Kościół wyznaje, że po słowach konsekracji, mocą Ducha Świętego, chleb przemienia się w Ciało Chrystusa, a wino w Jego Krew. Stanowi ono również wezwanie, aby szafarze Eucharystii z wiarą i uwagą rozdzielali Ciało Pańskie, a wierni by ze czcią Je przyjmowali" - oświadcza ksiądz Andrzej Kakareko, kanclerz kurii. Przemieniona Hostia znajduje się obecnie w tabernakulum sokólskiego kościoła.

Adam Białous, Białystok

Znak naprowadzający - Trzeba pamiętać o tym, że do rozpoznania cudu potrzebne jest przede wszystkim znalezienie jego sensu, znaczenia nadprzyrodzonego - podkreśla ks. prof. dr hab. Marian Rusecki z KUL

za: Nasz Dziennik z 15.10.09 Dział: W dziale Wiara Ojców. http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20091015&typ=po&id=po01.txt

Copyright © 2017. All Rights Reserved.