Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Łódzka premiera filmu o Niezłomnym Biskupie Antonim Baraniaku


W łódzkim kinie Helios w Sukcesji, w czwartkowy wieczór 17 listopada odbyła się łódzka premiera filmu Jolanty Hajdasz  „Żołnierz Niezłomny Kościoła”.

– „Ten film, odsłania pewien bardzo ważny moment naszej historii, historii Polski, historii Kościoła w Polsce, ale także tej części Europy i świata. – mówił po projekcji filmu, Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita łódzki. Dzieje tego niepozornego, gdy chodzi o posturę fizyczną człowieka, zadecydowały nie tylko o tym, że możemy się szczycić Prymasem Tysiąclecia, ale także Janem Pawłem II oraz tymi przemianami, jakie zaistniały począwszy od solidarności w 1980 roku, a potem przemianą w tej części Europy dziewięć lat później. Dzieje tej części świata i tej części Europy potoczyłyby się inaczej, gdyby bp Antoni Braniak załamał się podczas śledztwa, gdyby doszło do publicznego procesu przeciw kard. Wyszyńskiemu i obniżeniu autorytetu Kościoła katolickiego w Polsce. Tak się Bogu dzięki, nie stało !  Ten film jest świadectwem tego, że Kościół żyje świadkami, świadkami męczennikami.” – podkreślił łódzki Pasterz.

Film opowiada o tragicznych losach i bohaterstwie Księdza Arcybiskupa Antoniego Baraniaka (1904-1977), sekretarza dwóch Prymasów Polski: Kardynała Augusta Hlonda i Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który we wrześniu 1953 roku został aresztowany i wtrącony na trzy lata do Aresztu Śledczego na warszawskim Mokotowie, gdzie był torturowany i szykanowany przez oprawców z Urzędu Bezpieczeństwa. Rok po odzyskaniu wolności został mianowany przez Piusa XII metropolitą poznańskim. Pomimo wyraźnego sprzeciwu komunistycznej władzy, w 1966 roku Arcybiskup Antoni Baraniak zorganizował w Poznaniu uroczystości milenijne Chrztu Polski. Święty Jan Paweł II, doceniając heroiczną postawę Arcybiskupa Baraniaka i wagę świadectwa Jego męczeństwa dla przyszłości Kościoła i naszej Ojczyzny, wypowiedział w 1977 roku znamienne słowa: Kościół w Polsce nigdy nie zapomni tego, co Ksiądz Arcybiskup uczynił dla tego Kościoła w najtrudniejszym momencie jego dziejów.

– „Dzisiejsza łódzka premiera, to pierwszą projekcją, która odbyła się na dużym ekranie w Multipleksie – podkreśliła Jolanta Hajdasz, reżyser filmu, obecna podczas premiery. Zależało mi na tym, by w tym filmie pokazać postać człowieka wyjątkowego i zasłużonego, nie tylko dla Kościoła, ale także dla Polski. Ten film jest głośnym wołaniem o sprawiedliwość względem bpa Baraniaka, o prawdę co do jego prześladowań i cierpień, które zgotowała mu ówczesna władza.” – dodała reżyser.

Pełnometrażowy dokument Żołnierz Niezłomny Kościoła, stanowiący kontynuację filmu Zapomniane męczeństwo, to zapis rozmów z ostatnimi żyjącymi świadkami życia Arcybiskupa Baraniaka, którzy z różnych źródeł poznali gehennę Jego więziennych przeżyć. Projekcja filmu w Roku Jubileuszu 1050. lecia Chrztu Polski jest wyraźnym wołaniem o ocalenie i przywrócenie pamięci o Tym Niezłomnym Żołnierzu Kościoła, który w czasach totalitaryzmów XX wieku swoim heroizmem stawił opór wobec zła i wobec swoich oprawców, stając się równocześnie czytelnym znakiem Bożego przebaczenia i pojednania. Jest to szczególnie ważne zadanie w obliczu faktu, iż w czerwcu 2011 roku Instytut  Pamięci Narodowej – Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie znęcania się fizycznego i moralnego nad Arcybiskupem Antonim Baraniakiem w latach 1953-1955 przez funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa publicznego.

za:archidiecezja.lodz.pl/2016/11/lodzka-premiera-filmu-o-niezlomnym-biskupie-antonim-baraniaku/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.