Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Metropolita Łódzki Marek Jędraszewski – Nauczyciel

Metropolita Łódzki Arcybiskup Marek Jędraszewski z racji swojej misji zleconej Mu przez Piotra Naszych Czasów jest postrzegany jako Pasterz oraz jako Nauczyciel. Przy czym ten drugi tytuł dał się poznać w wyjątkowym bogactwie wyrazu. Stało się tak dzięki rozległemu doświadczeniu, erudycji i nieprzeciętnej indywidualności. Właśnie dlatego uczył nie tylko w sposób tradycyjny jak to czyni np. nauczyciel szkolny czy akademicki, a wiec w stylu przysłowiowego belfra. Uczył, podkreślając zawsze to co jest autentycznie ważne i najważniejsze, rozprawiając się jednocześnie z iluzjami, które fałszują świat i obraz człowieka. Przykładem takich działań były comiesięczne „Dialogi w Katedrze” a w sposób szczególny odkrywane sukcesywnie sprawy i wydarzenia, które od dawna uległy zapomnieniu w pamięci historycznej łodzian. Wystarczy przykładowo wymienić „przypomniany” hitlerowski obóz dziecięcy „na Przemysłowej”, czy obóz koncentracyjny w Konstantynowie Łódzkim czy zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę Żołnierzy Wyklętych w najnowszej historii Polski i przypomnienie największej tragedii w historii miasta nazywanej Golgota Radogoska.

Należy też podkreślić, że arcybiskup Marek Jędraszewski zawsze nazywał rzeczy po imieniu i odważnie rozprawiał się z różnymi przejawami zakłamania. Wskazywał jednocześnie na symptomy zagrożeń, przed którymi znalazł się człowiek i świat jego wartości.

Był blisko młodzieży akademickiej i środowisk naukowych, co było zawsze odbierane z wdzięcznością. Sam będąc profesorem uniwersyteckim rozumiał dobrze problemy studentów i pracowników nauki. Dlatego zadziwiał łatwością w nawiązywaniu kontaktów z tymi środowiskami i kunsztem prowadzenia dialogu.

Dziękujemy!

bp Adam Lepa


za:archidiecezja.lodz.pl/2017/01/metropolita-lodzki-marek-jedraszewski-nauczyciel/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.