Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

KOMUNIKAT PRASOWY IPN w Łodzi

Upamiętnienie postaci por. pil. Tadeusza Jeziorowskiego w 80. rocznicę śmierci – Łódź, 4 września 2019
- premiera komiksu „Waleczny Tadzio”
- wizyta płockich harcerzy przy mogiłach lotników lwowskich na cmentarzu na Dołach w Łodzi oraz w łódzkiej Sali Tradycji Lotnictwa Polskiego

W ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi wydało komiks Tomasza Wilczkiewicza „Waleczny Tadzio”, upamiętniający postać Tadeusza Jeziorowskiego, przedstawiciela pokolenia, które z bronią w ręku, często za cenę życia, musiało walczyć o niepodległość Rzeczypospolitej.

Jeziorowski zapisał się w historii jako bohaterski obrońca Płocka w wojnie polsko-bolszewickiej, najmłodszy odznaczony Krzyżem Walecznych, oraz pilot poległy w Ksawerowie pod Łodzią w walce z Luftwaffe podczas Kampanii Polskiej 1939 roku.

To właśnie w Ksawerowie, w tamtejszym Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, oraz na cmentarzu wojskowym na Dołach w Łodzi, gdzie Tadeusz Jeziorowski został pochowany, 4 września pracownicy pionu edukacyjnego Oddziału IPN w Łodzi będą promować swoje najnowsze wydawnictwo.

Zajęcia dydaktyczne w Widzewie-Ksawerowie rozpoczną się o godz. 10.00, obok komiksu „Waleczny Tadzio” prowadzone będą w oparciu o puzzle edukacyjne „IV rozbiór Polski”.

Od godz. 11.00 przed mogiłami lotników lwowskich na części wojskowej cmentarza na Dołach w Łodzi, odbędą się zajęcia dla grupy kilkudziesięciu harcerzy z Płocka, m.in. ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Braci Jeziorowskich. Następnie młodzież odwiedzi Salę Tradycji Lotnictwa Polskiego, prowadzoną staraniem miłośnika lotnictwa Piotra Matwieja przy kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi.

Organizowane przez pracowników łódzkiego IPN spotkania edukacyjne dla młodzieży przy mogiłach lotników lwowskich stały się już każdego roku 4 września tradycją.

***
 Autor komiksu: Tomasz Wilczkiewicz, koncepcja wydania: Bartłomiej Kluska, konsultacja historyczna: Artur Ossowski
Liczba stron: 32

Komiks będzie bezpłatnie dystrybuowany w szkołach i placówkach kulturalnych Łodzi oraz Płocka. Zainteresowani nauczyciele, edukatorzy i pasjonaci historią mogą zgłaszać się po egzemplarze publikacji do siedziby OBEN IPN w Łodzi przy ul. Sienkiewicza 85/87 w godzinach pracy biura. Wersję elektroniczną komiksu wkrótce udostępnimy na stronie internetowej Instytutu.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.