Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

KOMUNIKAT PRASOWY IPN w Łodzi z 18.10.2019

Prezentacja publikacji „Struktury i kadra kierownicza urzędów bezpieczeństwa publicznego w województwie łódzkim w latach 1945-1956” – Łódź, 24 października 2019

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zapraszają 24 października 2019 r. (czwartek) na prezentację publikacji pod red. dr Joanny Żelazko i Roberta Rabiegi (współpraca dr Robert Witak) pt. Struktury i kadra kierownicza urzędów bezpieczeństwa publicznego w województwie łódzkim w latach 1945-1956 (Łódź 2019).

Pierwsze lata powojenne w rządzonej przez komunistów Polsce to czas brutalnych represji, których głównym celem było utrzymanie i wzmocnienie władzy, zdobytej przy wsparciu ZSRS. Jednym z jej filarów był rozbudowany aparat przymusu, wykorzystywany do tłumienia wszelkich przejawów oporu społecznego. Najistotniejszą rolę w tym zakresie odgrywało Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego i jego terenowe struktury. W tej zhierarchizowanej instytucji, wzorowanej na strukturach policyjnych, zasadnicze znaczenie miały rozkazy przełożonych, decydujące o kierunkach i sposobie działania, stąd naturalna potrzeba poznania ludzi, którzy je wydawali. W publikacji przedstawiono proces organizowania urzędów bezpieczeństwa publicznego w województwie łódzkim oraz zmiany, które zachodziły w ich strukturze w latach 1945–1956. Zaprezentowano także 324 noty biograficzne funkcjonariuszy tworzących kadrę kierowniczą tych urzędów. W założeniu autorów książka ma uzupełnić wiedzę na temat powojennej historii regionu.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w sali konferencyjnej WBP przy ul. Gdańskiej 100/102 w Łodzi. Wstęp wolny.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.