Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Grzegorz B. Bednarek -Spycimierz. Gmina Uniejów, Powiat Poddębicki, Ziemia Łódzka. Piastowska kasztelania i kwietne dywany w Boże Ciało

Jedną z najstarszych, historycznych  miejscowości dzisiejszej Ziemi Łódzkiej  związanych z początkami państwa polskiego      jest   nadwarciański      Spycimierz     położony  w   Gminie Uniejów w    Powiecie     Poddębickim , który    już na przełomie  XI i XII wieku,  czyli w czasach  panowania  pierwszych  królów   i  książąt z dynastii   piastowskiej w polskich kronikach został wymieniony jako ważna kasztelania.


Nazwa wioski pochodzi zapewne od imienia tutejszego    kasztelana   Spycimira,   który   w czasach wczesnopiastowskich był prawodopodonie  jego założycielem.

Spycimierz znany jest dzisiaj  głównie z przepięknej, chrześcijańskiej tradycji   układania w święto Bożego Ciała przez tutejszych mieszkańców pięknych kolorowych dywanów kwiatowych, co od ponad już dwóch stuleci jest religijną, lokalną tradycją mieszkańców tej niewielkiej wioski, poświęcających dziesiątki godzin swojego czasu, aby w to  katolickie święto zaprezentować bezinteresownie swoje umiejętności plastyczne i ogrodnicze układając z płatków kwiatowych ponad kilometrowy barwny kobierzec, który staje się ważnym elementem lokalnej procesji w święto   Bożego Ciała.  Mało jednak kto wie, że ta niewielka nadwarciańska miejscowość ma swoją prehistoryczną historię,   a jej początki sięgają prawie dwa tysiące lat wstecz, kiedy to karawany rzymskich kupców wędrowały tędy szlakiem bursztynowym, nad Bałtyk, aby zakupić bursztynowy jantar, czyli szlachetny miodowy, morski kamień,   który uważany był za bardzo cenną ozdobę w Imperium Rzymskim. Dowodem  na starożytność    tego   miejsca   jest archeologiczne   znalezisko z  pobliskiego Łęgu  Piekarskiego w postaci srebrnego rzymskiego naczynia, będącego jednym z niewielu tak cennych zabytków w skali  całej dzisiejszej Polski.
 
Na przełomie XI i XII wieku powstał tutaj ważny gród, który stał się kasztelanią, czyli ośrodkiem lokalnej, piastowskiej  władzy  królewskiej,  religijnej,   gospodarczej,     sądowniczej i celnej. Jego resztki znajdują się dzisiaj pobliżu  dzisiejszej miejscowości. W latach 70-tych ubiegłego wieku w ramach milenijnych badań nad początkami państwa polskiego miejsce to było badane i opisywane  przez łódzkich archeologów Tadeusza Poklewskiego-Koziełła  i A. Nadolskiego.

Jak możemy dowiedzieć się z oficjalnej strony internetowej Diecezji Włocławskiej, do której należy parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu, staraniem lokalnej społeczności zrzeszonej w Parafialnym Stowarzyszeniu „Spycimierskie Boże Ciało” w lutym bieżącego roku Wiceprezes Rady Ministrów i Dziedzictwa Narodowego prof.dr. hab. Piotr Gliński wpisał to święto na listę polskiego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Obecnie  trwają   starania władz gminy Uniejów,  które  wraz z burmistrzem Panem Józefem Kaczmarkiem, tutejszym proboszczem oraz  członkami  spycimierskiego  stowarzyszenia zabiegają o wpisanie tej pięknej, polskiej, ludowej tradycji   na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
 W   tym   roku   święto   Bożego   Ciała   przypada 31 maja .  Wszystkich tych,  którzy mają życzenie zobaczyć to wyjątkowe religijne w skali całej Polski wydarzenie mieszkańcy Ziemi Łódzkiej serdecznie zapraszają. Naprawdę warto to zobaczyć.

Opracowanie,tekst,zdjęcie:  Grzegorz B. Bednarek, copyright

Wszelkie prawa autorskie i wydawnicze zastrzeżone. Wszelkiego rodzaju reprodukowanie tekstów i zdjęć oraz tytułu serii  bez  pisemnej  zgody  autora  i wydawcy  jest traktowane  jako   naruszenie   praw autorskich   łącznie z   konsekwencjami   prawnymi    rzewidzianymi w Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych / Dz. U.  nr 24 z 23.02. 1994 r. poz.8/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.