Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Bóg był z Wami

W 79 rocznicę powstania Armii Krajowej, w sanktuarium pw. Najświętszego Imienia Jezus przy ul. H. Sienkiewicza 60 w Łodzi, zgromadzili się żołnierze AK z rodzinami i przyjaciółmi, przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, przedstawiciele wojska i poczty sztandarowe. Zabierając głos prezes Zarządu Okręgu Łódź Światowego Związku AK Tomasz Szamburski powiedział

– Wypada zastanowić się jakie to wydarzenie zgromadziło nas w tej świątyni. Dla wielu będzie to tylko przypomnienie, ale być może są i tacy, którzy usłyszą o tym po raz pierwszy.

W 1942 r. rozkaz Wodza Naczelnego i Premiera Rzeczypospolitej Polskiej - generała broni Władysława Sikorskiego - przemianował działający od 1939 r. Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Wkrótce stała się ona fenomenem walczącej Europy. Największa podziemna ochotnicza armia liczyła w okresie wykonywania planu „Burza” w 1944 r. około 380 tys. żołnierzy. Armia Krajowa była zaciekle zwalczana zarówno przez hitlerowski Wermacht jak i sowiecką Armię Czerwoną. Przez wiele powojennych lat żołnierze Armii Krajowej byli mordowani, więzieni i prześladowani przez komunistyczny aparat terroru w Polsce. Czyniono wszystko, aby zohydzić i zatrzeć imię Armii Krajowej.

Eucharystii w intencji poległych, zamordowanych, zaginionych, zmarłych oraz żyjących żołnierzy  AK przewodniczył bp Marek Marczak, a w koncelebrze uczestniczyli duszpasterz żołnierzy AK por. o Józef Łągwa SJ i ks. Hubert Kempiński. – Modlimy się dzisiaj w rocznicę powstania AK, wspominając ludzi i wydarzenia z tym związane, aby podziękować dobremu Bogu, że wzbudzał w sercach naszych braci i sióstr miłość do Ojczyzny. Dziękujemy za odwagę i poświęcenie żołnierzy w walce o wolność i niepodległość. Dziękujemy, że Bóg nie opuścił swojego ludu i był zawsze z wami – powiedział Ksiądz Biskup. Przez lata żołnierze AK byli traktowani jak obywatele drugiej kategorii, ale nawet wtedy Bóg ich nie opuścił i oni nie opuścili Boga. Ideą pracy na rzecz niepodległości przekazali nowym pokoleniom, które rozpoczęły przebudowę naszej Ojczyzny.

– Doczekaliśmy czasów kiedy Polska również z waszego trudu i znoju powstała, aby żyć. Dziś w kolejną rocznicę powołania AK chylimy przed wami nasze głowy z wdzięcznością i szacunkiem. Chcemy także powiedzieć, że i ruchu i osób AK ciągle nasza Ojczyzna potrzebuje. Potrzebuje także was Kościół, potrzebuje grono osób, którzy chcą budować współczesną Polskę na mocnym fundamencie chrześcijaństwa i tradycji - podkreślił Kaznodzieja.  94 – letni por. Edmund Starzyński z 7 Brygady Wileńskiej zwrócił się z apelem – Pilnujcie aby nie zakłamywano historii. Wielu oddało życie, aby dziś byli wspominani z honorem. Uroczystą liturgię zakończono śpiewem pieśni „Boże coś Polskę”. Po Mszy świętej złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomysłodawcę powstania duszpasterstwa żołnierzy AK o. Stefana Miecznikowskiego SJ.  

 Foto: Marek Kamiński


Zdjęcia  były publikowane również w tygodniku Niedziela.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.