Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Zbrodnie (nie)osądzone

To tytuł wystawy prezentowanej na Placu Katedralnym im. Jana Pawła II. (w Łodzi-kn)  Ekspozycję przygotowała Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Celem wystawy jest przypomnienie o ofiarach zbrodni niemieckich z czasów II wojny światowej i o tym, że ofiary miały swoich katów. Sprawcy zbrodni nie byli anonimowi i znani są z imienia i nazwiska.

- Obowiązkiem nas historyków jest przekazywanie społeczności prowadzonych badań, co się stało z tymi osobami, które doprowadziły do śmierci miliony Polaków, a także osób narodowości żydowskiej. Na ziemi łódzkiej jest to również bardzo ważne. Do tej pory nie powstały publikacje na temat chociażby łódzkiego Gestapo. W zbiorach IPN – u znajduje się niemal kompletne archiwum tej zbrodniczej instytucji. Znajdujemy tam nazwiska funkcjonariuszy, których zbrodnie nie zostały rozliczone jak np. jednego z najgroźniejszych gestapowców Jurgena von Tesmana. Zmarł on w Niemczech w wieku ponad 90 lat, nikt nie wiedział o jego bestialstwie w czasie wojny. Dożył spokojnej starości, jego ofiary były okrutnie katowane w więzieniu policyjnym przy ul. Sterlinga – powiedziała Patrycja Resel z Oddziału Łódzkiego IPN.
    
Wystawę przygotował dr Michał Zawisza, a współpracowali z nim Edyta Krężołek, Ilona Religa – Gola oraz Jakub Mularczyk. Projekt graficzny opracowały Katarzyna Niklas i Urszula Zalejska – Smoleń. Na plenerowej wystawie można obejrzeć fotografie z sześćdziesięciu zbiorów archiwalnych również niemieckich. Na planszach znajdują się zdjęcia dotyczące procesów sądowych, które odbyły się po 1945 roku m.in. w Norymberdze. Ekspozycja jest dostępna dla wszystkich mieszkańców Łodzi do 13 grudnia.


                                                                                                                                                          

Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.