Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Ważne słowa prezydenta do członków społeczności żydowskiej. „Nie chcemy pisać historii na nowo”

– Pojawił się w ostatnim czasie poważny zgrzyt w relacjach polsko-żydowskich, nie chcę mówić, że jest to kryzys, jakaś katastrofa, bo moim zdaniem tak nie jest. Powinniśmy uczynić wszystko, by ta sprawa została wyjaśniona i zakończona

– powiedział prezydent Andrzej Duda, który w Krakowie spotkał się ze społecznością żydowską.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotykał się w Krakowie z członkami społeczności żydowskiej. Spotkanie zostało zorganizowane w siedzibie Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC Krakow – Jewish Community Centre of Krakow). W spotkaniu uczestniczyli w nim m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz, dyrektor JCC Jonathan Ornstein.

Para prezydencka odwiedzi działający w budynku JCC od września zeszłego roku pierwszy w Krakowie żydowski żłobek i przedszkole "Frajda".

Chciałbym kontynuować dzieło prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który doceniał wartość kultury żydowskiej. Pojawił się w ostatnim czasie poważny zgrzyt w relacjach polsko-żydowskich, nie chcę mówić, że jest to kryzys, jakaś katastrofa, bo moim zdaniem tak nie jest. Powinniśmy uczynić wszystko, by ta sprawa została wyjaśniona i zakończona – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że "nie można mówić, że Polacy jako naród brali udział w Holokauście, to jest nieprawda, w żaden zinstytucjonalizowany sposób państwo polskie nie brało w nim udziału, wręcz przeciwnie - wydawało wyroki śmierci na szmalcowników".

Niezwykle mi zależy żebyśmy żyli w prawdzie historycznej. Nie chcemy w Polsce pisać historii na nowo, chcemy żeby prawda historyczna była broniona, żeby nie było oczerniania i niesprawiedliwych, poniżających osądów, a takie się zdarzają – podkreślił.

Prezydent dodał, że wierzy w mądry wyrok TK ws. noweli ustawy o IPN.

Chciałbym, by Trybunał dokonał interpretacji tych przepisów; mam nadzieję, że stanie się to niedługo, a to pomoże w załagodzeniu i przejściu do fazy dobrego dialogu. (...) Gdy zapoznawałem się z przepisem noweli ustawy o IPN, nie wzbudził on moich wielkich wątpliwości jako prawnika wtedy kiedy wykluczono możliwość odpowiedzialności osób prowadzących badania naukowe, albo twórców kultury – mówił Andrzej Duda.

/.../

za: http://niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.