Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Jan Pospieszalski - Prymas Tysiąclecia i spowalniacze

Z Jasną Górą wiążą się najważniejsze dzieła kardynała Wyszyńskiego, które określiły krajobraz duchowy Polski.

/.../ Archidiecezja Warszawska opublikowała polskie tłumaczenie Dekretu o heroiczności cnót kardynała Stefana Wyszyńskiego. Oznacza to, że proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia wyszedł z impasu. Polska publikacja dekretu następuje w sierpniu, dokładnie pomiędzy dwoma wielkimi świętami maryjnymi, gdy tysiące pielgrzymów ciągną na Jasną Górę. Właśnie tam jako dzieciak, podczas uroczystości Milenium, pod szczytem sanktuarium, stojąc z zadartą głową, widziałem pierwszy raz na żywo księdza Prymasa. Z Jasną Górą wiążą się najważniejsze dzieła kardynała Wyszyńskiego, które określiły krajobraz duchowy Polski. Jasnogórskie Śluby Narodu z 1956 roku, Wielka Nowenna i peregrynacja kopii cudowenj ikony, a w końcu obchody Milenium 1966 roku miały ogromny wpływ na utrwalenie wiary w Polsce, przesądziły o tym, że w walce o rząd dusz komuniści ponieśli klęskę. To, że Polska jest dziś krajem katolickim, rozstrzygało się u stóp Królowej Polski. Potem, gdy wprowadzano posoborowe reformy, geniusz Wyszyńskiego sprawił, że nowinki z Watykanu nie zdemolowały pobożności Polaków. Reformy, umiejętnie i z wielką delikatnością aplikowane, nie spowodowały takich wynaturzeń, jakie miały miejsce w wielu diecezjach zachodniej Europy. Jest jeszcze jedna okoliczność, którą należy przypomnieć. Proces beatyfikacyjny ciągnie się latami, ponieważ napotyka ogromne trudności.

Dekret o heroiczności cnót przycina i zamyka wszelkie spekulacje, pogłoski, oskarżenia o rzekomy antysemityzm kardynała. Większość intryg, inspirowana przez komunistów w latach PRL, ale i później, odbywała się niestety przy aktywnym zaangażowaniu środowiska „Tygodnika Powszechnego”. Po śmierci prymasa Wyszyńskiego w „Tygodniku Powszechnym” odbyła dyskusja z udziałem m.in. Haliny Bortnowskiej i Stefana Wilkanowicza, który niejako recenzując dzieło Prymasa, stwierdził, że teraz „czeka nas trudny etap oczyszczania chrześcijaństwa z pogańskich naleciałości”. Po latach okazało się, że obie te osoby były zarejestrowane jako tajni współpracownicy SB.

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.