Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Abp Marek Jędraszewski: Jan Paweł II - nauczyciel niepodległej Polski

- Stał się dla nas wielkim nauczycielem tego, czym jest miłość ojczyzny. Czym jest wolność, czym jest odpowiedzialność – o Janie Pawle II mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w ramach Dni Jana Pawła II w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Rektor UPJPII ks. prof. Wojciech Zyzak na początku Mszy św. powitał metropolitę krakowskiego, bpa Jana Zająca, konsul Węgier, wszystkie panie i panów profesorów krakowskich uczelni – współorganizatorów wydarzenia oraz przedstawicieli uczelni wyższych.

– Trwajmy w dziękczynieniu za św. Jana Pawła II – powiedział.

W wygłoszonej homilii abp Marek Jędraszewski wspominał początki państwa polskiego, polskiej państwowości i polskiego narodu, które miały miejsce w 966 roku, roku chrztu Polski. Podkreślił, że od początku im więcej było w nas zrozumienia tego wszystkiego co przynosi Zbawiciel Jezus Chrystus, tym więcej było zrozumienia tego, jak należy patrzeć na ojczyznę.

– Na ten wielki skarb, który daje każdemu narodowi sam Bóg i który to skarb ma wymiar wieloraki, wielopłaszczyznowy, nie związany tylko i wyłącznie z tym samym pochodzeniem, ani z tą samą ziemią, ale bardziej jeszcze z pewnym specyficznym spojrzeniem na siebie, na świat i na swoje bogactwo duchowe, które jest wykształcane z pokolenia na pokolenie i które staje się skarbem kultury i ducha danego narodu, skarbem, który ten naród jednoczy w sposób najbardziej głęboki, a jednocześnie jest skarbem, którym ten naród ma dzielić się z innymi.

Zaznaczył, że właśnie z takiego rozumienia swojej ojczyzny wyrósł Karol Wojtyła i tego uczył innych.

– Stał się dla nas wielkim nauczycielem tego, czym jest miłość ojczyzny. Czym jest wolność, czym jest odpowiedzialność za to co jest teraz, co otrzymaliśmy jako skarb z przeszłości i za co jesteśmy odpowiedzialni, wkraczając w nie do końca znaną nam przyszłość.

A tę przyszłość można odpowiednio kształtować tylko dzięki prawemu sumieniu, co podkreślał Ojciec św.

Metropolita powiedział, że Jana Pawła II można nazwać „nauczycielem niepodległej Polski”. Był nim poprzez ciągłe przypominanie naszych korzeni i przez ciągły trud kształtowania w nas prawych sumień.

Arcybiskup podkreślił, że podczas tej Mszy św. jeszcze raz dziękujemy Bogu, że takiego kapłana, Polaka i papieża dał nam w osobie Jana Pawła II.

– Jednocześnie prosimy, byśmy tego skarbu jaki Bóg dał nam w postaci osoby i nauczania Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II nie utracili. Przeciwnie – byśmy pomnażali go w sobie.

Po Eucharystii nastąpiło uroczyste wręczenie nagród w konkursie literackim przez abp. Marka Jędraszewskiego, kard. Stanisława Dziwisza i bp. Jana Zająca. Przyznano pierwsze, drugie i trzecie miejsce oraz jedno wyróżnienie. Główną nagrodę stanowiła pielgrzymka zagraniczna i 2000 zł. Rozstrzygnięty został także konkurs fotograficzny organizowany przez Politechnikę Krakowską. Przyznano pierwszą, drugą i trzecią nagrodę.

za:www.fronda.pl


Copyright © 2017. All Rights Reserved.