Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Gigant niechciany

Wczoraj minęła 70. rocznica śmierci najwybitniejszego polskiego naukowca XX w. Feliksa Konecznego. Stworzył on weryfikowalną teorię cywilizacji, przy której osiągnięcia znanych na całym świecie badaczy cywilizacji, takich jak Arnold Toynbee, Francis Fukuyama czy Samuel Huntington, wydają się dziecięcymi zabawami.

Dlaczego nikt nie wie o istnieniu Feliksa Konecznego? Dlaczego przemilczano blisko 50-letni wysiłek badawczy najoryginalniejszego polskiego historiozofa? Sprawa jest prosta. Został posądzony o antysemityzm.

Na czym jednak polega wielkość tej postaci? Jego kluczowe dzieło z 1935 r. „O wielości cywilizacji” daje klucz do zrozumienia ponad 6 tys. lat ludzkich starań o stworzenie ustroju społecznego odpowiadającego warunkom ludnościowym, geograficznym, politycznym i religijnym danego regionu. W historii ludzkości powstało kilkadziesiąt cywilizacji, do dziś pozostało siedem.

Feliks Koneczny dokonuje rozróżnienia konkretnych ustrojów społecznych na podstawie ich stosunku do takich kategorii, jak: zdrowie, bogactwo, dobro, prawda oraz piękno
/.../
zawartość zablokowana

Autor: Robert Tekieli

Pozostało 51% treści.

za: https://gpcodziennie.pl


***


Można przypomnieć tytuły wspaniałych, pouczających dzieł Profesora i gorąco polecić - pro publico bono:

Prawa dziejowe
O ład w historii
Święci w dziejach narodu polskiego
Polska między Wschodem a Zachodem
Państwo i prawo
Napór Orientu na Zachód
Protestantyzm w życiu zbiorowym
O wielości cywilizacji
Cywilizacja Łacińska
Cywilizacja bizantyjska
Cywilizacja żydowska

kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.