Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Ks. bp Ignacy Dec wskazał na szczególną symbolikę Jasnej Góry – miejsca, do którego pielgrzymują ludzie wiary.

Przez nasz kontynent europejski przesuwa się dzisiaj nowa fala agresji na chrześcijaństwo, a w szczególności na Kościół katolicki – przeszła fala oświeceniowa, bolszewicka, nazistowska, a nadeszła fala neomarksistowska, liberalno-lewacka. Nie jest to agresja militarna. W Europie nie ma dziś, przynajmniej na razie, gilotyny i więzień dla wyznawców Chrystusa, ale jest dyktatura relatywizmu, zjawisko chrystianofobi, demoralizacji, ośmieszania tego co chrześcijańskie – powiedział w homilii na Mszy św. w czasie XXVIII Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki.

    – Ojciec Dyrektor wraz ze swoją ekipą Radia Maryja przez ostatnie tygodnie zwoływał nas na „Jasną Górę Zwycięstwa”. Istotnie, jest to miejsce, które Królowa Polski wybrała sobie, aby tu szczególnie okazywać potęgę modlitwy wznoszonej ku Bogu przez Jej niepokalane ręce. Gdybyśmy chcieli opowiedzieć wszystkie duchowne zwycięstwa, jakie przez wieki tutaj się dokonywały, to sądzę, że niejedna biblioteka nie pomieściłaby ksiąg, które należałoby napisać – zaznaczył ordynariusz świdnicki.

Dziś znajdujemy się w rzeczywistości jakby potopu – już nie szwedzkiego czy bolszewickiego, ale potopu ideologicznego, zalewającego Polskę od Zachodu – mówił duchowny.

    – Z wielu ekscesów wymieńmy jeden. Niespełna miesiąc temu, w dniu, gdy odbywała się tutaj coroczna pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, ulicami Częstochowy przeszedł tzw. Marsz Równości, będący w istocie afirmacją demoralizacji i grzesznych zachowań środowisk LGBT, wspieranych przez ofensywę zagranicznych ośrodków usiłujących narzucić Polsce neopogańską ideologię gender. Środowiska te, będące w Polsce zaledwie nieznaczną mniejszością, nie mogą swoich celów osiągnąć metodami demokratycznymi, dlatego posługują się metodami drobnych kroków, tj. faktów dokonanych mających posłużyć za precedensy, jak również zuchwałymi prowokacjami – podkreślił ks. Biskup w czasie homilii.

Na progu czasów nowożytnych w kulturze europejskiej pojawił się proces, który filozofowie dziejów nazwali deifikacją człowieka. Proces ten, najkrócej mówiąc, polegał na odrzuceniu obrazu Boga pozostawionego nam przez Chrystusa i na przypisywaniu człowiekowi boskich przymiotów – zaznaczył ks. bp Ignacy Dec.

    – Pod koniec XVIII wieku pojawiali się coraz liczniejsi, filozofowie, społecznicy, politycy, którzy wmawiali narodom Europy i świata, że ludzie mogą się obejść bez Boga, że chrześcijanie zapatrzeni w Boga hamują rozwój społeczny, że opóźniają stworzenie dobrobytu na ziemi. W imię pseudonaukowych haseł, religię zaczęto usuwać z życia społecznego. W roku 1789 rewolucja francuska zaproponowała budowę „nowoczesnego” świata bez Boga, bez religii, bez Kościoła wedle hasła: „wolność, równość, braterstwo” (liberte, egalite, fraternite). Szybko jednak okazało się, że hasła te oderwane od Boga stały się nieskuteczne. Nie pomogła ani gilotyna, ani bezbożna propaganda zastosowana do walki z religią i Kościołem. Niestety, ów francuski, oświeceniowy mit o Bogu, który jest wrogiem człowieka, o religii, która rzekomo hamuje postęp i dobrobyt na ziemi, nie był tylko chwilowym zjawiskiem, ale dał impuls do tworzenia nowych bezbożnych filozofii i ideologii – powiedział ordynariusz świdnicki.

Na gruncie oświeceniowych idei narodziło się w XIX wieku wiele ateistycznych filozofii, na czele z marksizmem i filozofią nihilistyczną Fryderyka Nietzschego, z których wyrosły w XX wieku dwa totalitaryzmy: sowiecki komunizm i niemiecki faszyzm – dodał.

    – Systemy te dokonały ogromnego spustoszenia na kontynencie europejskim i są w dużej mierze odpowiedzialne za wymordowanie w XX wieku prawie 200 milionów ludzi. Trzy dni temu, 11 lipca wspominaliśmy rzeź wołyńską na Polakach w roku 1943, do której ciągle nie chcą się przyznać nasi sąsiedzi.  Żaden wiek w dziejach świata nie złożył w daninie tak wielkiej liczby ofiar z ludzi!. Historia XX wieku pokazała, jak okrutny może być człowiek, który przestanie miłować Pana Boga, który pogardzi Bogiem i Jego prawem. Historia jest naprawdę nauczycielką życia. Drodzy pielgrzymi, przyszedł czas, by popatrzeć, co dzieje się dzisiaj na naszych oczach w naszym europejskim domu, co także zaczyna się dziać w Polsce – wskazał ks. Biskup.

Przez nasz kontynent europejski przesuwa się dzisiaj nowa fala agresji na chrześcijaństwo, a w szczególności na Kościół katolicki – przeszła fala oświeceniowa, bolszewicka, nazistowska, a nadeszła fala neomarksistowska, liberalno-lewacka – podkreślił duchowny.

    – Nie jest to agresja militarna. W Europie nie ma dziś, przynajmniej na razie, gilotyny i więzień dla wyznawców Chrystusa, ale jest dyktatura relatywizmu, zjawisko chrystianofobi, demoralizacji, ośmieszania tego co chrześcijańskie. Słusznie się mówi, że katolicyzm jest dziś najbardziej prześladowaną religią w świecie. W mediach liberalnych panoszy się poprawność polityczna dyktowana przez ideologię neomarksizmu. W imię wzniosłych haseł: nowoczesność, wolność, tolerancja, czy demokracja, chce się zniszczyć tradycyjne małżeństwo i rodzinę, podcina się korzenie, z której wyrosła kultura europejska i cywilizacja chrześcijańska – zaznaczył ks. Biskup.

za:www.radiomaryja.pl

***

Ks. bp E. Frankowski o atakach środowisk LGBT na Kościół: Nadszedł czas walki! Już dłużej cofać się nie możemy i nie będziemy!

Nadszedł czas walki! Już dłużej cofać się nie możemy i nie będziemy! Musimy się bronić w sposób zorganizowany. Przede wszystkim na gruncie prawnym będziemy reagowali na każdy przejaw agresji, każde świętokradztwo publiczne, każde naigrywanie się z naszych uczuć religijnych – powiedział w homilii podczas Mszy św. do uczestników XXVIII Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę ks. bp Edward Frankowski, biskup pomocniczy senior diecezji sandomierskiej.

Rodzina Radia Maryja wzywa do pospolitego ruszenia na Jasną Górę, do serca niepokalanej Matki – Królowej Polski Maryi, bo na naszą Ojczyznę naciera bezbożny potop demoralizacji, niszczenia małżeństw i rodzin, gorszenia dzieci, niszczenia wiary w Pana Boga – podkreślił ks. bp Edward Frankowski.

    – Idzie na Polskę potop genderyzmu, LGBT, uczenia dewiacji już nawet przedszkolaków; idzie zalew profanacji, bezczeszczenia świętości poprzez internet, filmy, teatry, uniwersytety, szkoły, przedszkola, media, aż w końcu przez tzw. marsze równości. Doszli aż tutaj – pod Jasną Górę. Klasztor jasnogórski, ojcowie paulini, mieszkańcy Częstochowy i pielgrzymi wznosili wyrazy modlitwy wynagradzającej, dokonali ekspiacji należnej Panu Bogu i Matce Najświętszej, szczególnie za profanację wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej z tą tęczową aureolą. Grzech był publiczny. Domaga się publicznej ekspiacji. Nie ma wątpliwości, że wpisanie tęczy LGBT w aureolę świętości Matki Bożej Częstochowskiej jest obrzydliwością, zbezczeszczeniem tego wizerunku. Usiłowanie promowania grzesznych zachowań LGBT, zachowań homoseksualnych, ideologii gender jest uderzeniem w porządek natury ustanowionej przez Pana Boga. Jest nieposłuszeństwem wobec Boga Najwyższego, gdy do tego celu używa się jeszcze obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Te marsze równości uderzają w podstawowe wartości chrześcijańskie, a przede wszystkim w rodzinę – zaznaczył biskup pomocniczy senior diecezji sandomierskiej.

Ks. Biskup odniósł się również do coraz częściej organizowanych tzw. marszów równości w polskich miastach, gdzie bezcześci się świętości katolickie.

    – Dzisiaj w Kielcach, w dniu nabożeństw fatimskich, ulicami miasta odbywał się marsz równości. Bluźnierczy charakter tego zachowania zmobilizował do ekspiacji, do wynagrodzenia Panu Bogu za zniewagi mieszkańców Kielc. 25 maja podczas marszu równości w Gdańsku znów doszło do obrazy uczuć religijnych, do pohańbienia godności kobiety. Co najistotniejsze, marsz równości był zniewagą Boga. Pogarda symbolami religijnymi jest pogardą Boga, a zarazem jest pogardą człowieka, jest bluźnierstwem i nie może mieć społecznej akceptacji i przyzwolenia – zwrócił uwagę duchowny.

Atak na Kościół w ostatnim czasie staje się coraz bardziej zmasowany; dochodzi do ataków na księży i kościoły – dodał.

    – We Wrocławiu kapłan został ugodzony nożem i poważnie zraniony. Nasłano także innego człowieka, który siekierą rąbał ołtarz w kościele. Zatem jednym z celów tej wojny religijnej, prowadzonej przez środowiska lewicowo-liberalne, jest usunięcie religii z przestrzeni publicznej, przez walkę z symbolami religijnymi czy wyrzucenie religii ze szkół. Atak na Kościół przybiera na sile. Urządzają prowokację w kościołach. Serwisy internetowe próbują niszczyć obraz znanych księży, a już w sposób szczególny atak przeciwko Ojcu Dyrektorowi, któremu wdzięczność się należy i szacunek największy za tyle dzieł i serca włożonego, za to, co zrobił już dla Kościoła i dla narodu. Dzieje się tak coraz częściej i w coraz to innych miejscach – powiedział w homilii ks. bp Frankowski.

Biskup pomocniczy senior diecezji sandomierskiej zaapelował o walkę z terrorem środowisk lewackich na Kościół.

    – Wynika z tego jeden wniosek: Nadszedł czas walki! Już dłużej cofać się nie możemy i nie będziemy! Musimy się bronić w sposób zorganizowany. Przede wszystkim na gruncie prawnym będziemy reagowali na każdy przejaw agresji, każde świętokradztwo publiczne, każde naigrywanie się z naszych uczuć religijnych. Widzimy, że budzą się demony; szaleją, żeby zniszczyć to, co dobre, zwłaszcza w życiu młodzieży. Coraz wyraźniej widzimy te działania. Ale z drugiej strony widzimy wyraźnie błogosławione owoce nowego powiewu Ducha Świętego, który odnawia oblicze tej polskiej ziemi. Przykładem tego jest Rodzina Radia Maryja, która już 28. raz gromadzi się w pielgrzymce na Jasnej Górze, ażeby przyczynić się do oczyszczenia ducha narodu polskiego, aby rósł naród duchowo tak, żeby żadne siły zewnętrzne nie zdołały go zniszczyć. Naród można zniszczyć mocami militarnymi albo można zniszczyć mocami złego ducha; zniszczyć ducha narodu – wskazał ks. bp Edward Frankowski.

za:www.radiomaryja.pl

***

Prezydent A. Duda: Dziękuję Rodzinie Radia Maryja za budowanie jedności i obronę godności człowieka  

Za ten mocny i wyrazisty głos w obronie wartości budujących naszą tożsamość i w obronie godności każdego człowieka chcę dziś raz jeszcze bardzo serdecznie podziękować – napisał w liście do uczestników XXVIII Pielgrzymki Rodziny Radia na Jasną Górę prezydent RP Andrzej Duda.  

Rodzina Radia Maryja jest prawdziwą obywatelska wspólnotą, której spoiwem jest przywiązanie do wartości chrześcijańskich i umiłowanie Ojczyzny – wskazał Andrzej Duda.

    – Są to dwa filary, na których od początku naszej państwowości opiera się nasza narodowa wspólnota. Dlatego jako prezydent Rzeczypospolitej chcę dzisiaj wyrazić moją wdzięczność za wszystkie lata służby w Polsce, za podtrzymywanie ducha patriotyzmu, za krzewienie polskiej kultury i tradycji, za troskę o naszą przyszłość, wreszcie za olbrzymi wkład w utrzymanie łączności z naszymi Rodakami za granicą – napisał prezydent RP.

Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego odniósł się również do tegorocznego hasła pielgrzymki: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemie. Tej ziemi”.

    – Jestem głęboko przekonany, że te słowa, a właściwie ta modlitwa zapoczątkowała nasz marsz ku wolności zwieńczony upadkiem komunizmu. Nie wolno nam zapomnieć, że marsz ten był okupiony cierpieniem, a niekiedy także krwią, w tym krwią kapłanów. Dlatego w tym roku po raz pierwszy będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, poświęcony wszystkim tym, którzy służąc Bogu, oddali życie za Polskę. Będziemy czcić ich pamięć 19 października, w rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, którego funkcjonariusze komunistycznej SB uprowadzili i bestialsko zamordowali tego właśnie dnia w 1984 r. Niech to nowo ustanowione święto stanie się okazją, by wyrazić naszą wdzięczność wszystkim tym, którzy spiesząc z duchową posługą, stanęli jednocześnie w obronie naszej wolności i suwerenności, płacąc za to najwyższą cenę – napisał w liście Andrzej Duda.

Prezydent Polski podziękował Rodzinie Radia Maryja za budowanie jedności i obronę godności człowieka.

    – Za ten mocny i wyrazisty głos w obronie wartości budujących naszą tożsamość i w obronie godności każdego człowieka chcę dziś raz jeszcze bardzo serdecznie podziękować. Życzę wszystkim uczestnikom XXVIII Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę oraz wszystkim słuchaczom Radia Maryja, widzom TV Trwam i czytelnikom „Naszego Dziennika”, całej Rodzinie Radia Maryja, radości płynącej z doświadczenia wspólnoty, a Ojcu Dyrektorowi i Ojcom Redemptorystom błogosławieństwa Bożego oraz kolejnych lat w służbie Kościołowi i Polsce – zakończył Andrzej Duda.

za:www.radiomaryja.pl
***
Premier M. Morawiecki: W każdym dniu wybieramy tę lepszą drogę – drogę ku silnej, wielkiej i pięknej Rzeczypospolitej

My w każdej chwili, w każdym dniu wybieramy tę lepszą drogę – drogę ku silnej, wielkiej i pięknej Rzeczypospolitej. Ten wybór jest zawsze przed nami. Nie możemy z niego zejść na manowce – powiedział do uczestników XXVIII Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę premier Mateusz Morawiecki.

Dziękuję za przybycie, dziękuję za walkę o wiarę i o lepszą Polskę – powiedział Mateusz Morawiecki.

    – Jasna Góra to jest miejsce niezwykłe – miejsce żywej wiary i żywego patriotyzmu. Miejsce, gdzie przez wieki obrona polskości zrosła się z obroną chrześcijaństwa, obroną naszej kultury i tradycji. Ta obrona nas ukształtowała. Owoców tej walki nie wolno nam dzisiaj porzucić – zaznaczył szef polskiego rządu.

Premier Polski podkreślił, że Polska i Polacy nie poddają się w walce o solidarność, wolność i wiarę.

    – W dziejach Polski są momenty uprzywilejowane i są miejsca uprzywilejowane. Jasna Góra jest takim miejscem, gdzie byliśmy przyparci do muru. Często Polska była w oblężeniu. Tu w czasie Potopu Szwedzkiego. Kilka lat wcześniej Zbaraż, później Bar, w czasie konfederacji barskiej czy Westerplatte. Ale jesteśmy dumni z naszych wielkich zmagań. One zawsze potwierdzały, że Polska i Polacy nie poddają się w walce o solidarność, wiarę – o chrześcijaństwo – wskazał Mateusz Morawiecki.

Dlatego dziękuję wszystkim wam drodzy pielgrzymi, którzy macie odwagę walczyć o Polskę, wstawiać się za naszymi chrześcijańskimi wartościami. Bo taki dzisiaj jest czas, że to wymaga odwagi – dodał.

    – Rdzeniem chrześcijaństwa jest piękne łączenie tradycji, osiągnięć przeszłości z poszukiwaniem nowych dróg, bez deptania przeszłości ołtarzy, z poszukiwaniem nowości w tym trudnym, coraz bardziej skomplikowanym świecie. (…) My w każdej chwili, w każdym dniu wybieramy tę lepszą drogę – drogę ku silnej, wielkiej i pięknej Rzeczypospolitej. Ten wybór jest zawsze przed nami. Nie możemy z niego zejść na manowce. Jest też droga pośrednia – droga pusta, ponura, donikąd. Chcemy wszystkich tych, którzy są na takiej drodze przyłączyć do nas. Polska musi być jednością. Chcemy zjednoczenia naszego całego narodu pod biało-czerwonym sztandarem – zaznaczył szef polskiego rządu.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.