Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Zakaz handlu w niedziele zgodny z Konstytucją! Czy jednoznaczny wyrok TK zakończy bezcelową dyskusję?

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zgodnie z zapisami polskiej Ustawy Zasadniczej dwa przepisy ustanawiające zakaz handlu w niedziele są zgodne z najwyższym aktem prawnym obowiązującym w naszym kraju.

Na wtorkowym posiedzeniu TK rozpatrywał wniosek złożony w roku 2018 przez Konfederację Lewiatan. To bowiem właśnie wtedy, w roku 2018, w życie weszły przepisy stopniowo wygaszające handel w Dniu Pańskim.

Jednak nawet pomimo upływu czasu, zakaz handlu nadal wiąże się z wyjątkami, których jest w sumie aż 32. Chodzi o poczty, cukiernie, lodziarnie, stacje paliw, kwiaciarnie, kawiarnie i inne podmioty. Ponadto od roku 2020, gdy przepisy uzyskały „pełną moc”, handel w sklepach jest dozwolony w 7 niedziel w roku. Wcześniej, w roku 2018 i 2019, takich dni było więcej. Kara za złamanie zakazu wynosi od tysiąca do 100 tys. złotych, a osoby wielokrotnie łamiące prawo muszą liczyć się z ograniczeniem wolności.

Ustawa ułatwiająca poświęcenie niedzieli Panu Bogu oraz rodzinie przez pracowników handlu nie spodobała się jednak niektórym grupom społecznym, zawodowo-biznesowym oraz partiom politycznym. O sprawdzenie zgodności przepisów z Ustawą Zasadniczą wnioskowała z kolei do Trybunału Konstytucyjnego Konfederacja Lewiatan.

TK orzekł jednak, że przepisy ustanawiające zakaz handlu w niedziele są zgodne z ustawą zasadniczą. Podobnie Trybunał zaakceptował 23-dniowe vacatio legis ustawy. Zdania odrębne do wyroku wyrazili Jarosław Wyrembak oraz Zbigniew Andrzejewski.

za:pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.