Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Oburzająca decyzja Francuzów! Nie pokażą w kinach filmu o Polakach ratujących Żydów

Czyżby Francuzi przestraszyli się, że przy okazji filmu odkurzona zostanie pamięć o tym, w jak haniebny sposób podczas okupacji zachowywali się wobec Żydów? Aleksandra Jakubiak na stronie „Tygodnika Solidarność” – odnosząc się do informacji Mistewicza – przypomniała m.in., że w czasie II wojny światowej kolaborujący z III Rzeszą rząd Vichy wydawał Żydów, których następnie mordowano w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Podkreśliła też, że „ponad czterdziestomilionowa wtedy Francja posiadała 320-tysięczną populację Żydów, wliczając w to uciekinierów z Belgii, natomiast o pięć milionów mniej liczna Polska zamieszkana była przez diasporę liczącą u progu wojny 3,5 mln osób”.

Zaznaczyła również, iż „od dłuższego czasu nasila się emigracja francuskich Żydów, głównie do Izraela, i nawet francuski rząd przyznaje, że kraj ten ma problem z rasizmem i antysemityzmem”.

Bohaterami hollywoodzkiego filmu „Azyl” jest polskie małżeństwo Jana i Antoniny Żabińskich, trzymających pieczę nad warszawskim ZOO. Po wybuchu II wojny światowej para coraz bardziej zaczyna angażować się w pomoc prześladowanym przez Niemców Żydom i udostępnia im bezpieczną część swojej willi. Kluczową rolę w całej historii odgrywa fortepian, do którego Antonina zasiada, gdy chce ostrzec swoich podopiecznych lub zakomunikować im, że niebezpieczeństwo minęło i mogą opuścić kryjówkę. Całość składa się na nie tylko piękną, ale i prawdziwą historię, która sugeruje, że postawa Żabińskich była raczej wśród Polaków regułą niż odstępstwem od normy. Losy polskiego małżeństwa opisane w książce pt. „Zookeeper’s Wife” Diane Ackerman, na której został oparty film to jedna z tych historii, o którą prędzej czy później kino musiało się upomnieć.

za: niezależna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.