Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Dyskusja o tożsamości

Krzyże w miejscu publicznym, szopki bożonarodzeniowe czy ogólnie chrześcijańskie korzenie Francji są od wielu miesięcy przedmiotem debaty publicznej, ale i konkretnych sporów, a nawet rozstrzygnięć prawnych. W tej sprawie zorganizowano nawet w Paryżu na placu Palais-Royal 12 grudnia manifestację w obronie symboli chrześcijańskich, którą wsparł także miejscowy klub „Gazety Polskiej”.

Dyskusja o rozdziale państwa od religii przybiera jednak czasami formy najmniej oczekiwane…

Nabożeństwo po śmierci piosenkarza Johnny’ego Hallydaya przyciągnęło do kościoła Madelaine w Paryżu niemal cały świat polityczny. Hallyday, zwany nawet „Johnnym narodowym”, to gwiazda dla kilku pokoleń Francuzów. Miał co prawda kilka żon, ale uważał się za katolika i miał pogrzeb religijny. Na ulicach Paryża żegnały go tysięczne tłumy, choć niektórzy zwracali uwagę, że jest to jakiś dziwny, niemal wyłącznie „biały Paryż”, którego normalnie nie uświadczysz. Swoją drogą jest to przyczynek do badań nad poziomem rzeczywistej integracji migrantów i ich zstępnych, którzy niezbyt interesują się nawet idolami francuskiej popkultury i mają najwyraźniej to wszystko gdzieś.

Macron w kościele

Co prawda rodzina wykluczyła z nabożeństwa szefową Frontu Narodowego Marine Le Pen, ale Hallydaya i jego piosenki lubili wszyscy – od lewa do prawa. Sędziwy Jean-Marie Le Pen zanucił nawet po śmierci piosenkarza publicznie jeden z jego utworów.

W kościele Madelaine pojawił się prezydent Republiki, jego poprzednicy, premier i przewodniczący parlamentu. W trakcie ceremonii pożegnania doszło przed trumną Hallydaya do sceny, która wywołała żywą polemikę wśród Francuzów. Prezydent Emmanuel Macron z małżonką zbliżają się do trumny i Brigitte bierze do ręki kropidło. Jej małżonek wykonuje gest powstrzymujący ją i wspiera jedynie ręce na katafalku. Brigitte czyni jednak znak krzyża. „Świeckie” zachowanie prezydenta powtarzają jeszcze premier Édouard Philippe, szef parlamentu, i prezydent François Hollande. Kropidło bierze do ręki prezydent Nicolas Sarkozy. Okazuje się, że coraz bardziej radykalne pojmowanie laickości wywołuje nawet unikanie religijnych gestów przez osoby publiczne. Jeszcze kilkanaście lat temu udział prezydenta w mszach świętych był zjawiskiem normalnym.

Wybory szefa Republikanów

Partia Republikanie dokonała wyboru swojego przewodniczącego. Wygrał z dużą przewagą Laurent Wauquiez, na którego zagłosowało 75 proc. członków biorących udział w wyborach partii. Republikanie przeżywają po wyborach duży kryzys. Partia jest podzielona, a część deputowanych, tzw. konstruktywnych republikanów, zdecydowała się popierać Macrona. Wauquiez ma przywrócić partii rolę czołowego ugrupowania opozycji. Był ministrem w rządach Fillona i Sarkozy’ego, gdzie zajmował się szkolnictwem wyższym

/.../ Wauquiez dał sie do tej pory poznać  m.in.  zz tego. że w siedzibie rady regionu zainstalował w ubiegłym roku bożonarodzeniową szopkę, która została zaskarżona do śau i uznana za niegalną.

Bogdan Dobosz

całość: http://gpcodziennie.pl/76110-dyskusjaotozsamosci.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.