Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Niemieckie gazety boją się prawdy?!

/.../ Apel polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, opublikowany przez media w kilku krajach, nie ukazał się w dwóch dużych niemieckich gazetach „Sueddeutsche Zeitung” i „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, gdzie również chciano go zamieścić.

W apelu Sprawiedliwi wezwali parlamenty i rządy Polski i Izraela do powrotu na drogę dialogu i pojednania.

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego oraz Fundacja PKO Banku Polskiego podały, że przy ich wsparciu apel Sprawiedliwych opublikowano w czwartek w mediach polskich i zagranicznych.

Zgodnie z informacjami fundacji apel ukazał się w Izraelu w „The Jerusalem Post”, „Haaretz” oraz „Calcalist”, w Wielkiej Brytanii w „The Guardian”, we Francji w „Le Figaro” oraz „Le Monde”, a także w Stanach Zjednoczonych w „The Washington Post”, „The New York Times” oraz „The Wall Street Journal”.

W komunikacie fundacji podano także, że trwały rozmowy mające na celu publikację w dwóch tytułach w Niemczech - „Frankfurter Allgemeine Zeitung” i „Sueddeutsche Zeitung”.

Ostatecznie apel nie ukazał się w „SZ” i „FAZ”.

Do piątku po południu gazety te nie odpowiedziały na zadane przez PAP mailem pytanie o przyczynę braku publikacji.

Z kolei portal Salon24.pl podał, że niemieckie gazety odmówiły publikacji tłumacząc to względami formalnymi.

Pod ogłoszeniem musi być podane nazwisko ogłoszeniodawcy, osoby odpowiedzialnej za treść, która może ponieść odpowiedzialność karną w przypadku, gdy treść ogłoszenia nie jest prawdziwa— relacjonował stanowisko „SZ” i „FAZ” portal.

Według Salonu24.pl taki powód odmowy publikacji spotkał się ze zdziwieniem przedstawicieli polskich fundacji.

Ten apel jest podpisany przez 50 Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Jak można kwestionować podpisy tak zasłużonych i wspaniałych postaci? Podobnych wątpliwości nie mieli wydawcy największych gazet w Izraelu, USA, Wielkiej Brytanii, Francji i w Polsce — komentowali decyzję niemieckich mediów w rozmowie z portalem.

Apel Sprawiedliwych otrzymali wcześniej szefowie rządów Polski i Izraela: Mateusz Morawiecki oraz Benjamin Netanjahu, a także marszałek Sejmu Marek Kuchciński i przewodniczący Knesetu Juli-Joel Edelstein.

Pod listem podpisało się 50 żyjących polskich Sprawiedliwych, w tym władze Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - organizacji pozarządowej, powstałej w 1985 r. z inicjatywy osób odznaczonych medalem i dyplomem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej, który nadaje Instytut Pamięci Ofiar Holokaustu Yad Vashem. Statutowym celem działalności Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata jest zachowanie pamięci i szerzenie wiedzy o okupacji hitlerowskiej w Polsce, o Zagładzie i o ludziach, którzy z narażeniem życia ratowali współobywateli pochodzenia żydowskiego.

Krytykę ze strony Izraela wywołała nowelizacja ustawy o IPN, wprowadzająca przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

Nowelizacja weszła w życie 1 marca.

W czwartek po południu w Jerozolimie doszło do pierwszego spotkania polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z jego izraelskim odpowiednikiem. Zespoły Polski i Izraela powstały zgodnie z ustaleniami, jakie zapadły w rozmowie szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, do której doszło w związku z sytuacją wokół nowelizacji ustawy o IPN.

Wiceszef MSZ Bartosz Cichocki powiedział w piątek, że zaczęliśmy ze stroną izraelską dialog merytoryczny. Wyraził nadzieję, że zakończyliśmy „emocjonalne, wzajemne oskarżenia”.

ak/PAP

autor: Zespół wPolityce.pl
za: https://wpolityce.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.