Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Jak KOD bezczelnie zawłaszcza bohaterów naszej historiiKOD zawłaszcza sobie bezczelnie wspaniałych ludzi naszej historii i współczesności.

W al. Ujazdowskich naprzeciwko Urzędu Rady Ministrów ustawiono namiociki i obciążono drzewa transparentami. Wypisuje się tam różne mądrości, hasła a nawet truizmy – i na zdrowie. KOD przeminie jak nadmuchane baloniki, trochę tam sobie ludzie na ławeczkach posiedzą przy namiocikach, trochę zbiorą pieniędzy na gadżety i chorągiewki. A ponieważ dość dużo wydają na manifestacje – pewnikiem ktoś do tego wszystkiego dopłaca. Sam ruch na ulicach w dniach pochodów powoduje zamieszanie w mieście – ale jakoś to przeżyjemy. Ci, którzy kupują benzynę a potem obiady a może i kolacje oraz noclegi w hotelach – tak samo jak turyści troszeczkę napędzają gospodarkę. Przyjechać do Warszawy, przewietrzyć się – nie ma w tym nic złego.

Ale bezwzględne draństwo, które należy wytępić objawia się inaczej. Oto między plakatami KOD-owskimi umieszczono portrety takich ludzi jak Jan Karski, Bogdan Lis, Jerzy Łojek, ks. Jan Zieja, Ryszard Siwiec i jeszcze wielu innych. Oczywiście nikt ich o zgodę nie pytał. Bohaterowie naszej historii w większości już nie żyją – nie mogą się wiec bronić. Na pewno ich rodziny też nie są zainteresowane KOD-owskimi protestami. Wiszą więc te zdjęcia od 3 miesięcy.

Zareagował ostro pan Stanisław Płatek, współzałożyciel Solidarności. Przywódca strajku w stanie wojennym w kopalni „Wujek”. Na jego plakacie zamieszczonym wśród innych znakomitych osób napisano prawdę, że w czasie pacyfikacji strajku Pan Płatek został ranny a potem przez sąd wojskowy 1982 roku został skazany na 4 lata więzienia. Tak, to prawda.

Nikt jednak pana Stanisława Płatka o zgodę nie zapytał, a można było. Działa w Komitecie Pamięci Górników z Kopalni „Wujek”.

Otrzymaliśmy od niego list skierowany również do KOD-u i Solidarności. To list otwarty. Czytamy w nim:


Szanowni Państwo,

Z ogromnym zdziwieniem zobaczyłem swą twarz na transparencie, który zdobi „miasteczko” Komitetu Obrony Demokracji w Warszawie. Nikt nigdy nie pytał mnie o zgodę na wykorzystanie mego wizerunku w ten sposób. Protestuję i nie zgadzam się na wykorzystanie mojego zdjęcia w jakimkolwiek proteście, gdyż ma to znamiona mego politycznego zaangażowania. W obecnym sporze nie zamierzam stawać po jakiejkolwiek ze stron. Odzwierciedleniem mych poglądów politycznych są moje prywatne decyzje podejmowane w czasie demokratycznych wyborów.
Moja publiczna aktywność skupia się aktualnie na działalności w Związku Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego oraz Społecznym Komitecie Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16.12.1981 roku.
Jeżeli mój wizerunek wciąż widnieje na transparencie KOD, proszę o jego usunięcie.
W przypadku pozostawienia zdjęcia, sprawę skieruję do sądu.

Z poważaniem
Stanisław Płatek

W ubiegłym tygodniu na portalu SDP poinformowałem o tych faktach, przytaczałem list pana Stanisława Płatka. Dziś poszedłem w al. Ujazdowskie i widzę, że nadal nie ma żadnej reakcji ze strony KOD-u. Być może - jak to zapowiada Pan Płatek – sprawa skończy się w sądzie. Nie chodzi jednak o dostarczenie pracy wymiarowi sprawiedliwości. Arogancja i bezczelność tych, którzy portrety wielkich Polaków wykorzystuję do własnych politycznych celów – budzi oburzenie. Wszystko to wisi na ulicach Warszawy. Tak wiec również władze stolicy są odpowiedzialne za tego typu manipulacje. To jest prawdziwe oblicze KOD-u – hucpa.

Stefan Truszczyński/

za:www.fronda.pl/a/jak-kod-bezczelnie-zawlaszcza-bohaterow-naszej-historii,73004.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.