Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Sąd umarza

Warszawski sąd podtrzymał decyzję Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola o umorzeniu śledztwa w sprawie byłej dyrektor Departamentu Koncesyjnego KRRiT Agnieszki Ogrodowczyk


Sąd Rejonowy Warszawa-Wola rozpatrywał zażalenie, jakie na decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa złożyła Fundacja Lux Veritatis, która była też autorem skargi na działania dyrektor Ogrodowczyk. Fundacja zarzuca jej złamanie procedur administracyjnych podczas pierwszego konkursu na pierwszy multipleks cyfrowy (MUX-1).

Obecna szefowa Departamentu Strategii Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2011 r., gdy rozstrzygany był wspomniany konkurs, kierowała Departamentem Koncesyjnym. Fundacja w ubiegłym roku skierowała do prokuratury pismo o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Agnieszkę Ogrodowczyk. Podnoszono w nim, że dopuściła się ona „działań poza procedurami” i w ten sposób pomogła jednej z firm, spółce STAVKA, w zdobyciu koncesji na MUX-1.

Pozaurzędowe kontakty?

Fundacja argumentowała, że STAVKA miała sfinansować koszty obecności na multipleksie za pomocą kredytu bankowego. Jest to często spotykana praktyka, ale chodzi o to, że składając wniosek koncesyjny, spółka przedstawiła tylko ofertę współpracy banku BGŻ. Nie była to jednak żadna promesa czy umowa i STAVKA miała uzyskać gwarancje bankowe. Fundacja wskazywała, że tak się nie stało, bo dyrektor Agnieszka Ogrodowczyk 31 marca 2011 r. poprosiła spółkę o przedłożenie zupełnie innych dokumentów: promesy kredytowej banku i zabezpieczenia ewentualnego kredytu, co też się stało. To, według Fundacji, wskazywało, że mogło dojść do „pozaurzędowych kontaktów” dyrektor Ogrodowczyk ze STAVKĄ, bo wcześniej firma o żadnej promesie nie wspominała. Poza tym padały i argumenty, że uzupełnianie wniosku o koncesję na MUX-1 na tym etapie było złamaniem zasad konkursu ustalonych przez KRRiT – dokumenty finansowe nie powinny być uzupełniane podczas rozpatrywania ofert.

Prokuratura podczas dwóch postępowań nie znalazła jednak podstaw do postawienia zarzutów Ogrodowczyk. Za pierwszym razem śledczy odmówili w ogóle zajęcia się sprawą, twierdząc, że nie ma ku temu podstaw, ale po decyzji sądu śledztwo zostało wszczęte. W kwietniu br. warszawska prokuratura podjęła decyzję o umorzeniu i została ona teraz zaakceptowana przez sąd. Orzeczenie sądu jest ostateczne – nie można się od niego odwołać.


Dowolność oceny

Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis, nie kryje rozczarowania z takiego orzeczenia sądu. – Stało się tak, choć prokuratura nie odniosła się podczas swojego postępowania do argumentów podnoszonych przez Fundację. Przesłuchano świadków, ale nie podano, dlaczego jedne zeznania uznano za wiarygodne, a drugie nie – mówi. Kochanowicz-Mańk jest też zaskoczona tym, że choć prokuratura uznała, iż urzędnik KRRiT wykazał się nadgorliwością, to jednak nie wyciągnęła z tego wniosku, że miała ona wpływ na decyzję koncesyjną Krajowej Rady. – Orzeczenie sądu pokazuje, że z wymiarem sprawiedliwości jest jeszcze różnie – podsumowuje Lidia Kochanowicz-Mańk.

Tymczasem w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów zawieszono śledztwo w sprawie okoliczności rozłożenia przez KRRiT na raty opłat koncesyjnych czterem podmiotom, które dostały koncesję na MUX-1. Chodzi o podejrzenie podejmowania nieprawidłowych działań przez Krajową Radę i poświadczenie nieprawdy przez zarządy Lemon Records, Eska TV, ATM i STAVKA. Prokuratura czeka na zwrot dokumentów przez Sejm – są one dowodami, nad którymi pracuje sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej, rozpatrująca wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu czterech członków Krajowej Rady. Grupa posłów PiS zarzuca im złamanie Konstytucji i szeregu ustaw podczas pierwszego konkursu na MUX-1.


Krzysztof Losz


za:www.naszdziennik.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.