Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Do więzienia za podpalenie kościoła

Sąd w Ostrawie skazał na kary trzech, ośmiu i dziewięciu lat więzienia trzy osoby, które w sierpniu 2017 r. podpaliły zabytkowy kościół w Trzyńcu–Gutach na Zaolziu. Świątynia całkowicie spłonęła.

Wyrok nie jest prawomocny.

Proces odbywał się za zamkniętymi drzwiami, a publiczność mogła być tylko przy odczytywaniu wyroku. Ograniczenie związane było z wiekiem młodocianych oskarżonych, z których jeden w chwili popełniania przestępstwa miał 17 lat. Wszystkie kary z uwagi na wiek oskarżonych są najniższe, jakie przewiduje kodeks. Najwyższy wyrok dostał pomysłodawca podpalenia unikatowej drewnianej XVI-wiecznej świątyni.

    "Żaden z oskarżonych nie wyjaśnił, dlaczego tak postąpił. Twierdzenie, że taki miał pomysł, sądowi nie wystarczy" – powiedziała sędzia Lenka Czechova, cytowana przez agencję CTK. Zdaniem sędzi oskarżeni nie wykazali skruchy.

Młody człowiek, który był prowodyrem podpalenia, jest osobą częściowo niepełnosprawną i - jak stwierdziła biegła sądowa - mógł chcieć podpalić kościół w ramach "ukarania Boga za swoje kalectwo". Podejrzewa się, że mógł się inspirować nordycką muzyką blackmetalową. Sąd podkreślił w wyroku, że podpalenie planował od dłuższego czasu i namówił do tego czynu dwóch kolegów.

Jeden z nich, którego sąd skazał na osiem lat więzienia, oblał wnętrze kościoła benzyną i podłożył ogień. Przestępstwo popełnił na dwa dni przed ukończeniem 18 lat. Zdaniem biegłych chłopak lubił podpalać i patrzeć na płonący ogień, jednak nie uznano go za osobę chorą psychicznie. Trzeci ze skazanych tłumaczył się, że pełnił jedynie rolę kierowcy i nie miał nic wspólnego z podpaleniem. Sąd uznał jednak, że wiedział, w jakim celu jego koledzy jadą do kościoła z benzyną.

Kościół katolicki pod wezwaniem Bożego Ciała w Trzyńcu–Gutach powstał w połowie XVI wieku. Zachowały się w nim oryginalne wnętrza i pochodzące początku XVI wieku obrazy. W latach 2012–2014 został odrestaurowany. Pożar z sierpnia 2017 r. całkowicie zniszczył budowlę, ze środków z ubezpieczenia do wiosny 2019 r. ma powstać dokładna replika świątyni. Na wyposażenie przeznaczone będą środki ze zbiórki w Trzyńcu i całym regionie Zaolzia.

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.