Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Uroczystość wręczenia odznaczeń działaczom opozycji antykomunistycznej – Warszawa, 25 czerwca 2016

Odznaczony m.in. nasz Kolega - Władysław Korowajczyk


Ceremonia odbyła się 25 czerwca 2016 r. (sobota) w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25, o godz. 10.30. Odznaczeni zostali działacze opozycji antykomunistycznej – byli członkowie Polskiej Partii Niepodległościowej, Unii Demokratów BAZA i Solidarności Walczącej.

Odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności
:

Andrzej Wincenty Cieplak
Andrzej Adam Cybulski
Jolanta Sabina Gorczycka
Waldemar Górski
Andrzej Stefan Janczak
ks. Kazimierz Jandziszak
Bożena Małgorzata Jaworowska
Tomasz Włodzimierz Karpiński
Grzegorz Klementowski
Iwona Kondratowicz
Władysław Bohdan Korowajczyk
Leszek Kacper Kosakowski
Edward Mizikowski
Krzysztof Andrzej Mordziński
Wiesław Piątkowski
Jerzy Rot
Stanisław Wawrzyniec Sakwa
Andrzej Snarski
Jarosław Marek Zdrojkowski

pośmiertnie:
Andrzej Marek Biliński

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski wręczony zostanie Alfredowi Znamierowskiemu.

Za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej Złoty Krzyż Zasługi po raz drugi otrzyma Maria Nowak-Grębska, Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowany zostanie również Jerzy Grębski.

za http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2016/centrala/uroczystosc-wreczenia-krzyzy-wolnosci-i-solidarnosci-dzialaczom-opozycji-antykomunistycznej-warszawa,-25-czerwca-2016?SQ_CALENDAR_DATE=2016-06-25

Do strony dodane są biogramy wszystkich odznaczonych.
Tu podajemy tylko jeden - naszego Kolegi Władka Korowajczyka.

Władysław Korowajczyk


Od 1985 r. był członkiem Konfederacji Polski Niepodległej Obszaru III Łódź. Na potrzeby działalności konspiracyjnej udostępniał swój samochód osobowy, uczestniczył w manifestacjach, przechowywał w swoim mieszkaniu podziemne wydawnictwa.
Po utworzeniu Polskiej Partii Niepodległościowej wraz z częścią łódzkich działaczy KPN przyłączył się do tej inicjatywy. Uczestniczył w organizowanych uroczystościach rocznicowych, Mszach za Ojczyznę i manifestacjach. Brał udział w spotkaniach z kierownictwem partii w Łodzi i w Warszawie, kolportował ulotki oraz pisma podziemne.
Będąc osobą niepełnosprawną (utracił wzrok w wyniku urazu, którego doznał w trakcie pobicia w 1975 r.) korzystał z pomocy współpracowników w pisaniu artykułów do prasy podziemnej m.in. do pisma „Przedświt”. W 1989 r. był uczestnikiem III Krajowego Zjazdu Konfederacji Polski

Copyright © 2017. All Rights Reserved.