Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

ŚDM w Krakowie: prześladowani za wiarę opowiadali o doznawanych represjach

Uchodźca, proboszcz i biskup opowiadali o prześladowaniach chrześcijan w Republice Środkowoafrykańskiej. – Czy islamscy agresorzy prześladują nas, bo jesteśmy wyznawcami Chrystusa, czy też z powodu tego, co posiadamy? – zastanawiał się polski biskup Tadeusz Kusy, ordynariusz diecezji Kaga-Bandoro.


Do kościoła Nawrócenia św. Pawła w Krakowie na spotkanie zorganizowane przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przyszło ponad stu uczestników Światowych Dni Młodzieży z różnych krajów świata, w tym około trzydziestu z Republiki Środkowoafrykańskiej.

W swych poruszających świadectwach goście z serca Afryki mówili, że jeszcze kilka lat temu mieszkańcy kraju żyli w harmonii. Zniszczyła ją koalicja zbrojnych ugrupowań Seleka, która się zbuntowała i obaliła władze. Dopuściła się ona wielu okrucieństw, także wtedy, gdy objęła rządy. W skład Seleki wchodzą muzułmanie, ale także chrześcijanie. Podobnie stworzone w odpowiedzi na działania Seleki grupy samoobrony Antibalaka tworzą chrześcijanie, ale i muzułmanie. Także bojownicy Antibalaki dopuścili się aktów przemocy.

Nie jest to więc konflikt religijny – podkreślali katolicy z RŚA, choć bywało, że grożono duchownym i osobom konsekrowanym, a także profanowano miejsca kultu. Zdarzało się, że muzułmanie profanowali hostie albo paradowali po ulicach w skradzionych z kościołów szatach liturgicznych, wyśmiewając się z chrześcijańskich obrzędów. Jednocześnie tamtejsi przywódcy religijni od początku pracowali i nadal pracują nad przywróceniem pojednania narodowego.

Wielkim wsparciem była wizyta papieża Franciszka w listopadzie 2015 r., która sprawiła, że odżyło morale narodu. Pokój zaczyna powracać, mówili Afrykanie, ale jest jeszcze bardzo wątły, dlatego prosili, by nie ustawać w modlitwie o pokój i pojednanie w RŚA.

Jej mieszkańcy pytają dlaczego Bóg dopuścił to zło w ich kraju. W czasie spotkanie w Krakowie śpiewali pieśń: „Brakuje na pokoju. Panie, czy zostawisz nas, jak kiedyś? Obdaruj nas pokojem”.

– Przez ostatnie trzy lata Seleka zniszczyła kraj, gwałcąc matki i dziewczęta – opowiadał uchodźca. Także jego żona i siostra zostały zgwałcone, jego ojcu groził i pobił go kolega z miejsca pracy, a jego samego obrabował przyjaciel z dzieciństwa, który przystał do Seleki. – Jako dziecko Boga jestem gotowy wybaczyć – zadeklarował młody Afrykanin.

W homilii podczas Mszy świętej biskup Kusy wskazał, że prześladowania od początku są wymiarem życia Kościoła i biorą się z odrzucenia wartości proponowanych przez Boga. Przypomniał, że pierwszym prześladowanym był sam Jezus. – Czy ci, którzy nam uczynili zło, zrobili to dlatego, że jesteśmy chrześcijanami, czy z powodu tego, co posiadamy? – zastanawiał się hierarcha, przypominając przykłady napaści o charakterze rabunkowym, gdy chodziło o zabranie pieniędzy, telefony komórkowego lub samochodu. Przyznał, że islamscy agresorzy nie szanują Bożego prawa do życia i własności. Ale czy jest to prawdziwe prześladowanie, czy też zwykły brak szacunku do innych? – pytał biskup. Wskazał, że wzajemny szacunek dla drugiego i jego inności jest jedyną drogą do odbudowy RŚA. Dodał, że złu możemy się przeciwstawić jedynie czyniąc dobro.


za:www.pch24.pl/sdm-w-krakowie--przesladowani-za-wiare-opowiadali-o-doznawanych-represjach,44897,i.html#ixzz4FSD5zt49

***

List Andrzeja Dudy: ŚDM okazją do modlitwy o pokój

"Światowe Dni Młodzieży będą okazją do wspólnej modlitwy o pokój zanoszonej przez żołnierzy z wielu państw świata" - napisał prezydent Andrzej Duda do młodych wojskowych, uczestniczących w ŚDM w liście odczytanym podczas uroczystości na pl. Krasińskich w Warszawie.

Wojskowi pielgrzymi wzięli udział, w niedzielę na pl. Krasińskich, w uroczystości wciągnięcia na maszt flagi ŚDM, zmówili modlitwę za pokój i zapalili znicze pod pomnikiem Powstania Warszawskiego. Uroczystość zakończył pokaz musztry paradnej.

List prezydenta Andrzeja Dudy odczytał gen. Jarosław Kraszewski z Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent podkreślił, że udział w Światowych Dniach Młodzieży będzie cennym doświadczeniem zarówno dla zawodowych wojskowych, jak i kadetów ze szkół oficerskich. "Niechaj pomoże ono państwu pogłębić wiarę i coraz lepiej wypełniać powołanie do wojskowej służby ojczyźnie" - napisał w liście prezydent Duda.

"Światowe Dni Młodzieży będą okazją do wspólnej modlitwy o pokój zanoszonej także przez żołnierzy z wielu państw świata" - dodał prezydent.

za:www.fronda.pl/a/list-andrzeja-dudy-sdm-okazja-do-modlitwy-o-pokoj,75707.html

***

Premier Szydło otworzyła w Krakowie polski pawilon

W specjalnej strefie w Krakowie przybysze z całego świata będą mogli zapoznać się z polską kulturą i spróbować rodzimych potraw.

"Chcemy, żeby Ci ludzie, którzy przyjeżdżają tutaj z całego świata znaleźli chwilę czasu, przyszli do tego pawilonu, zobaczyli tę nowoczesną Polskę, żeby się nią zachwycili" - mówiła premier.

Bartłomiej Pawlak prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych zaznacza, że pielgrzymi, którzy odwiedzą Pawilon Polski zobaczą film Tomasza Bagińskiego, innowacyjne rozwiązania polskich naukowców i studentów. Odwiedzający będą mogli spróbować także polskich produktów: jabłek, marchewek, soków jabłkowych, kabanosów i jogurtów.

Pawilon Polski będzie można zwiedzać codziennie od 25 do 31 lipca. Od godziny 9.00 do 22.00. W strefie relaksu obok pawilonu codziennie będą się odbywać koncerty.

za:www.fronda.pl/a/premier-szydlo-otworzyla-w-krakowie-polski-pawilon,75749.html

***

W Krakowie otwarto tzw. Park Miłosierdzia


Szefowa polskiego rządu uczestniczyła dziś w otwarciu Parku Miłosierdzia w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach.

Premier Beata Szydło przywołała słowa Ojca św. i wyraziła nadzieję, że w trudnym czasie, kiedy jest tyle wydarzeń, które nas martwią, wsłuchamy się w słowa św. Jana Pawła II „Nie lękajcie się”.

Beata Szydło przypomniała, że papież tym wezwaniem dodał kiedyś otuchy polskiemu narodowi. Zwracając się do wolontariuszy, którzy pomagali w sadzeniu drzew w Parku Miłosierdzia, szefowa polskiego rządu życzyła im, by w tym trudnym świecie potrafili odnajdywać przede wszystkim dobro.

– Park Miłosierdzia, tutaj w Centrum Myśli Jana Pawła II, gdzie jest troska przede wszystkim o to, żeby nauka wielkiego Polaka, wielkiego świętego nadal płynęła do ludzi, bo taki był sens życia Ojca św. Jana Pawła II. Wszyscy jesteśmy z pokolenia JPII.[…] Te cisy, które posadziliśmy są świadectwem tego, że cały czas chcemy mieć w sercu słowa Jana Pawła II: „Nie lękajcie się”. Nie lękamy się. Chcemy pokonywać trudności, iść do przodu i przede wszystkim być razem ­– podkreśliła premier Beata Szydło.

W otwarciu Parku Miłosierdzia uczestniczył również ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

– To miejsce, na którym stoicie, jest nam bardzo drogie, bo tutaj, jeszcze jako student, pracował Karol Wojtyła. Dobrze, że na tym miejscu powstanie park cisów – będzie przypominał wszystkim historię tego miejsca, będzie przypominał Jana Pawła II. Dziękuję wszystkim za tę myśl. Sadzimy dzisiaj las, bo to wielkie wydarzenie na to zasługuje – Światowe Dni Młodzieży, Rok Miłosierdzia, przybycie papieża. Już słyszałem, że nazywacie to miejsce „Park Miłosierdzia”, a ja jeszcze dodam „Park Miłosierdzia papieża Franciszka” – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Park cisów, który powstanie w Krakowie „będzie przypominał Jana Pawła II i historię tego miejsca”.

„Nasiona poświęcił Benedykt XVI. Dlatego łączy nas ta pamięć papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI” – zaznaczył ks. kard Stanisław Dziwisz.

za:www.radiomaryja.pl/informacje/krakowie-otwarto-tzw-park-milosierdzia/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.