Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Orszak Trzech Króli – największe jasełka w Łodzi z wielkim koncertem kolęd „Arki Noego”

6 stycznia 2019 r. ulicą Piotrkowską przejdzie barwny korowód kolędników. Mieszkańcy naszego miasta śpiewając wspólnie kolędy pójdą za światłem gwiazdy betlejemskiej by oddać pokłon Nowonarodzonemu. Oczywiście przewodzić im będą Trzej Królowie – Kacper, Melchior i Baltazar. Największą atrakcją będzie zapewne żywy wielbłąd, który, będzie towarzyszył kolędnikom oraz finałowy koncert kolęd znanego dziecięcego zespołu „Arka Noego”.

Archidiecezja Łódzka organizuje w 2019 roku miejskie obchody Uroczystości Objawienia Pańskiego włączając się, podobnie jak ponad 700 miast z całej Polski i spoza jej granic, w ogólnopolską inicjatywę „Orszaku Trzech Króli”. W tym roku wydarzenie będzie miało jeszcze bardziej widowiskowy charakter. Uroczystość, nad którą honorowy patronat objął Ks. Arcybiskup Grzegorz Ryś Metropolita Łódzki oraz Pani Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Pan Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, Pan Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau i Stowarzyszenie „Powrót Trzech Króli” rozpocznie się o godz. 11.00 Mszą św. pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia w kościele pw. Zesłania Ducha Św. (ul. Piotrkowska 2). Po modlitwie Anioł Pański (ok. godz. 12.00) z placu Wolności w kierunku Bazyliki Archikatedralnej wyruszy barwny korowód kolędników.

W trakcie drogi do żywej szopki uczestnicy Orszaku Trzech Króli wezmą udział w interaktywnych jasełkach odegranych w różnych punktach ulicy Piotrkowskiej przez grupę ponad 200 aktorów. Każdy z Trzech Króli przybędzie wraz ze swoją świtą – damami dworu i rycerzami. W rolę dworzan wcielą się dzieci z katolickich szkół i przedszkoli z terenu naszego miasta. Najliczniejsza będzie zapewne świta azjatyckiego Króla Melchiora – będzie to ok 300 rycerzy i dwórek ze Szkoły Salezjańskiej. Do wspólnego śpiewu kolęd będzie zachęcać grający na gitarach i perkusji zespół muzyczny wspólnoty „Światło Życie” oraz młodzieżowa orkiestra dęta.  Będą aktorzy na szczudłach i żywe zwierzęta, diabeł zionący ogniem, pokazy pirotechniczne i anioły rozdające dzieciom słodycze, wspólne śpiewanie kolęd i wspaniała, rodzinna atmosfera. Dzieci już nie mogą się doczekać wielbłąda, który zapewne stanie się wielką atrakcją. A wszystko to po to, by oddać pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi oraz doświadczyć czym jest prawdziwe chrześcijańskie świętowanie, w gronie rodziny i z kolędą na ustach. Każdy uczestnik Orszaku otrzyma tekturową koronę oraz śpiewnik z kolędami, dzięki temu wszyscy będą mogli aktywnie uczestniczyć w koncercie kolęd w wykonaniu gwiazdy Orszaku – zespołu „Arka Noego”. Koncert finałowy odbędzie się ok. godz. 13.00 na placu katedralnym.

Łódzki Orszak Trzech Króli znalazł się wśród trzech miast, z których TVP 1 przeprowadzi transmisję na żywo.

za:www.archidiecezja.lodz.pl
                                                                                             ***

                                                              Coraz więcej miast w Orszaku Trzech Króli

Ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami przejdzie w niedzielę jedenasty już Orszak Trzech Króli – poinformowała na konferencji prasowej rzecznik orszaku Jolanta Stachacz.

Hasło pochodu brzmi w tym roku "Odnowi oblicze ziemi". Jak wyjaśniła Stachacz, nawiązuje ono do słów papieża Jana Pawła II wypowiedzianych 2 czerwca 1979 r. w Warszawie.

"W orszakowym scenariuszu znajdziemy wiele odniesień do nauczania papieża Jana Pawła II, rozpoznamy tytuły jego książek, encyklik, adhortacji, a także fragmenty jego najbardziej znanych kazań i wypowiedzi" – wyjaśniła.

Największy z orszaków – warszawski – rozpocznie się w niedzielę w samo południe na pl. Zamkowym od modlitwy Anioł Pański, którą poprowadzi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

"Wiele atrakcji będzie czekało na uczestników na placu Zamkowym. Tak jak do tej pory zobaczymy tam taniec chińskiego smoka i taniec dziewczynek z szarfami. W tym roku będzie też występ bębniarzy" – powiedziała Stachacz. Następnie – zapowiedziała rzeczniczka – barwny pochód przejdzie Krakowskim Przedmieściem, a jego finał odbędzie się na pl. Piłsudskiego, gdzie królowie oddadzą pokłon i wręczą dary Dzieciątku Jezus.

W role królów wcielą się przedstawiciele trzech kontynentów: w króla europejskiego – aktor Paweł Lipnicki, króla afrykańskiego – ksiądz Davies Mukobekwa z Zambii, a króla azjatyckiego – Shelako Almedia z Indii. W drodze do stajenki królowie będą mijać tzw. mansjony: dwór Heroda, gospodę, walkę dobra ze złem czy anielską bramę.

"Na dworze Heroda uczestnicy będą zniechęcani do podejmowania jakiejkolwiek pracy nad sobą, a w gospodzie – zachęcani do hulaszczego trybu życia. Ale, jak wiemy, na trasie odbędzie się walka dobra ze złem, którą wygrają aniołowie" – zapowiedziała.

W Warszawie uczestnicy będą mogli wziąć udział w grze miejskiej, której zasady znajdą się w rozdawanym przez wolontariuszy orszakowym śpiewniku.

"Na placu Piłsudskiego będą cztery punkty, w których dzieci będą mogły zbierać naklejki, za które będą mogły odebrać mały upominek" – wyjaśniła Stachacz. Dodała, że tegorocznemu orszakowi towarzyszą konkursy: plastyczny, kulinarny, poetycki i konkurs szopek. Nowością jest konkurs skierowany do młodzieży na przygotowanie krótkiego filmu pokazującego orszak w swojej miejscowości. Przypomniała, że w listopadzie rozstrzygnięty został konkurs "Głosuj na wielbłąda i wygraj korony"; wygrany wielbłąd weźmie udział w orszaku w Łochowie.

Jak wyjaśniła Stachacz, poza wielbłądem, na którym w warszawskim orszaku pojedzie król afrykański, w orszaku wezmą też udział zwierzęta, m.in. owce, alpaki, osiołki i ptaki. Stachacz zaznaczyła, że wciąż przybywa miast i miejscowości, które dołączają do orszaku. W tym roku będzie to 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami – o 108 więcej niż w poprzednim. Dodała, że w Wadowicach w orszaku pójdzie prezydent Andrzej Duda z małżonką. Orszak zostanie zorganizowany także w Domu Pokoju – sierocińcu prowadzonym przez siostry elżbietanki w Betlejem.

Podobnie jak w poprzednim roku w czasie orszaku zostanie przeprowadzona publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem "Podaruj dzieciom wakacje". Dochód z niej zostanie przeznaczony na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Pomysłodawca orszaku Piotr Giertych przypomniał, że 11 lat temu uczniowie i nauczyciele szkoły "Żagle" prowadzonej przez stowarzyszenie "Sternik" postanowili wyjść na ulice z jasełkami. "Chcieliśmy pokazać je ludziom i zachęcić do wspólnej zabawy. Okazało się, że bardzo wielu warszawiaków jest zainteresowanych takim wydarzeniem i się dołączyli" – powiedział.

Dodał, że sukces orszaku jest wynikiem m.in. tego, że orszak ma jasny przekaz: "Idziemy do stajenki, pokłonić się Jezusowi". Jego zdaniem, bardzo ważne jest, że orszak jest apolityczny i ma pozytywny przekaz.

"My nikogo nie atakujemy, my się bawimy. Wychodzimy z gorącym sercem, a ludzie się dołączają"

– stwierdził. Przypomniał, że w 2018 r. w warszawskim orszaku wzięło udział 800 tys. osób, a w orszakach w całej Polsce maszerowało 1,2 mln uczestników.

6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Od 2011 r. jest to dzień wolny od pracy. Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki – wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.