Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Otwarcie Jubileuszowej Wystawy w 100-lecie Diecezji Łódzkiej w Muzeum Archidiecezjalnym

W drugim dniu obchodów 100-lecia Diecezji Łódzkiej w Muzeum Archidiecezjalnym została otwarta wystawa poświęcona Jubileuszowi Diecezji. Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią Covid19 otwarcie odbyło się w reżimie sanitarnym i było transmitowane on-line na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej.

Wystawa został podzielona na cztery części i osadzona na czterech modułach – trzy znajdują się w budynku Muzeum, a czwarty w podziemiach bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Sala pierwsza dotyczy prehistorii diecezji – i pokazuje dzieje chrześcijaństwa na tych ziemiach do roku 1920 – do czasu, kiedy powstałą diecezja. Wskazane zostały ważne miejsca i artefakty związane z Łęczycą, Łaskiem i Piotrkowem Trybunalskim. – tłumaczył arcybiskup Grzegorz Ryś.

W drugiej sali znajduje się to, co zostało związane z powstaniem diecezji – mamy tu bullę erygującą diecezję – która została napisana w maju 1921 roku, choć nosi datę 10 grudnia 1920 – dzień powstania diecezji oraz bullę nominacyjną bpa Wincentego Tymienieckiego – pierwszego biskupa łódzkiego. Na uwagę zasługuje pastorał konsekracyjny bpa Tymienieckiego, który został mu użyczony przez biskupa Wincentego Teofila Chościak-Popiela. – podkreślił metropolita łódzki.

Trzecia sala to czas od II Wojny Światowej do końca pontyfikatu bpa Marka Jędraszewskiego. – Pokazujemy tam moduł dotyczący męczeństwa duchowieństwa łódzkiego, czas PRL-u oraz gabloty dedykowane poszczególnym ordynariuszom diecezji łódzkiej. – dodał łódzki pasterz.

Ostatnia sala – znajdująca się w katedrze łódzkiej – związana jest z osobą Karola Wojtyły – Jana Pawła II z Łodzią.

W przygotowaniu jubileuszowej wystawy pomagali łódzcy graficy: Anna i Paweł Gryglewscy, a zgromadzone na niej artefakty zostały wypożyczone w instytucji państwowych oraz są własnością Archidiecezji Łódzkiej. Wystawa prezentowana jest w Muzeum Archidiecezjalnym znajdującym się w kamienicy przy ul. ks. I. Skorupki 13, a będzie dostępna dla zwiedzających po zniesieniu obostrzeń związanych z Covid19.

za:www.archidiecezja.lodz.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.